آنچه باید پس از واکسیناسیون کرونا رعایت کنیم

آنچه باید پس از واکسیناسیون کرونا رعایت کنیم

شاید در سال‌های اخیری که ویروس کرونا تبدیل به بدترین خبر عمرمان شده و تلخ‌ترین خاطره‌ها را با ابتلا و مرگ و میر عزیزانمان برایمان به وجود آورده، بهترین خبر خوش تولید واکسن کرونا بود. چرا که تولید واکسن کرونا این نوید را به کل جهان داد که بالاخره می‌شود جلوی یاغیگری این ویروس منحوس و کشنده را گرفت. با این که واکسن‌های بسیار مفید و اثربخشی در کشورهای مختلف تولید شده‌اند، اما متاسفانه سرعت واکسینه شدن کل جهان بسیار کند پیش می‌رود. اما خوشبختانه تبلیغات بسیار گسترده‌ای جهت تشویق عموم مردم برای واکسن زدن در حال انجام است. چرا که این تنها راه نجات کل جهان از شر این ویروس کشنده و بسیار خطرناک است.

در این میان می‌توان به واکسن زدن سیاست‌مداران، بازیگران و چهره‌های بسیار معروف اشاره کرد. چرا که این بهترین روش ممکن برای تشویق مردم است. اما افراد بسیاری هنوز اطلاعات کافی راجع به بایدها و نبایدهای واکسینه شدن را نمی‌دانند. متاسفانه مانند شایعه‌سازی علیه واکسن کرونا، راجع به استفاده از آن هم شایعات زیادی میان مردم رواج پیدا کرده است. برای مثال، مصرف ویتامین پس از واکسینه شدن و ضرر بالای آن که منجر به مرگ در افراد می‌شود. در واقع هیچ منبعی تا به حال مضر بودن مصرف ویتامین در افراد واکسینه شده را اعلام و یا گزارش نکرده است. برعکس پزشکان پیشنهاد می‌کنند افراد با خوردن غذاهای مفید و ویتامین‌ها بیشتر از قبل بدنشان را ایمن کنند. اما به طور کلی باید چه نکاتی را برای واکسیناسیون و به خصوص پس از آن رعایت کنیم؟ اگر می‌خواهید پاسخ این سوال را بدانید، حتما تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

مایعاتی بیشتری بنوشید

مصرف مایعات و به خصوص آب آشامیدنی برای سلامتی انسان بسیار مفید است. مصرف آب خواص بیشماری برای بدن دارد. از بهبود عملکرد کلیه، کبد، مثانه گرفته تا گردش خون و اکسیژن رسانی زیاد به مغز می‌تواند از مزایای مصرف بالای آب باشد. اما چیزی که در مورد واکسن کرونا مطرح می‌شود، بیشتر جلوگیری از تب احتمالیِ پس از تزریق واکسن کروناست. یعنی بیشتر پزشکان به خاطر جلوگیری از ایجاد تب در افراد واکسینه شده به آن‌ها توصیه می‌کنند پس از تزریق واکسن کرونا، حتما مایعات زیادی را مصرف کنند.

فرقی ندارد بخواهید آب آشامیدنی بنوشید و یا از آب‌میوه‌های طبیعی استفاده کنید، مهم این است که مایعات زیاد باعث می‌شود کمتر دچار عوارض تب، پس از تزریق واکسن کرونا شوید. جالب است بدانید به تمام بیمارانی که بنا به دلایل مختلف تب می‌کنند، مصرف مایعات زیاد توصیه می‌شود. چرا که مصرف مایعات دمای بدن را پایین‌تر آورده و بهترین راه برای جلوگیری از تب کردن است. اگر با نوشیدن آب مشکل دارید، می‌توانید جایگزین سالمی برای آن پیدا کنید. برای مثال، مصرف هندوانه به دلیل وجود درصد زیادی مایعات در آن بسیار توصیه می‌گردد. هندوانه همچنین موجب پایین آوردن تب و درجه دمای بدن می‌شود و برای چنین شرایطی بسیار عالی است.

تا     دو    روز غذاهای چرب و مضر نخورید

تحقیقات وسیعی روی تغذیه انسان ثابت کرده است که غذاهایی که وارد معده‌مان می‌شوند، نقش بسیار اساسی در سلامتمان ایفا می‌کنند. یک ضرب‌المثل انگلیسی می‌گوید: “You Are What You Eat! یعنی شما دقیقا همانی هستید که می‌خورید! بدین معنا که، هرچیزی که به عنوان غذا مصرف کنید، نقش مهمی در سلامتی و حتی هویت شما خواهد داشت! تحقیقات زیادی روی مصرف غذاهای مضر (Junk Food) و تاثیرات آن‌ها روی ابتلا به بیماری‌های متعدد انجام شده است. طبق این تحقیقات افرادی که حجم عظیمی از رژیمشان، غذاهای مضر است بیشتر در معرض بیماری‌های خطرناک قرار دارند.

در نتیجه، می‌توان چنین نتیجه گرفت که مصرف غذاهای مضر می‌تواند تا چند روز حتی سیستم ایمنی بدن را هم مختل کند. به همین دلیل زمانی که یک ویروس، حتی ضعیف شده، وارد بدنمان شود به راحتی می‌تواند عوارض سنگین‌تری برایمان داشته باشد. منظورمان این نیست که باعث ابتلا به خود بیماری شود، بلکه می‌خواهیم بگوییم سیستم ایمنی قوی می‌تواند به قدری موثر باشد که پس از تزریق واکسن هیچ چیزی احساس نکنید! همان‌طور که بسیاری از افراد همین تجربه را داشته‌اند. مصرف غذاهای مفید کمک می‌کند تا سیستم ایمنی بدنتان واکنش بهتر و قوی‌تری نسبت به ویروس تضعیف‌شده‌ای که از طریق واکسن به بدنتان وارد می‌شود داشته باشد. پس لطفا غذاهای چرب و مضر را تا 24 ساعت پس از تزریق واکسن مصرف نکنید.

فعالیتهای سنگین ممنوع!

کسانی که ورزش‌های رزمی، پرورش اندام، هوازی و… انجام می‌دهند، حتما این پاراگراف را با دقت بخوانند. اگر یک ورزشکار حرفه‌ای باشید، حتم داریم که حتی قبل از دوران کرونا، پس از سرماخوردگی‌های شدید، پزشکتان به شما توصیه کرده که تا زمان خوب شدنتان ورزش نکنید. این موضوع به خاطر بهبود سریع و برگشتن به حالت عادی قبل است. چرا که وقتی ما ورزش می‌کنیم، در شرایط عادی خستگی هیچ ایرادی نداشته و حتی موجب سلامتی و تندرستی در دراز مدت می‌شود. اما زمانی که دچار سرماخوردگی و یا هر مشکل دیگری می‌شویم نیاز داریم که استراحت کنیم.

چرا که در شرایط حساس نظیر وارد شدن یک ویروس ضعیف شده به بدن، کل سیستم ایمنی درگیر شده و تلاش می‌کند برای مقابله با آن آنتی‌بادی تولید کند. حالا فرض کنید در چنین شرایط حساسی شما هم با خستگی فیزیکی یک بار اضافه روی سیستم ایمنی بدنتان اضافه کنید. در چنین شرایطی ممکن است عوارض سطحی که ممکن بود حتی متوجه آن نشوید، بسیار شدیدتر بوده و پس از واکسینه شدن چند روز دچار سردرد، ضعف، بدن درد و تب شوید. اما به طور کل هیچ نگرانی جدی در پی این کار برایتان پیش نخواهد آمد.

ویتامینهای طبیعی مصرف کنید

برخلاف شایعاتی که درباره مضر بودن و یا مرگبار بودن مصرف ویتامین‌ها پس از تزریق واکسن کرونا وجود دارد، مصرف آن‌ها برعکس بسیار هم مفید هستند. چرا که سوخت اصلی سیستم ایمنی بدن ویتامین‌ها هستند. ویتامین‌ها خواص بسیار زیادی دارند و هر کدام برای قسمتی از بدن بسیار مفید و عالی هستند. اما به طور کلی تمام آن‌ها تاثیرات بالقوه‌ای روی سیستم ایمنی بدن گذاشته و باعث تقویت آن می‌شوند. در نتیجه هم عقل و منطق حکم می‌کند پس از تزریق واکسن و با ورود یک ویروس ضعیف شده، ویتامین‌های طبیعی و مفید مصرف کنیم و هم پزشکان چنین توصیه‌ای به ما می‌کنند.

فرقی ندارد قرص‌های ویتامین خارجی و یا داخلی مصرف کنید، مهم این است که ویتامین بدنتان در طی 24 ساعت پس از تزریق واکسن کرونا تامین شود. اما توصیه می‌کنیم منابع طبیعی را برای تامین ویتامین بدنتان انتخاب کنید. خوردن انواع میوه‌ها و سبزیجات یکی از بهترین، ارزان‌ترین (نسبت به خرید قرص‌های گرانِ خارجی) و امن‌ترین راه تامین ویتامین‌های بدنتان هستند. سعی کنید همراه غذایتان سبزی خوردن، سالاد و سبزیجات دیگر را نوش جان کنید. پس از صبحانه‌ هم، بهترین زمان برای مصرف میوه‌های تازه است. چرا که ویتامین‌های موجود در میوه‌ها، در این زمان بسیار زودتر جذب بدنتان می‌شوند.

حمام بلافاصه پس از واکسیناسیون

شاید هنگام واکسینه شدن، کارکنان مرکز بهداشت به شما بگویند که پس از تزریق واکسن تا 48 ساعت نباید استحمام کنید. البته برخی از متخصصان بر این باورند که استحمام پس از تزریق واکسن کرونا هیچ ایرادی ندارد و برخی دیگر هم توصیه می‌کنند محض احتیاط هیچ استحمامی پس از تزریق واکسن انجام نگیرد. لازم به ذکر است که این موضوع فقط مختص واکسن کرونا نمی‌شود و در مورد واکسن‌های دیگر هم چنین حساسیتی وجود دارد. اما چرا چنین توصیه‌ای پس از تزریق برخی واکسن‌ها می‌شود؟

در واقع در بسیاری از افراد نگرانی‌های عفونت در قسمت محل تزریق وجود دارد که غالبا پس از استحمام کردن بعد از تزریق واکسن به وجود می‌آید. حتی در برخی از مراکز بهداشت برای تزریق واکسن‌های متعدد به کودکان هم چنین توصیه‌ای می‌شود. چرا که ممکن است افراد واکسینه شده پس از تزریق و با حمام رفتن عفونت‌هایی را در قسمت تزریق واکسنشان احساس کنند. این عفونت‌ها با علایمی نظیر قرمزی شدید، چرک کردن و تورم محل تزریق واکسن همراه است که معمولا بلافاصله بعد از حمام رفتن در افراد رخ می‌دهد. البته افراد بسیاری هم ممکن است پس از استحمام هیچ عفونتی را روی دستشان احساس نکنند، اما به طور کل و برای احتیاط، رعایت کردن چنین چیزی خالی از لطف نیست.

پروتوکلهای بهداشتی را رعایت کنید

قرار نیست بلافاصله پس از واکسن زدن، همگی ماسک‌هایمان را برداشته، به جاهای شلوغ و پرخطر برویم و مجددا به همان حالت قبلی‌مان بازگردیم. توجه داشته باشید که برای تولید آنتی‌بادی در بدن، پس از تزریق واکسن کرونا حدود 2 هفته زمان نیاز است. این یعنی شما باید تا 2 هفته کاملا مراقب سلامتی‌تان باشید و هرگز بدون ماسک جایی بیرون از خانه نروید و پروتکل‌های بهداشتی را مثل قبل رعایت کنید. تاریخ این که کی قرار است شرایط عادی به کل دنیا بازگردد را کسی نمی‌داند. فقط می‌توانیم بگوییم که فعلا واکسیناسیون مرگ و میر و بستری در بیمارستان را به صفر می‌رساند و هنوز خطر ابتلا پس از تزریق واکسن کرونا هم وجود دارد.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم، طبق علمی‌ترین و دقیق‌ترین منابع ممکن مطالب بسیار مفیدی را در اختیارتان قرار بدهیم که نیاز دارید پس از تزریق واکسن کرونا آن‌ها را بدانید. با رعایت کردن تمام این موارد، نیازی به نگرانی در مورد هیچ چیز دیگری را نخواهید داشت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *