استفاده از دستگاه اکسیژن ساز در خانه

استفاده از دستگاه اکسیژن‌ساز در خانه

ما برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز داریم که از ریه‌ها به سلولهای بدن ما منتقل میشوند. گاهی اوقات میزان اکسیژن موجود در خون ما زیر حد نرمال و طبیعی میباشد. آسم، سرطان ریه، بیماریهای مزمن انسداد ریوی (COPD)، آنفولانزا و COVID-19 برخی از مواردی هستند که ممکن است سلامت ما را به خطر بیندازند و باعث کاهش سطح اکسیژن موجود در خون بشوند. وقتی سطح اکسیژن موجود در خون ما بسیار پایین باشد، ممکن است ما نیاز به اکسیژن اضافی داشته باشیم و باید این اکسیژن اضافی را از طریق دستگاههای اکسیژن‌ساز تأمین کنیم. در این مقاله ما به نکاتی درباره استفاده از دستگاه اکسیژن‌ساز در منزل اشاره خواهیم نمود.

یکی از راه‌ههای ورود اکسیژن اضافی به بدن، استفاده از دستگاه اکسیژن‌‌ساز میباشد. اکسیژن‌سازها دستگاه‌هایی پزشکی هستند که فقط باید بر طبق نسخه پزشک استفاده شوند.

شما نباید از دستگاه اکسیژن‌ساز در خانه استفاده کنید، مگر اینکه توسط پزشک مربوطه تجویز شده باشد. اکسیژن رسانی به بدن خود بدون صحبت با پزشک ممکن است بیشتر از فواید آن، ضرر داشته باشد و منجر به مشکلات جدی در سلامتی شود، مانند مسمومیت اکسیژن ناشی از دریافت اکسیژن زیاد.

اکسیژن موجود در هوای اطراف ما در حدود 21 درصد است، تنفس غلظت بالای اکسیژن ممکن است به سلامت ما آسیب برساند. از طرف دیگر، نرسیدن اکسیژن کافی به خون، میتواند به قلب، مغز و سایر اندامها آسیب برساند، وضعیتی که آن را هیپوکسی می‌نامند.

دستگاه‌های اکسیژن‌ساز چه کاری را انجام میدهند؟

دستگاه‌های اکسیژن‌ساز هوای داخل اتاق را گرفته و نیتروژن آن را فیلتر میکنند. این فرآیند میتواند اکسیژن بیشتری را برای افرادی که نیاز به اکسیژن درمانی دارند فراهم کند. دستگاه‌های اکسیژن‌ساز در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه شده است، دستگاه‌های اکسیژن‌ساز میتواند بزرگ، کوچک، ثابت و یا قابل حمل باشند.

راه‌های تنفس از طریق دستگاه‌های اکسیژن‌ساز

برای استفاده از دستگاه‌های اکسیژن‌ساز شما نیاز به تجهیزات دیگری نیز دارید. کانولای بینی یکی از این موارد است. این لوله پلاستیکی، مانند عینک، با 2 شاخه که در سوراخهای بینی شما قرار میگیرد، روی گوش شما پیچیده میشود.

در استفاده از کانولای بینی موارد زیر را در رعایت نمایید:

 • لوله پلاستیکی را هفتهای یک یا دو بار با آب و صابون بشویید و خوب تمیز کنید.
 • کانولای خود را هر 2 هفته تا 4 هفته تعویض یکبار کنید.
 • در صورت سرماخوردگی یا آنفولانزا، وقتی حالتان بهتر شد کانولای خود را عوض کنید.

ممکن است به ماسک اکسیژن نیاز داشته باشید. ماسک روی بینی و دهان قرار میگیرد. بهترین حالت برای مواقعی است که به مقدار بیشتری اکسیژن نیاز داشته باشید یا بینی شما از قرار دادن کانولای بینی تحریک شود.

در هنگام استفاده از ماسک نیز سعی کنید:

 • ماسک را هر 2 تا 4 هفته تعویض نمایید.
 • اگر سرماخوردگی یا آنفولانزا گرفتید، وقتی حالتان بهتر شد، ماسک را عوض کنید.

در استفاده از دستگاه اکسیژن‌ساز در منزل نکات زیر را در نظر داشته باشید:

در هنگام استفاده از دستگاه اکسیژن‌ساز ، در نظر داشته باشید که در نزدیک شعله یا در هنگام سیگار کشیدن استفاده نکنید. دستگاه‌ اکسیژن‌ساز را در فضای باز قرار دهید تا احتمال خراب شدن دستگاه کاهش یابد. به طور دوره‌ای دستگاه خود را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که مقدار اکسیژن کافی را دریافت میکنید.

استفاده از اکسیژن باعث خشک شدن لب ها، دهان و بینی شما میشود. آنها را با آلوئه ورا مرطوب نگه دارید. از محصولات دارای روغن، مانند وازلین استفاده نکنید.

چگونه سطح اکسیژن خود را در خانه کنترل کنیم؟

سطح اکسیژن با دستگاه کوچکی به نام پالس اکسیمتر یا گاو پالس کنترل میشود.

پالس اکسیمترها معمولاً بر روی نوک انگشت قرار میگیرند. دستگاه از پرتوهای نوری برای اندازه گیری غیر مستقیم سطح اکسیژن خون بدون نیاز به گرفتن نمونه خون استفاده میکند. اگر از یک پالس اکسیمتر برای کنترل سطح اکسیژن خود در خانه استفاده میکنید و نگران خواندن آن هستید، با یک ارائه دهنده خدمات پزشکی تماس بگیرید. فقط به استفاده از پالس اکسیمتر اعتماد نکنید و مهم است که احساس و علائم خود را نیز ثبت کنید.

به منظور اینکه در هنگام استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر در منزل نتایج دقیقتری را نشان دهد موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 • هنگام قرار دادن پالس اکسیمتر بر روی انگشت خود، اطمینان حاصل کنید که دست شما گرم، آرام است. هر گونه لاک ناخن را از روی انگشت خود بردارید.
 • بی حرکت بنشینید و بخشی از بدن خودتان را که پالس اکسیمتر در آن قرار دارد را حرکت ندهید.
 • چند ثانیه صبر کنید تا خواندن متوقف شود و یک عدد ثابت نمایش داده شود.
 • سطح اکسیژن و تاریخ و زمان خواندن را یادداشت نمایید تا بتوانید تغییرات را پیگیری کرده و این موارد را به پزشک معالج خود نشان دهید.

سایر علائم کمبود اکسیژن:

 • رنگ مایل به آبی در صورت، لبها یا ناخن ها
 • تنگی نفس، دشواری در تنفس یا سرفه ای که بدتر میشود
 • بی قراری وناراحتی
 • درد یا گرفتگی قفسه سینه
 • سرعت نبض بالا

 

توجه داشته باشید که برخی از افراد با سطح اکسیژن پایین ممکن است هیچ یک یا همه این علائم را نشان ندهند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *