دستگاه اکسیژن‌ساز چگونه به بیماران کمک می‌کند؟

دستگاه اکسیژن‌ساز چگونه به بیماران کمک می‌کند؟

 

با توجه به شیوع بیماری کرونا و نیاز بسیاری از کشورها به دستگاه اکسیژن‌ساز، کشورهای زیادی برای همگام شدن با تقاضای بیماران دست به کار شده‌اند. اما آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که دستگاه اکسیژن‌ساز چگونه به بیماران کمک می‌کند؟ بیماران به چه میزانی از غلظت اکسیژن نیاز دارند؟ و بسیاری از اینگونه سؤالات ممکن است برای افرادی که دستگاه اکسیژن‌ساز برای آنها تجویز شده است ایجاد شده باشد.

با توجه به اینکه این بیماران نیاز مداوم به اکسیژن دارند، به لطف پیشرفت‌های چشمگیر در حوزه پزشکی، اکسیژن‌ساز‌های امروزی جمع‌وجور، کوچک، بی‌صدا و سبک هستند، و از عملکرد خوبی برخوردار هستند. دستگاه‌های اکسیژن‌ساز قدیمی ‌حجیم و سنگین بودند، این امر برای بیمارانی که قصد خروج از منزل را دارند مشکل‌ساز بود. بنابراین، این بیماران می‌توانند از دستگاه‌های اکسیژن‌ساز ثابت و قابل‌حمل استفاده نمایند، که می‌توانند به راحتی به هر جایی که می‌خواهند ببرند.

 

چه افرادی نیاز به دستگاه اکسیژن‌ساز دارند؟

وقتی که میزان اکسیژن خون به زیر 94 درصد می‌رسد، این می‌تواند نشانه‌ای از ناراحتی تنفسی باشد. که این امر مستلزم بستری شدن بیمار می‌باشد. اما به دلیل افزایش موارد ابتلا به بیماری COVID-19 و کمبود تخت‌های بستری و دستگاه‌های اکسیژن‌ساز بیمارستانی، دستگاه‌های اکسیژن‌ساز خانگی می‌تواند به کسانی که سطح اکسیژن خون آنها بین 88 تا 92 درصد متغیر است بدون مراجعه به بیمارستان و بستری شدن کمک شایانی نماید. البته ناگفته نماند که افراد نمی‌توانند دستگاه‌های اکسیژن‌ساز را بدون نسخه خریداری نمایند و پزشک پس از ارزیابی کامل بیمار می‌تواند آن را تجویز نماید.

 

شرایط حاد نیاز به دستگاه اکسیژن‌ساز

آسم: در این وضعیت مجاری تنفسی فرد ملتهب شده و شروع به تولید مخاط زیادی می‌کنند، که این امر تنفس را برای فرد بیمار سخت می‌کند.

ذات‌الریه: ذات‌الریه بیماری است که در آن یکی از کیسه‌های هوایی فرد یا هر دو ملتهب می‌شوند. برای بسیاری از بیمارانی که مبتلا به بیماری ذات‌الریه هستند دستگاه اکسیژن‌ساز تجویز می‌شود.

سندرم پریشانی تنفسی (RDS): RDS یک اختلال تنفسی است که نوزادانی که شش هفته یا بیشتر زودتر به دنیا می‌آیند را درگیر می‌کند. این نوزادان دچار اختلال تنفسی هستند و به همین منظور برای اکسیژن‌رسانی به این نوزادان از دستگاه اکسیژن‌ساز استفاده می‌شود.

بیماری مزمن انسدادی ریوی: وقتی فردی بیماری COPD دارد به این معنی است که ریه‌های فرد آسیب مزمن ریه دارد که جذب اکسیژن کافی برای ریه‌ها را دشوار می‌کند. این افراد در دریافت اکسیژن مشکل دارند و به همین منظور برای آنها دستگاه اکسیژن‌ساز تجویز می‌شود.

آپنه خواب: آپنه خواب یک اختلال خواب است که می‌تواند خطری جدی برای فرد باشد و باعث می‌شود که تنفس فرد به طور پراکنده در طول خواب متوقف و مجدد شروع شود.

 

دستگاه‌های اکسیژن‌ساز چگونه کار می‌کند؟

دستگاه‌های اکسیژن‌ساز اکسیژن هوا را گرفته و اکسیژن را جدا کرده و از طریق لوله کانولای وارد بینی فرد بیمار می‌کند. هوا از 79 درصد نیتروژن و 21 درصد اکسیژن تشکیل شده است و دستگاه اکسیژن‌ساز با اتصال به برق، می‌تواند از هوای اطراف اکسیژن 95 درصد را تولید نماید.

در عفونت‌های تنفسی که باعث می‌شود تا سطح اکسیژن خون به زیر 90 درصد برسد، داشتن یک دستگاه اکسیژن‌ساز از فشاری که بر روی ریه‌های بیمار برای تأمین اکسیژن مورد نیاز است می‌کاهد.

دستگاه اکسیژن‌ساز شامل کمپرسور و فیلترها و بسترهای الک است. کمپرسور هوای موجود را متراکم و همچنین میزان فشار وارد شده را کنترل می‌کند. اما فیلتر از ماده‌ای به نام زئولیت ساخته شده است که نیتروژن را جدا می‌کند. در دستگاه اکسیژن‌ساز دو بستر فیلتر وجود دارد که یکی اکسیژن موجود در داخل مخزن متصل را در کانول آزاد می‌کند و دیگری هم نیتروژن جدا شده را آزاد می‌کند و این روند به صورت پیوسته صورت می‌گیرد تا اکسیژن تازه را تولید نماید. این دستگاه‌ها همچنین دارای رابط کاربری الکتریکی هستند تا افراد بتوانند سطح اکسیژن مورد نیاز و تنظیمات تحویل را انجام دهند. اکسیژن تولید شده توسط دستگاه اکسیژن‌ساز در نهایت توسط لوله بینی یا ماسک مخصوص به بیمار تحویل داده می‌شود.

 

آیا غلظت اکسیژنی که در این دستگاه‌ها تولید می‌شود یکسان است؟

دستگاه‌های اکسیژن‌ساز دارای مشخصات گوناگونی هستند و اکسیژن‌هایی با غلظت‌های مختلف را تولید می‌کنند. به طور مثال برای بیماران مبتلا به بیماری COVID-19، دستگاه‌های اکسیژن‌ساز با خروجی 5L-10L توصیه می‌شود. نکته مهمی ‌که در خرید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز اهمیت بالایی دارد این است که دستگاه‌ بتوانند حداقل 90 درصد اکسیژن خالص را تولید کنند.  

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *