تغذیه مناسب برای بیمار کرونایی

تغذیه مناسب برای بیمار کرونایی

   شیوع ویروس کرونا در زندگی بسیاری افراد در حال افزایش است. با بسته شدن مدارس، بسیاری از والدین در بیشتر اوقات از روز درگیر فرزندان و مشغول مراقبت از کودکان خود هستند. تغذیه مناسب اعضای خانواده در دوران شیوع ویروس کرونا امری بسیار مهم و یکی از چالش‌‌های روزانه تبدیل شده است.

سخت‌تر از درست کردن غذای مناسب در این دوران، خرید کردن مواد غذایی مناسب است که یافتن برخی از غذاها در حال حاضر بسیار دشوار است. در حالی که بسیاری از والدین به دنبال غذاهای آماده و غذاهای فرآوری شده به عنوان راهی مناسب و کم هزینه برای تغذیه خانواده هستند، جایگزین‌‌های مناسب و مقرون به صرفه‌تر نیز وجود دارد. در اینجا ما تغذیه مناسب برای بیمار کرونایی را مورد بررسی قرار ‌‌می‌دهیم و پیشنهادهایی نیز ارائه خواهیم داد.

 

1- مصرف میوه و سبزیجات را ادامه دهید

خرید، ذخیره و پخت سبزیجات تازه ‌‌می‌تواند در این دوران قرنطینه دشوار باشد، بویژه هنگا‌‌می ‌که به والدین توصیه ‌‌می‌شود سفرهای خارج از خانه را محدود کنند، اطمینان از این که کودکان هنوز به مقدار کافی میوه و سبزیجات در رژیم غذایی خود دارند امر مهمی ‌است.

میوه‌‌ها و سبزیجات مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی و فیبر مورد نیاز برای رژیم غذایی فرد را تأمین ‌‌می‌کنند. میوه‌‌ها و سبزیجات یخ زده یا کنسرو شده انتخاب‌‌های خوبی برای کم کردن بیرون رفتن و اقدام به خرید محسوب ‌‌می‌شوند. با این حال در هنگام خرید کنسروها به مواد تشکیل دهنده آنها توجه کنید.

شما برای این که اطمینان داشته باشید که ‌‌می‌توانید همه مواد مغذی را دریافت ‌‌می‌کنید، ‌‌می‌توانید انواع مواد غذایی را از هر گروه مخلوط کنید و سپس مصرف کنید. استفاده از سبزیجات تازه برای پختن تعداد زیادی از سوپها، خورش و غذاهای دیگر باعث ‌‌می‌شود که بدن انسان مقاومت بیشتری داشته باشد. آنها همچنین امکان منجمد شدن و سپس به سرعت گرم شدن را دارند.

 

2- موقعیت را در نظر بگیرید، به سلامت خود اهمیت بدهید

حبوبات، غلات، آجیل و چربی‌‌های سالم مانند زیتون، کنجد، بادام زمینی یا سایر روغن‌‌های غیراشباع ‌‌می‌توانند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و التهاب‌‌ها را کاهش دهند. حبوبات منبع ارزانی برای پروتئین‌‌ها هستند. لوبیا، نخود فرنگی و سایر حبوبات سرشار از ویتامین‌‌ها و مواد معدنی هستند که اگر بخشی از رژیم غذایی شما باشند، ‌‌می‌توانند به کاهش خطر بیماری‌‌هایی مانند دیابت و بیماری‌‌های کرونری کمک نمایند.

 

3- مصرف چربی، قند و نمک را محدود کنید

در زمانی که افراد استرس زیادی دارند به خوردن غذاهای فست فود روی ‌‌می‌آورند. متاسفانه، فست فودها، دارای چربی، قند و نمک و کالری زیادی هستند، که به عنوان بخشی از رژیم غذایی نامناسب هستند و در طول زمان بر سلامت فرد تأثیر ‌‌می‌گذارند. به عنوان یک عادت خوب، همواره سعی کنید برچسب همه غذاهایی را که ‌‌می‌خورید بررسی کنید تا از ترکیبات و ارزش غذایی آنها مطلع شوید. برچسب‌‌های مواد غذایی به شما در محدود کردن مواد مضر و افزایش سطح مواد مفید کمک شایانی خواهد نمود.

 

4- بهداشت غذایی خود را رعایت کنید

رعایت همه جانبه بهداشت در زمان همه گیری بیماری کرونا اهمیت دارد. با این حال، به یاد داشته باشید که کووید-19 یک ویروس تنفسی هست. این بیماری ناشی از مواد غذایی نیست. با این حال رعایت بهداشت و ایمنی همواره مهم است. این پنج نکته را همواره به خاطر بسپارید:

·        دست‌‌ها، وسایل آشپزی و سطوح آشپزی را همیشه تمیز نگه دارید

·        مواد را به صورت جداگانه بشویید و بپزید.

·        مواد غذایی را بخوبی بپزید

·        مواد غذایی را در دمای مناسب نگهداری کنید

·        از آب سالم استفاده کنید

 

5- از نظر بدنی فعال باشید و مقدار زیادی آب بنوشید

ورزش برای سلامت جسمی ‌و روحی ما اهمیت زیادی دارد. چاقی و اضافه وزن در سال‌‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. بویژه در زمان حاضر که مردم به دلیل محدودیت‌‌های بیماری کرونا بیشتر در خانه ‌‌می‌مانند، ورزش کردن و افزایش فعالیت امر مهمی ‌است. شما باید حداقل روزانه بین 30 تا 60 دقیقه در روز بسته به سن و سبک زندگی خود ورزش کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *