دستگاه پالس اکسیمتر چیست؟

دستگاه پالس اکسیمتر چیست؟

اگر تا به حال برای شما هم پیش آمده که بخواهید بدانید سطح اکسیژن خون را چگونه اندازه‌گیری می‌کنند، پیشنهاد می‌کنیم حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. امروزه بسیاری از افراد در جهان درگیر بیماری‌های تنفسی هستند، به همین دلیل هم اندازه‌گیری سطح اکسیژن چنین بیمارانی تبدیل به یکی از موارد بسیار حیاتی شده است. چرا که اگر سطح اکسیژن خون از یک درصد مشخصی پایین‌تر بیاید، سلامت بیمار کاملا به خطر می‌افتد. در چنین مواردی، اکثر پزشکان در وهله اول استفاده از دستگاه‌کسیژن‌ساز خانگی، کپسول اکسیژن و… را تجویز می‌کنند. اما وسیله‌ای که با آن سطح اکسیژن خون اندازه‌گیری می‌شود پالس اکسیمتر نام دارد.

 

معرفی پالس اکسیمتر

دستگاه پالس اکسیمتر برعکس دستگاه‌هایی که با آن قند خون و یا میزان هموگلوبین خون را اندازه‌گیزی می‌کنند،است و هیچ نیازی به سوراخ شدن انگشت دست بیمار وجود ندارد. این دستگاه توسط پرتو نور مقدار اکسیژن خون را اندازه‌گیری می‌کند. به عبارتی دیگر، پالس اکسیمتر معمولا یا روی انگشت دست و یا لاله‌ی گوش قرار می‌گیرد و پس از قرار گرفتن روی آن پروتوی نور را داخل بافتی که در آن خون وجود دارد می‌فرستد. سپس یک حسگر بسیار قوی میزان نور رد شده از بافت را کاملا اندازه‌گیری می‌کند. سیستم پالس اکسیمتر طوری طراحی شده است که با انجام این فرایند دقیق، بتواند میزان اکسیژن خون را بدون اشتباه بسنجد.

 

لزوم استفاده از پالس اکسیمتر چیست؟

شاید برای افرادی که هیچ نوع مشکل و یا بیماری تنفسی ندارند، رصد کردن میزان اکسیژن خونشان آنچنان مهم نباشد. اما برای بیمارانی که بنا به دلایل مختلف دچار کمبود اکسیژن هستند، این مسئله کاملا حیاتی بوده و آن‌ها نیاز دارند تا به طور مرتب سطح اکسیژن خونشان را اندازه‌گیری کنند. این به خاطر حساس بودن میزان اکسیژن خون چنین افرادیست. چرا که اگر اکسیژن خون از یک سطحی پایین‌تر بیاید می‌تواند سلامتی فرد را به طور کامل تهدید کند. به همین دلیل اکثر پزشکان استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر را به بیمارانی که نیاز به مانیتور کردن اکسیژن خونشان دارند تجویز می‌کند.

برای مثال برخی از افرادی که به بیماری‌هایی نظیر سرطان ریه، آسم، مشکلات مادرزادی قلبی، بیماری انسداد مزمن ریه، کم‌خونی، ذات‌الریه و… دارند بسیار در خطر افت شدید اکسیژن خون هستند. در برخی موارد که وضع بیمار در شرایط بحرانی قرار می‌گیرد، اکسیژن خون هم بسیار کاهش پیدا کرده و می‌تواند شرایط را بدتر از قبل کند. به همین دلیل بهترین و آنی‌ترین راه‌حل برای چنین شرایطی استفاده از دستگاه اکسیژن ساز و یا کپسول اکسیژن است. چرا که از این طریق میزان موردنیاز و ضروری اکسیژن تامین می‌گردد.

 

چه موقع از پالس اکسیمتر استفاده کنیم؟

معمولا سوالات متداولی راجع به این که دقیقا باید چه موقعی از دستگاه پالس اکسیمتر استفاده کنیم پرسیده می‌شود. چرا که اکثر افراد مبتلا به بیماری‌هایی که در بالا نام بردیم، نمی‌دانند که دقیقا کی دچار افت شدید اکسیژن خون شده‌اند و باید از این دستگاه برای اندازه‌گیری استفاده کنند و اقدامات دیگر را هم انجام بدهند. اما کمبود و یا افت شدید اکسیژن علایم مشخصی دارد که می‌توانید با مشاهده کردن یکی از این علایم سریعا از دستگاه پالس اکسیمتر استفاده کرده و میزان اکسیژن خونتان را به طور دقیق اندازه‌گیری کنید. اولین و رایج‌ترین علایم، احساس تنگی نفس و یا نفس نفس زدن است. اگر احساس کردید که به سختی نفس می‌کشید می‌توانید از پالس اکسیمتر استفاده کنید. چرا که کمبود اکسیژن یا افت شدید اکسیژن خون معمولا در وهله اول خودش را در قالب تنگی نفس به بیمار نشان می‌دهد. البته این بدان معنا نیست که تمام تنگی نفس‌ها از کمبود اکسیژن خون ناشی می‌شوند. بلکه هدفمان این است که بگوییم این اولین و رایج‌ترین علایم کمبود اکسیژن خون است که باید به آن توجه شود.

 

علایم دیگر تپش قلب سریع، سردردهای بی‌دلیل، احساس درد در قفسه سینه و سرگیجه است. در چنین شرایطی می‌توانید سراغ دستگاه پالس اکسیمتر رفته و سریعا سطح اکسیژن خونتان را اندازه‌گیری کنید. معمولا حالت نرمال اکسیژن خون بالای 95 درصد باید باشد. یعنی بین 95 تا 98  درصد اکسیژن حالت نرمال را نشان می‌دهد. داشتن سطح اکسیژن خون پایین 90 درصد بسیار خطرناک بوده و باید هرچه سریع به پزشک معالجتان مراجعه کنید و یا از دستگاه‌های اکسیژن ساز و یا کپسول اکسیژن استفاده کنید. استفاده از این دستگاه‌ها موجب می‌شود تا بیمار از شرایط بحرانی نجات پیدا کرده و اکسیژن موردنیاز و ضروری خونش کاملا تامین شود.

 

موارد دیگر استفاده از پالس اکسیمتر

گاهی اوقات شرایط دیگری هم وجود دارد که می‌توان از پالس اکسیمتر بهره برد. برای مثال برخی از افراد یک نوع داروی جدید تنفسی را شروع کرده و می‌خواهند سطح اکسیژن خون را در آن دوره بررسی کنند. در چنین شرایطی استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر می‌تواند کاملا مفید واقع شود. در برخی موارد، در بیمارستان‌ها برای بررسی سطح اکسیژن خون بیمار قبل و پس از عمل جراحی هم از این دستگاه استفاده می‌گردد. در بیشتر موارد ممکن است شرایط جسمانی بیماری آنچنان حاد نبوده و دقیقا نتوان تشخیص داد که آیا او به دستگاه اکسیژن‌ساز نیاز دارد یا خیر. در چنین شرایطی استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر می‌تواند به طور دقیق مشخص کند که این فرد نیازی به استفاده از چنین دستگاه‌هایی را دارد یا خیر.

 

افراد بسیاری هم از اکسیژن درمانی و یا اکسیژن تراپی برای موارد متعددی بهره می‌برند. برخی از این موارد برای موارد زیبایی و مختص پوست و مو بوده و برخی دیگر هم برای بیماری‌هایی که توسط پزشک معالج به طور کاملا ضروری تجویز می‌گردد. در چنین شرایطی که افراد اکسیژن درمانی و یا اکسیژن تراپی را انجام می‌دهند، برای پی بردن به این که آیا این دوره درمانی برایشان موثر واقع شده است یا خیر، استفاده از پالس اکسیمتر می‌تواند بسیار مفید باشد. به شرط این که از این دستگاه قبل و بعد اکسیژن درمانی استفاده شود. چرا که تنها تحت این شرایط می‌توان تفاوت افزایش و یا کاهش اکسیژن سطح خون را قبل و بعد اکسیژن درمانی بررسی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *