آموزش روش‌های بسیار ساده‌ی تنفس صحیح

آموزش روشهای بسیار سادهی تنفس صحیح

اگر روی این مطلب کلیک کرده‌اید، حتم داریم شما هم کنجکاو هستید بدانید تنفس صحیح دقیقا چگونه انجام می‌شود. برخی‌ها هم ممکن است با خودشان بگویند، مگر امکان دارد ساده‌ترین کار مثل نفس کشیدن را اشتباه انجام داد؟ در واقع باید بگوییم، بله، امکان این کار وجود دارد. چرا که افراد بسیاری، پس از آموختن نحوه تنفس صحیح توانسته‌اند تغییرات بسیار زیادی را تجربه کنند. تنفس صحیح مزایای بسیار زیادی دارد. شما با استفاده از تنفس صحیح می‌توانید سطح سلامت جسمی و روحی‌تان را به طور قابل توجهی، بالا ببرید. اگر قصد دارید بیشتر راجع به این موضوع بدانید، حتما تا آخر این مطلب، همراه ما باشید.

از طریق دیافراگم نفس بکشید

نفس کشیدم از طریق دیافراگم ممکن است کمی سخت باشد، اما مزایای بسیار زیادی دارد. زمانی که شما بتوانید از طریق دیافراگمتان نفس بکشید، قفسه‌ی سینه‌تان تقویت شده و کار قلب هم بسیار آسان‌تر می‌شود. چرا که در این شرایط قلب زحمت کمتری برای حمایت از فرایند تنفس خواهد کشید. دیافراگم یک ماهیچه‌ی گنبدی شکلِ بزرگ در میان ریه است. جالب است بدانید، اکثر خواننده‌ها و بازیگران در دوره‌های آموزش حرفه‌ای‌شان یاد می‌گیرند، بیشتر توسط دیافراگمشان نفس بکشند. چرا که این کار باعث خواهد شد نفس بیشتری برای گفتن دیالوگ‌ها و یا خواندن متون بیشتری داشته باشند. اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که دقیقا چگونه می‌توان از طریق دیافراگم نفس کشید؟ این کار بسیار آسان است و آن را توسط یک روش بسیار ساده به شما خواهیم آموخت.

برای این که بخواهید تنفس از طریق دیافراگم را انجام بدهید باید از دو دست خود برای تمرین و یا درست بودن روش صحیح آن استفاده کنید. بدین صورت که باید یک دست خود را روی شکم و دست دیگرتان را روی قفسه‌ی سینه‌تان بگذارید. سپس زمانی که عمل دم و بازدم را انجام می‌دهید، باید دقت کنید که قفسه‌ی سینه‌تان در حالت ثابت مانده و فقط دست دیگرتان که روی شکمتان گذاشته‌اید تغییر پیدا کند. مانند بادکنکی که هر بار پر و خالی می‌شود. این روش بسیار آسان است، اما اگر احساس کردید نمی‌توانید در دفعات اول آن را انجام بدهید، با چند بار تمرین کردن، تنفس از طریق دیافراگم را خواهید آموخت.

از طریق بینی نفس بکشید

تنفس از طریق بینی مزایای بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد. در ابتدا می‌توان به کنترل کردن تنفس اشاره کرد که در آن، ورود و خروج هوا به خوبی کنترل می‌شود. به همین دلیل است که اکثر دوندگان حرفه‌ای از همان ابتدای کارشان یاد می‌گیرند هنگام دویدن، از طریق بینی خود اکسیژن را جذب کرده و از طریق دهان، هوا را به آرامی خالی کنند. اما یکی دیگر از مزایای تنفس از راه بینی، مرطوب کردن راه بینی و گرم کردن آن است. چرا که در این روش، هوای سرد و خشک گرم‌تر شده و حتی موجب از بین بردن برخی از باکتری‌های راه‌های تنفسی می‌شود. اما یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تنفس از راه بینی، جذب بیشتر اکسیژن است. چرا که نسبت به تنفس از راه دهان، می‌توان اکسیژن بیشتری را توسط بینی جذب کرد.

تنفس از راه بینی، تمرکز را هم بیشتر می‌کند. چرا که شما به آرامی عمل دم و بازدم را انجام می‌دهید. در صورتی که از طریق دهان، به دلیل بیشتر بودن حجم ورودی و خروجی هوا، این کار با تمرکز کمتری انجام می‌‍شود. شما می‌توانید برای تمرین، سعی کنید از طریق بینی و با دهان بسته نفس بکشید و هر بار حواستان به کیفیت نفس کشیدنتان باشد. اگر خواستید می‌توانید حتی روش تنفس از راه دیافراگم را هم در این حالت امتحان کنید. یعنی همان‌طور که در حال تنفس از راه بینی‌تان هستید، روشی که در بالا توضیح دادیم را انجام بدهید. بهترین روش برای این کار حالت درازکش است. یعنی می‌توانید در یک جای کاملا راحت و دنج، دراز بکشید و سپس این روش را امتحان کنید. اگر در حالت درازکش راحت نبودید، می‌توانید در حالت نشسته، تنفس از راهی بینی را تمرین کنید.

با آرامش نفس بکشید

جالب است بدانید در فرهنگ چین باستان، تاکید زیادی روی آرامش وجود داشته است. بسیاری از افراد مسن چینی، حتی اعمال ساده‌ای نظیر ریختن چای سبز و… را هم با آرامش و طمانینه خاصی انجام می‌دهند. چرا که آن‌ها بر این باورند با عجله و انجام دادن کارها با شتاب، تمرکز از بین رفته و نمی‌توان در لحظه حال حضور پیدا کرد. به همین دلیل هم، آن‌ها سعی می‌کنند اکثر حرکات فیزیکی‌شان را بسیار آرام انجام بدهند. این کار به نوعی در ذهن و روان انسان، یک آرامش نسبی را به وجود می‌آورد. چرا که با قرار گرفتن در یک حالت بسیار آرام، ذهن پیام‌های عصبی آرامش را صادر می‌کند. بحث تنفس هم باید به همین ترتیب انجام شود.

یکی از درست‌ترین و اصولی‌ترین روش‌های تنفس، آرام نفس کشیدن است. بدین معنا که نباید با عجله نفس کشید. زمانی که سعی کنید با آرامش بیشتری نفس بکشید، هم اکسیژن زیادی را جذب خواهید کرد و هم با تمرکز بیشتری عمل دم و بازدم را انجام خواهید داد. حتی اگر بخواهید تمرین‌های بالا را انجام بدهید، باز هم نیاز خواهید داشت با آرامش کامل این تمارین را انجام بدهید. در بالا راجع به تمرین دیافراگم و تنفس از طریق بینی صحبت کردیم، حالا سعی کنید آرامش را هم به این تمارین اضافه کنید. یعنی بسیار آرام و با طمانینه عمل دم و بازدم را از طریق بینی و از راه دیافراگمتان انجام بدهید.

با تمرکز نفس بکشید

 

اگر تنفس صحیح را به دید یک کار ساده‌ی تکراری و همیشگی بنگرید، هرگز قادر نخواهید بود آن را به درستی انجام بدهید. شما باید سعی کنید مانند مدیتیشن و یا تمارین یوگا به این موضوع نگاه کنید. حتی بهتر است برای این کار یک زمان مشخصی را در روز تعیین کنید. در چنین حالتی ذهنتان کاملا شرطی شده و این کار را با تمرکز بیشتری انجام خواهید داد. برای مثال، می‌توانید ساعاتی در روز را برای تمرین تنفس صحیح انتخاب کنید و سپس مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم را به درستی و با تمرکز بالا انجام بدهید. تمرکز داشتن باعث می‌شود تا شما بتوانید به درستی تمامی مطالبی که در اینجا توضیح دادیم را انجام بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *