دستگاه پالس اکسیمتر چگونه کار می‌کند؟

دستگاه پالس اکسیمتر چگونه کار میکند؟

دستگاه پالس اکسیمتر امروزه به عنوان بهترین و البته تنها وسیله اندازه‌گیری اکسیژن خون شناخته می‌شود. اگر قصد دارید در این مورد بیشتر بدانید ما یک مقاله با عنوان دستگاه پالس اکسیمتر چیست برایتان آماده کرده‌ایم که می‌توانید از اینجا آن را مطالعه کنید. در آنجا به طور مختصر به کارایی دستگاه پالس اکسیمتر و این که دقیقا چگونه کار می‌کند اشاره کوتاهی داشته‌ایم. اما در اینجا می‌خواهیم به طور مفصل راجع به آن صحبت کنیم. پس برای اطلاعات بیشتر حتما تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

 

نحوه کار کردن دقیق پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر معمولا روی انگشت قرار می‌گیرد و از این طریق مقدار اشباع اکسیژن خون را اندازه‌گیری می‌کند. اما ممکن است از طریق بینی، گوش و یا حتی پیشانی هم بتوان مقدار اکسیژن خون را توسط پالس اکسیمتر اندازه‌گیری کرد. این دستگاه توسط یک صفحه نمایشگر کوچک میزان اکسیژن را به شما نمایش خواهد داد. البته بسته به نوع دستگاه پالس اکسیمتر می‌تواند این موضوع کاملا متفاوت باشد. برای مثال برخی از دستگاه‌های پیشرفته ممکن است یک مانیتور جداگانه داشته باشند که اکثرا در بیمارستان‌ها از آن استفاده می‌شود. اما نمونه‌های خانگی معمولا صفحه نمایشگر کوچکی دارند که روی خود دستگاه نصب بوده و مقدار اکسیژن را نشان می‌‌دهد.

 

نحوه اندازهگیری اکسیژن

در واقع برای اندازه‌گیری مقدار اکسیژن هیچ نیازی به نمونه برداری از خون نیست. چرا که هر جا مویرگ خونی وجود داشته باشد می‌توان به راحتی توسط یک پرتو نوری مادون قرمز آن را اندازه گیری کرد. کار پالس اکسیمتر هم دقیقا همین است، یعنی از طریق ارسال و عبور یک پرتو به مویرگ خونی که در سمت انگشت دست، گوش و یا بینی وجود دارد این کار را انجام می‌دهد. در این فرایند خونی که در آن اکسیژن زیادی وجود دارد به رنگ قرمز و خونی که میزان اکسیژن در آن کم باشد به رنگ آبی و یا بنفش به حسگر قوی پالس اکسیمتر منتقل می‌گردد. این حسگر قوی می‌تواند این نورها را با دقت بسیار بالا و کاملا دقیق اندازه‌گیری کرده و سپس درصد اکسیژن خون را به ما نمایش دهد.

 

اعداد دقیقتر پالس اکسیمتر

شاید برای بسیاری پیش بیاید که بخواهند از  دستگاه پالس اکسیمتر در یک بازه زمانی خاصی بنا به توصیه پزشک معالجشان استفاده کنند. برای مثال قبل و یا بعد از عمل جراحی، پس از انجام دادن اکسیژن تراپی و… در چنین شرایطی یادداشت کردن و تحت نظر داشتن میزان دقیق اکسیژن خون یکی از بایدهاست. اما دقیقا کدام عدد میزان اکسیژن دقیق را نشان می‌دهد؟ به عبارت دیگر، باید دستگاه را دقیقا در کدام قسمت قرار داده و در چه حالتی می‌توانیم بهترین نتیجه را از دستگاه پالس اکسیمتر بگیریم؟ چرا که ممکن است حالات و نحوه استفاده افراد متفاوت باشد و هر شخصی نتیجه کاملا متفاوتی از استفاده‌ی آن بگیرد. به همین دلیل خالی از لطف نیست تا برخی از راهکارهای صحیح استفاده از دستگاه را بدانیم.

برای این که بخواهید دستگاه پالس اکسیمترتان اعداد دقیق‌تری را به شما نمایش بدهد. باید در حالات و ساعات مختلفی آن را امتحان کنید. توصیه می‌کنیم تمام این جزئیات را به دقت یادداشت کنید. برای مثال می‌توانید در حالت درازکش، نشسته، هنگام راه رفتن میزان اکسیژن خونتان را توسط دستگاه پالس اکسیمتر یادداشت کنید. پس از آن بسیار مهم است تا ساعاتی که از دستگاه پالس اکسیمتر استفاده کرده‌اید را هم یادداشت کنید. مثلا آیا صبح آن را تست کرده‌اید یا ظهر و شب؟ این اعداد می‌توانند یک بازه مشخصی را برایتان نمایش بدهد. اما مهم‌ترین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که میانگین این اعداد چیست و چه درصدی را نشان می‌دهد. این میانگین می‌توان یک عدد دقیق از وضعیت اکسیژن خون شما باشد که همه چیز را مشخص می‌کند. معمولا افراد این اعداد را به پزشک معالجشان می‌گویند و از او می‌خواهند تا دقیقا سطح و وضعیت اکسیژن خون را تعیین کند.

 

کدام انگشت دقیقتر است؟

معمولا از انگشت اشاره برای گرفتن تست اکسیژن خون استفاده می‌کنند. یعنی دستگاه پالس اکسیمتر را روی یکی از انگشت‌های اشاره دست چپ و یا راست قرار می‌دهند تا دستگاه کار خودش را انجام داده و مقدار و میزان اکسیژن خون را اندازه‌گیری کند. اما جالب است بدانید مطالعات اخیر که روی چندین داوطلب انجام شده، ثابت کرده است که این دستگاه بیشتر روی انگشت وسط جواب می‌دهد تا انگشتان دیگر. بدین معنا که ممکن است با قرار دادن دستگاه پالس اکسیمتر روی انگشت اشاره‌تان نتیجه مطلوبی بگیرید، اما روی انگشت وسط بهترین و نزدیک‌تر اعداد را به شما نشان خواهد داد.

 

در نتیجه اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از دستگاه پالس اکسیمتر بگیرید سعی کنید آن را روی انگشت وسطتان قرار بدهید. سعی کنید دمای دستتان متعادل باشد. یعنی نه زیاد سرد و نه زیاد گرم باشد. در چنین شرایطی سنسور یا همان حسگر دستگاه اعداد دقیق‌تری را به شما نشان خواهد داد. شما می‌توانید این کار را در حالت‌های مختلف انجام بدهید و سپس طبق توضیحی که در بالا گفتیم، میانگین اعداد را بگیرید و آن را به عنوان معیار اصلی و نتیجه نهایی‌تان در نظر بگیرید.

آیا مهم است چه رنگ پوستی داشته باشیم؟

از آنجایی که دستگاه پالس اکسیمتر با پرتو نور کار می‌کند و حالت تهاجمی ندارد، این سوال برای بسیاری از افراد پیش می‌آید که در افراد تیره با پوست‌های تیره‌تر آیا باز هم این دستگاه اعداد درست را نشان خواهد داد؟ در واقع طبق یک مطالعه وسیع که دانشگاه میشیگان انجام شده، محققان به این نتیجه رسیدند که این اندازه‌گیری ممکن است در افراد رنگین پوست یا کسانی که پوست تیره‌تری دارند کاملا درست انجام نشود. طبق این مطالعه 3.6 درصد میزان خطا در اندازه‌گیری اکسیژن خون افراد رنگین پوست وجود داشت.

 

اما اگر خوش‌بینانه بنگریم، این میزان کمتر از 10 درصد بوده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد. این افراد تنها مورد که باید رعایت کنند این است که اندازه‌گیری و استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر را در نوبت‌ها و حالات بیشتری انجام بدهند. چرا که هر چقدر دفعات اندازه‌گیری بیشتر شود به همان مقدار هم اعداد بیشتری در اختیار این افراد قرار گرفته و میانگین نهایی هم عدد دقیق‌تری را نشان خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *