بای‌پپ درمانی چیست؟

BIPAP درمانی چیست؟

 

در هنگام مراجعه بیماران به پزشک معالج و تشخیص بیماری آنها به آپنه خواب، به احتمال زیاد پزشک مربوطه برای درمان علائم خواب یکی از انواع PAP درمانی را برای رفع اختلال خواب آنها تجویز خواهد کرد. اما کدام یک از روش‌های درمانی برای شما بهتر و مؤثرتر خواهد بود؟

در مقالات قبلی در این سایت، ما CPAP و BIPAP را توضیح دادیم و به تفاوت بین این دو دستگاه پرداختیم، اما در مورد BIPAP همانطور که گفته شده دارای دو فشار راه هوایی مثبت است. اما تفاوت بین این دو در چیست؟ ما در این مقاله به موضوع اینکه BIPAP درمانی چیست؟ و اینکه کدام روش درمانی برای بیمار بهتر است خواهیم پرداخت.

 

BIPAP درمانی چیست؟

BIPAP که به آن BPAP هم گفته ‏‏میشود مخفف عبارت Bilevel Positive Airway Pressure است و این دستگاه عملکردی مشابه با دستگاه CPAP دارد.

دستگاه‌های BIPAP و CPAP از نظر عملکردی و طراحی بسیار مشابه به یکدیگر هستند زیرا هر دو نوع، روش درمانی غیرتهاجمی برای مبتلایان به آپنه خواب است. همانند CPAP درمانی، BIPAP درمانی نیز به گونه‌ای طراحی شده‏‏ است که راه هوایی را به طور کامل نمیبندند و به افراد اجازه میدهد در هنگام خواب به راحتی و به طور منظم نفس بکشند.

 

تفاوت بین BIPAP و CPAP درمانی چیست؟

1- BIPAP مشکلاتی که از طریق استفاده از دستگاه CPAP ممکن است برای بیمار بوجود آید را ندارد. یکی از شکایت‌هایی که اکثر بیماران از دستگاه CPAP دارند این است که آنها نمیتوانند فشار ثابتی را که توسط دستگاه CPAP به ریه‌های آنها تحویل داده ‏‏میشود را تحمل کنند. عمل بازدم برای بسیاری از بیمارانی که از دستگاه CPAP در فشارهای بالاتر استفاده ‏‏میکنند، ‏‏میتواند موضوع چالش‌ برانگیزی برای آنها باشد.

اما با استفاده از دستگاه BIPAP، بیماران ‏‏میتوانند به راحتی نفس بکشند زیرا دستگاه در هنگام بازدم میزان فشار را کاهش ‏‏میدهد و به بیمار اجازه ‏‏میدهد راحت‌تر عمل بازدم را انجام دهد و در نتیجه راحتتر نفس بکشد.

 

2- دستگاه‌های BIPAP دارای دو سطح تنظیم فشار هستند. تفاوت اصلی دیگر بین دستگاه BIPAP و CPAP در این است که دستگاه‌های BIPAP دارای دو سطح تنظیم فشار هستند: یک فشار برای عمل دم (IPAP) و یک فشار کمتر برای عمل بازدم (EPAP).

دستگاه BIPAP ، برای جلوگیری از بسته شدن مجاری تنفسی بینی و گلو در هنگام خواب با افزایش فشار هنگام استنشاق طراحی شده‌اند و در حین بازدم فشار کمتری را ایجاد ‏‏میکند که باعث حفظ باز ماندن مجاری تنفسی خواهد شد. به نظر بسیاری از بیماران، استفاده از روش BIPAP درمانی راحت‌تر از فشار یکنواخت تحویل داده شده توسط دستگاه‌های CPAP است.

BIPAP درمانی همچنین ممکن است برای بیماران که به برخی از کمک‌های تنفسی نیاز دارند مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از BIPAP درمانی بیشتر برای بیمارانی که دارای نارسایی احتقاقی قلب هستند و یا بیماری‌های جدی دیگری دارند که بر قلب و ریه‌ها تأثیر ‏‏میگذارند، تجویز شده است.

3- دستگاه‌های BIPAP و CPAP، اغلب نیازهای بیماران را برطرف ‏‏میکنند. افراد مبتلا به مشکلات عصبی و عضلانی به جای دستگاه CPAP بهتر است از دستگاه BIPAP استفاده نمایند. دستگاه‌های BIPAP را ‏‏میتوان به گونه‎‌ای تنظیم کرد تا اطمینان حاصل شود که کاربران تعداد معینی از دفعات در دقیقه را نفس ‏‏میکشند. تفاوت در فشار استنشاق و بازدم به افراد بیمار این امکان را ‏‏میدهد تا خواب آرامتری را تجربه کنند. موارد گفته شده، تنها برخی از دلایلی است که استفاده از دستگاه‌های BIPAP را بر استفاده از دستگاه‌های CPAP ارجحیت داده است و دستگاه CPAP نتوانسته به اندازه کافی در کاهش بی‌نظمی تنفسی در هنگام خواب مؤثر واقع شود.

 

آیا BIPAP درمانی برای شما مناسب است؟

  هرگز فراموش نکنید که تفاوت اصلی بین این دو دستگاه به نیاز افراد بستگی دارد. هر بیمار به یک روش درمانی پاسخ ‏‏میدهد، بنابراین توصیه ما به افراد این است که براساس نتایج آزمایش و درمان به دستورات پزشک خود توجه کنید. آزمایشات مناسب میتوانند به پزشک کمک نمایند که تصمیم بهتری را برای تعیین روش درمانی مناسب برای بیمار و تنظیمات متناسب با نیازهای فرد را اتخاذ نماید.

 

برخی از عوارض جانبی BIPAP درمانی

روش BIPAP درمانی دارای عوارض جانبی بسیار کمی است. بیشتر مشکلات BIPAP مربوط به ماسکهایی است که محکم بر روی صورت قرار گرفته اند. بسیار محکم بودن ماسک باعث آسیب رسیدن به پوست و شل بودن ماسک باعث نشت هوا از اطراف ماسک خواهد شد.

برخی از عوارض جانبی ناشی از BIPAP درمانی عبارتند از:

· نفخ خفیف معده

· خشکی دهان

· سوزش چشم

· دردسینوس

در آخر، به خاطر داشته باشید که اگر استفاده از یک نوع دستگاه PAP برای شما دشوار است، هنوز هم ‏‏میتوانید گزینه‌های درمانی دیگری را از پزشک خود بخواهید. درمان APAP، CPAP و BIPAP همه روشهایی درمانی هستند که برای برخی از بیماران مورد استفاده قرار ‏‏میگیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *