تأثیر آلودگی هوا بر سلامت

تأثیر آلودگی هوا بر سلامت

 

هرچه جهان گرمتر و شلوغ تر میشود، موتورهای ما همچنان گازهای آلوده تولید میکنند و بیش از نیمی از جهان به سوخت پاک یا فناوری دسترسی ندارد. هوایی که ما تنفس میکنیم به طور خطرناکی در حال آلوده شدن است. اثرات آلودگی هوا بر روی بدن بسیار جدی است- یک سوم مرگومیرها ناشی از سکته مغزی، سرطان ریه و بیماریهای قلبی به دلیل آلودگی هوا است. تأثیر آلودگی هوا میتواند بدتر از سیگارکشیدن باشد. ما در این مقاله به بررسی تأثیر آلودگی هوا بر سلامت میپردازیم و به مضرات آن خواهیم پرداخت.

فرار از آلودگی هوا سخت است، هر چقدر هم که در منطقهای با هوای سالم زندگی کنید باز هم ممکن است هوای آلوده وجود داشته باشد. آلایندههای میکروسکوپی در هوا میتوانند از سیستم دفاعی بدن ما عبور کرده و پس از نفوذ به سیستم تنفسی و گردش خون ما، به ریهها، قلب و مغز ما آسیب برسانند.

تحقیقات نشان داده است که مضرات قرار گرفتن طولانی مدت در معرض برخی از آلایندهها، بیشتر از کشیدن یک بسته سیگار در روز است، و خطر آمفیزم را افزایش میدهد. و مطالعات اخیر نشان میدهد که آلودگی هوا میتواند بر سلامت روان، بهرهوری نیز تأثیر بگذارد. به منظور درک بهتر تأثیر آلودگی هوا بر سلامت، درک تهدایدات نامرئی آلودگی هوا مهم است. آنچه که ما معمولاً به عنوان “آلودگی هوا” تصور میکنیم در واقع مخلوطی از ذرات کوچک است، از جمله مواد مضر موجود در هوای آلوده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

ذرات معلق (PM10, PM2.5)

ذرات معلق (PM) از ذرات کوچک موجود در هوا مانند گرد و غبار، دوده و قطرات مایعات، تشکیل شده است. اکثر PM در مناطق شهری مستقیماً از سوزاندن سوختهای فسیلی توسط نیروگاهها، اتومبیلها و تأسیسات صنعتی تشکیل شده است.

ذرات درشت PM10 (قطر ذرات کمتر از 10 میکرون) باعث مشکلاتی در دستگاه تنفسی بینی میشود. ذرات ریز PM2.5 (ذراتی با قطر کمتر از 2.5 میکرون) به عمق ریهها نفوذ کرده و باعث حملات قلبی، سکته، آسم و برونشیت و همچنین مرگ زودرس در اثر بیماریهای قلبی، بیماریهای ریوی و سرطان میشوند. مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض PM2.5 میتواند رشد مغزی در کودکان را مختل نماید.

 

کربن سیاه (BC)

کربن سیاه یکی از اجزای ذرات معلق است و از سوختن سوختها (به ویژه گازوئیل، چوب و زغال سنگ) حاصل میشود. بیشتر مقررات دولتها بر روی آلودگیهای مربوط به PM2.5 تمرکز دارند، اما قرار گرفتن در معرض کربن سیاه نیز تهدیدی جدی برای سلامتی محسوب میشود. افرادی که در طولانی مدت در معرض کربن سیاه قرار دارند، در معرض خطر بیشتری برای حملات قلبی و سکته مغزی هستند. علاوه بر این، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض کربن سیاه میتواند منجر به فشار خون بالا، آسم، بیماری مزمن انسدادی ریوی، برونشیت و انواع مختلف سرطان شود.

 

اکسیدهای نیتروژن (NO و NO2)

اکسید نیتروژن (NO) و دی اکسید نیتروژن (NO2) در درجه اول توسط بخش حملونقل تولید میشود. NO در معرض نور خورشید به سرعت به NO2 تبدیل میشود. NOx (ترکیبی از NO و NO2) با غلظت زیاد در اطراف جادهها ایجاد میشود و میتواند منجر به ایجاد و تشدید آسم و برونشیت شود و همچنین میتواند منجر به خطر بیشتر در بیماران قلبی شود.

 

ازن (O3)

ازن موجود در جو میتواند ما را در برابر اشعه ماورابنفش محافظت کند. اما ازن در سطح زمین (جایی که بخشی از آن که به اصطلاح مه دود نامیده میشود) یک محرک تنفسی است. ازن در اثر واکنش ترکیبات آلی فرار و اکسیدهای نیتروژن در جو تشکیل میشود که هر دو در نتیجه احتراق سوختهای فسیلی تشکیل میشوند. قرار گرفتن در معرض کوتاهمدت ازن میتواند باعث درد در قفسه سینه، سرفه و تحریک گلو شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض ازن منجر به کاهش عملکرد ریه و ایجاد بیماری مزمن انسدادی ریوی میشود. علاوه بر این قرار گرفتن در معرض ازن میتواند بیماریهای ریوی موجود را نیز تشدید کند.

 

دی اکسید گوگرد (SO2)

SO2 با سوزاندن سوختهای فسیلی حاوی گوگرد بوجود آمده و وارد هوا میشود. زغال سنگ، استخراج و ذوب فلزات، موتورهای کشتی و تجهیزات سنگین دیزل، سوختهای حاوی گوگرد را میسوزانند. دی اکسید گوگرد باعث تحریک چشم میشود، آسم را بدتر میکند، حساسیت به عفونتهای تنفسی را افزایش میدهد و بر سیستم قلبی عروقی تأثیر میگذارد. وقتی SO2 با آب ترکیب شود، اسید سولفوریک ایجاد میکند. این جزء اصلی باران اسیدی است که به عنوان عامل اصلی در جنگلزدایی شناخته شده است.

 

خلاصه

آلودگی هوا میتواند برای سلامتی افراد مضر باشد. ممکن است باعث بیماریهای تنفسی و قلبی عروقی شود. افراد میتوانند با بررسی کیفیت هوا در مناطق محلی خود و آگاهی از هرگونه شرایط بهداشتی موجود، احتمال بروز مشکلات سلامتی را کاهش دهند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *