تاثیر ورزش در دستگاه تنفسی

تاثیر ورزش در دستگاه تنفسی

تأثیر ورزش در دستگاه تنفسی را میتوان به دو دسته تأثیرات کوتاه مدت و تأثیرات طولانی مدت دسته بندی نمود. هنگامی که سطح فعالیت شما تغییر میکند، بدن شما باید با ایجاد تغییراتی در سیستم تنفسی به نیازهای بدن شما پاسخ دهد. تغییر فعالیت نیز بر روی عضلات و سیستم گردش خون تأثیر میگذارد. در ادامه ما به تأثیرات کوتاه مدت و طولانی مدت ورزش بر روی سیستم تنفسی خواهیم پرداخت.

تأثیرات کوتاه مدت ورزش بر روی سیستم تنفسی

1- تغییر در سیستم گردش خون

تغییر در فعالیت شما تأثیر فوری بر ضربان قلب شما خواهد داشت. در حقیقت، ترشح آدرنالین میتواند ضربان قلب شما را حتی قبل از شروع فعالیت تغییر دهد. این به نوبه خود بروندهی قلبی و همچنین بازگشت وریدی را افزایش میدهد.

2- تغییر در سیستم تنفسی

تأثیر کوتاه مدت ورزش بر روی سیستم تنفسی کاملاً گسترده است و بیشتر به دلیل تغییر غلظت اکسیژن و دی اکسید کربن در خون است. به دلیل این تغییرات است که متوجه خواهید شد سرعت تنفس شما به سرعت بالا میرود. این امر همچنین باعث میشود که عضلات بین دنده ای، دیافراگم و سایر عضلات شما که در گسترش حفره قفسه سینه نقش دارند، کار کنند. این به نوبه خود این امکان را برای شما فراهم میکند تا هوای بیشتری را برای مقابله با افزایش تقاضای اکسیژن وارد کنید.

تأثیرات طولانی مدت ورزش در دستگاه تنفسی

سیستم تنفسی شما تقریباً به سطح فعالیت شما پاسخ میدهد، اما تأثیر طولانی مدت ورزش بر روی سیستم تنفسی و گردش خون نیز وجود دارد. در اینجا پست در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

1- تغییر در ضربان قلب

هنگام ورزش، غده فوق کلیوی فعال میشود و با ترشح آدرنالین و نورآدرنالین شما را برای کار سخت آماده میکند. این هورمونها بر نحوه انتقال دی اکسید کربن و اکسیژن از قلب شما به بدن تأثیر میگذارند. این امر نیاز به ضربان قلب شما دارد و این جایی است که هورمونها با تحریک سیستم عصبی سمپاتیک به شما کمک میکنند. ضربان قلب شما افزایش مییابد و بروندهی قلبی شما افزایش مییابد تا به شما در فعالیت بدنی شدید کمک کند. 

2- تغییر در ماهیچه های تنفسی

ورزش بر روی دیافراگم و عضلات بین دنده ای شما اثر میگذارد و ورزش منظم به تقویت عضلات تنفسی کمک میکند. با گذشت زمان، این امر همچنین به بزرگتر شدن قفسه سینه شما کمک میکند.

3- تغییر در حجم تنفس

حجم تنفس بلافاصله افزایش مییابد و ورزش منظم منجر به افزایش کارایی کلی سیستم تنفسی میشود. در حقیقت، افرادی که به طور منظم ورزش میکنند، در حین ورزش میتوانند حداکثر اکسیژن ورودی به شش ها را مصرف نمایند.

4- تغییر در مبادله گازها

مطالعات نشان میدهد که ورزش منظم توانایی افزایش تعداد مویرگها اطراف آلوئول را دارد. علاوه بر این، ورزش منظم میتواند به انبساط بیشتر مویرگها کمک کند، که به نوبه خود تبادل موثر گازها را تسهیل میکند.

5- بهبود کارایی ریه

کارایی کلی ریه با ورزش منظم بهبود مییابد. این سودهی بیشتر به این دلیل است که ریههای شما اکنون میتوانند اکسیژن را به سلولهای بدن برسانند. ورزش منظم همچنین جریان خون را افزایش میدهد، که به نوبه خود باعث تقویت ریه ها و تبادل بهتر گازها میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *