تاثیرات مثبت واکسیناسیون گسترده چیست؟

تاثیرات مثبت واکسیناسیون گسترده چیست؟

زمانی که ویروس کرونا برای اولین بار تمام جهان را درگیر خود کرد، یک ترس و وحشت همگانی وجود مردم را فرا گرفت. هر روز اخبار از تعداد کشتگان جدید ویروس کرونا، خیابان‌های خلوت ووهان و افراد سفیدپوش که در حال حمل و نقل اجساد بودند همگی باعث شده بود تا این ویروس ذره‌بینی مانند یک دایناسور ترسناک در ذهنمان نقش ببندد. در این حین، دانشمندان زیادی در حال تلاش و زحمت برای ابداع اولین واکسن کرونای جهان بودند. حتی بسیاری از افراد مشهور و معروف جهان هم با اهداءِ کمک‌های مالی زیاد، نقش بسیار پر رنگی در تسهیل روند ساخت واکسن کرونا داشتند. شاید برایتان جالب باشد بدانید واکسن کرونا اولین واکسنیست که در کمترین زمان ممکن ساخته شده است.

به عبارتی دیگر، واکسن کرونا اولین واکسن در جهان است که رکورد کمترین زمان ساخت به خودش را اختصاص داده است. اما باز هم با این حال از دیدگاه بسیاری، مدت زمان کمی هم برای آن صرف نشد! اولین شرکتی که موفق به ساخت واکسن کرونا شد، فایزر (Pfizer) آمریکایی بود. پس از آن واکسنی به نام مدرنا (Moderna) هم مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت که درصد اثربخشی آن بیشتر از فایزر بود. این موضوع باعث شد تا کمی از رعب و وحشت مردم جهان کاسته شود. اما متاسفانه سرعت واکسیناسیون در جهان بسیار کند پیش می‌رفت. این موضوع باعث شده بود، حتی کشور آمریکا که اولین تولیدکننده‌ی واکسن کرونای جهان بود، کشتار بسیار زیادی را داشته باشد و در صد بالاترین مرگ و میر بیماری کرونا در جهان قرار بگیرد. اما یک نکته خیلی مهم در این میان وجود داشت: تمام کشته‌شدگان کسانی بودند که واکسن تزریق نکرده بودند.

مقاومت مردم در برابر واکسن کرونا

متاسفانه زمانی که بحث واکسیناسیون پیش می‌آید، اکثر مردم جهان در برابر آن مقاومت می‌کنند. چرا که همیشه شایعات زیادی علیه واکسن که به عنوان دوست انسان است، در کل جهان پخش می‌شود و آن را به نوعی دشمن کشنده مردم نمایش می‌دهد. برای مثال، درمورد بیماری فلج اطفال هم این موضوع به طور کاملا مشابهی صدق می‌کرد. والدین زیادی با گوش دادن به شایعات زیاد مانع از انجام واکسیناسیون بچه‌هایشان می‌شدند و متاسفانه تمام این کودکان بی‌گناه بیماری فلج اطفال می‌گرفتند. چرا که بیشتر والدین به اشتباه فکر می‌کردند این واکسن موجب فلج شدن کودکانشان خواهد شد. حالا هدف از گفتن این مطلب چیست؟ در مورد بیماری کرونا و واکسن آن هم دقیقا همین ماجرا وجود دارد. شایعات زیادی در مورد واکسن کرونا در جهان وجود دارد.

برخی از این شایعات عجیب چنین دیدگاهی را به وجود آورده‌اند که افراد واکسینه شده پس از چند سال بعد بدون دلیل خواهند مرد! اما حقیقت تلخی که در دنیا وجود دارد این است که تنها کسانی که واکسن نمی‌زنند می‌میرند و برعکس افراد واکسینه شده از خطر مرگ نجات پیدا می‌کنند. از طرف دیگر افراد دیگری هم از واکسن زدن می‌ترسند. یعنی هم از تزریق واکسن واهمه دارند و هم به خاطر این که احساس می‌کنند پس از واکسن زدن کرونا خواهند گرفت این کار را انجام نمی‌دهند. اما در این باره باید گفت که واکسن یک ویروس ضعیف شده است که هیچ خطری برای سلامتی انسان ندارد. با این که ممکن است برخی عوارضِ شدید هم داشته باشد، اما سیستم ایمنی را در برابر ویروس کرونا مقاوم کرده و انسان را از خطر مرگ نجات می‌دهد. ما در یک مقاله‌ی جداگانه راجع به عملکرد واکسن در بدن انسان به طور مفصل صحبت کرده‌ایم که می‌توانید آن را از اینجا مطالعه کنید.

تاثیرات مثبت واکسیناسیون در جهان

یکی از زیبایی‌های علم این است که همیشه به زبان آمار و ارقام دقیق با انسان سخن می‌گوید. مانند آمار فوتی مبتلایان به کرونا که هیچ کدام از آن‌ها واکسینه نشده بودند، و یا آمار بسیار پایین مرگ و میر افرادی که واکسن کرونا را تزریق کرده بودند، همگی نشان می‌داد که واکسن کرونا در جهان در حال رهایی انسان از دست این ویروس بی‌رحم و کشنده است. جالب است بدانید در کشور آمریکا از آغاز تزریق تاکنون جان 300 هزار نفر را نجات داده است. این آمار در دنیا به شدت در حال افزایش بوده و وضع بسیاری از کشورها حتی از حالت بحرانی به شکل کاملا نرمال درآمده و آمار مرگ و میرشان هم به صفر رسیده است. چرا که این موضوع به خاطر ایمن شدن بدن در برابر ویروس کشنده کرونا است.

البته آمار بسیار کمی هم پس از واکسن زدن فوت کرده‌اند که مشخص شده دلیل اصلی آن خود واکسن نبوده است. برای مثال دو مرد جوان در ژاپن، بلافاصله پس از تزریق واکسن مدرنا فوت کردند و تحقیقات نشان داد که سرنگ‌ها آلوده بودند و خود واکسن دلیل اصلی مرگ آن‌ها نبوده است. اما اگر بخواهیم فقط به نیمه‌ی خالی لیوان نگاه کنیم و با شنیدن چند خبر و یا شایعات زیاد واکسن نزنیم، جان خودمان و خانواده‌مان را به خطر خواهیم انداخت. چرا که طبق آمار رسمی اعلام شده از جانب سازمان بهداشت جهانی، امروزه آمار کشته‌شدگان کرونا فقط به افرادی که واکسن نزده‌اند تعلق می‌گیرد.

سخن آخر

 

امروزه با افزایش واکسیناسیون در جهان شاهد کاهش چشم‌گیر مرگ و میر در دنیا بوده‌ایم. این یک خبر بسیار مسرت‌بخش به مردمان جهان است. چرا که همگی امید داریم روزی، بدون استرس و نگرانی و بدون ماسک بیرون رفته و یا بتوانیم بار دیگر عزیزانمان را از نزدیک ملاقات کرده و آن‌ها را در آغوش بکشیم. این یک رویای واهی نبوده و تنها در صورتی که همگی واکسن کرونا را تزریق کنیم به واقعیت تبدیل خواهد شد. اما توصیه ما به شما این است که هرگز به شایعات بی‌اساس توجه نکنید و تنها مطالبی را که اساس علمی دارند را مطالعه کنید. از طرفی دیگر، فرقی نمی‌کند بخواهید واکسن فایزر، مدرنا و یا واکسن‌های چینی و هندی بزنید، بلکه اولین واکسنی که پیدا کردید را تزریق کنید و جان سالم به درد ببرید. چرا که همه واکسن‌ها توسط وزارت بهداشت تایید شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *