استفاده از بای‌پپ برای بیماران کوید-19

استفاده از بای‌پپ برای بیماران کوید-19

 

بیماری همه‌گیر کوید-19 چالش بی‌سابقه‌ای را برای خدمات بهداشتی و درمانی در سراسر جهان بوجود آورده است. با توجه به تأثیری که بیماری کوید-19 بر روی سیستم تنفسی بیماران میگذارد، استفاده از دستگاه‌های بای‌پپ و سی‌پپ افزایش یافته است. دستگاه‌های بای‌پپ و سی‌پپ به طور معمول برای درمان بیماران مبتلا به آپنه خواب و بیماری‏‏های تنفسی استفاده ‏‏میشود. دستگاه‌های فشار مداوم و مثبت در راه‏‏ هوایی (سی‌پپ) فشار مداومی را به دستگاه‌های تنفسی بیماران تحویل ‏‏میدهد در حالی که دستگاه بای‌پپ در دو سطح فشار عمل ‏‏مینماید. آنها همچنین از ماسک به جای لوله‌گذاری برای تحویل اکسیژن به بیماران کوید-19 استفاده ‏‏میکنند.

به طور معمول نمیتوان از دستگاه بای‌پپ برای معالجه بیماران کوید-19 استفاده کرد زیرا آنها هوای بازدم بیمار را به بیرون ارسال ‏‏میکنند و فضای بیرون را با ویروس آلوده ‏‏میکنند و کادر پزشکی را در معرض خطر بیماری قرار ‏‏میدهند. در ادامه به بررسی نحوه استفاده از دستگاه بای‌پپ برای بیماران کوید-19 ‏‏میپردازیم.

 

گزینه‌های کمکی برای بهبود تنفس بیماران کوید-19

بر طبق گفته دکتر لین فال، دانشیار بیهوشی و مراقبت‏‏های ویژه در دانشگاه پنسیلوانیا، فیلادلفیا، در بیماران با بیماری کوید-19 متوسط، شدید یا بحرانی، دو نوع حمایت تنفسی وجود دارد:

غیر تهاجمی و تهاجمی. گزینه‌های غیر تهاجمی شامل بای‌پپ یا سی‌پپ است که ‏‏میتواند از طریق بینی، ماسک و همچنین کانولای بینی با جریان زیاد به بیماران کوید-19 تحویل داده شود. گزینه‌های تهاجمی شامل لوله‌گذاری داخل تراشه، تراکئوستومی و اکسیژناسیون غشای برون پیکری (ECMO) که معمولاً به صورت ورید وریدی (VV) است میباشد.

 

روش تهویه غیرتهاجمی

تهویه غیرتهاجمی شامل فشار هوای مداوم و مثبت (سی‌پپ) و فشار هوای مثبت دو سطحی (بای‌پپ) است. تهویه غیرتهاجمی یک روش پزشکی تولید آئروسل است (AGMP) و درمان باید با اقدامات احتیاطی لازم برای AGMP ادامه یابد:

·         اتاقی با چهار دیوار

·         ماسک‏‏های N95

·         محافظت از چشم

·         اقدامات احتیاطی اضافی

 

عواملی که باعث ‏‏میشود تا تهویه غیرتهاجمی ترجیح داده شود عبارتند از: نیاز به اکسیژن به میزان پایدار، وضعیت روحی طبیعی، مراقبت در بخش و بیماری متوسط تا شدید کوید-19. از جمله عواملی که باعث ‏‏می‎‌شود تا تهویه تهاجمی ترجیح داده شود عبارتند از: شامل شخصی است که به سرعت حالش در حال بدتر شدن است، نیاز به اکسیژن ثابت احساس نمیشود و یا از نظر قلبی ریوی فرد دچار اختلال ‏‏میشود.

 

از جمله مراقبت‏‏هایی که بیماران کوید-19 هنگام استفاده از دستگاه بای‌پپ باید رعایت نمایند شامل موارد زیر ‏‏میباشد:

 

1- یک لیوان آب بنوشید

فشار هوای موجود در دستگاه بای‌پپ ‏‏میتواند گلوی شما را خشک کند بنابراین مطمئن شوید که با هیدارته شدن این مشکل برطرف خواهد شد.

 

2- در وضعیت بدنی مناسبی قرار بگیرید

اولین و مهمترین نکته در هنگام استفاده از دستگاه بای‌پپ این است که اطمینان حاصل کنید که هنگام آماده شدن برای قرار دادن دستگاه بای‌پپ پشت و گردن شما در وضعیت مناسبی قرار دارد. پرستار را مجبور کنید تا ماسک را به صورت کامل بر روی صورت شما قرار دهد بنابراین عجله نکنید. هدف اصلی از دستگاه بای‌پپ این است که اطمینان حاصل شود که هوا از اطراف ماسک خارج نمیشود، این امر معمولاً اتفاق ‏‏میافتد. بنابراین مطمئن شوید که ماسک به درستی بر روی صورت قرار گرفته و یک یا دو دقیقه صبر کنید تا اطمینان حاصل کنید که ولکرو محکم در جای خود قرار گرفته است. اگر احساس ‏‏می‌کنید که هوا از اطراف ماسک نشت ‏‏میکند حتماً از آنها بخواهید که آن را بررسی کنند.

 

3- از طریق بینی نفس بکشید

در هنگام استفاده از دستگاه بای‌پپ بهتر است دهان خود بسته نگه دارید و تنها از طریق بینی نفس بکشید.

 

4- تا آنجا که امکان دارد بی‌حرکت بمانید

چشمان خود را ببندید و اگر میخواهید از تلفن همراه استفاده نمایید آن را در محلی مرتفع قرار دهید تا ماسک محکم در جای خود باقی بماند. در حالت ایده آل بهتر این است که شما زمان شروع را ثبت نمایید و سپس چشمان خود راببندید و نفس بکشید. اگر ‏‏میخواهید در هنگامی که از دستگاه بای‌پپ استفاده ‏‏میکنید سر خود را با کتاب خواندن یا تلفن مشغول کنید آنها را طوری قرار دهید که نیاز به حرکت زیادی نداشته باشید.

در آخر، باید بدانید که تهویه غیرتهاجمی مزایای قابل توجهی نسبت به تهویه مکانیکی سنتی دارد. اما باید همواره به یاد داشته باشید که حتی در دستان افراد باتجربه، تهویه غیرتهاجمی همیشه مؤثر نیست و به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله:

·         شدت نارسایی حاد تنفسی

·         آموزش و تجربه پرسنل پزشکی

·         محل حمایت تنفسی

همانند بسیاری از روش‌های درمانی، فناوری‌ها و عمل‌ها، ‏‏میتوان با به دست آوردن تجربه، بهبود نتایج را نیز امید داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *