راهکارهای افزایش اکسیژن خون

راهکارهای افزایش اکسیژن خون

 

احساس تنگی نفس احساسی است که برای کسانی که از بیماری مزمن انسدادی ریوی رنج میبرند کاملاً شناخته شده است. اگرچه معمولاً افرادی که دچار تنگی نفس میشوند از اکسیژن درمانی برای کمک به رفع تنگی نفس استفاده میشود، اما نکات منفی اکسیژن درمانی شامل خستگی، سردرد و خشکی بینی یا خون دماغ در افراد بیمار است. در زیر لیستی از راهکارهای افزایش اکسیژن خون ارائه شده است که میتواند میزان وابستگی بیماران به دستگاه اکسیژن را کاهش دهد.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید: آنتی‌اکسیدان‌ها به بدن انسان کمک میکنند تا از اکسیژنی که وارد بدن میشود به طور مؤثری استفاده نماید و بدن انسان کمک میکند تا میزان اکسیژنی که از طریق هضم غذا دریافت میکند را افزایش دهد. اگر به دنبال افزایش مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها هستید، غذاهایی که باید روی آنها تمرکز کنید شامل زغال اخته، لوبیای قرمز، توت فرنگی، آلو و توت سیاه است که بیشتر آنها را میتوانید در انواع آب میوه‌ها و اسموتی‌ها مصرف کنید. مورد حیاتی دیگری که باید حتماً آن را مد نظر داشته باشید پروتئین‌ها هستند. اسیدهای چرب حیاتی مانند ویتامین F است باعث افزایش میزان اکسیژن هموگلوبین موجود در جریان خون میشود. این اسیدها را میتوان در دانه‌های سویا، گردو و دانه‌های کتان یافت.

 

فعال باشید: یکی دیگر از راهکارهای افزایش اکسیژن خون ورزش است. ورزش کلید اصلی یک زندگی سالم است. از طریق ورزش‌های هوازی، مانند پیاده‌روی ساده، بدن میتواند اکسیژن بیشتری را دریافت کند در حالی که میتواند مواد مضر بدن را از طریق سیستم لنفاوی از بین ببرد. همانطور که انجمن قلب آمریکا سفارش کرده است، 30 دقیقه پیاده‌روی منظم در روز تأثیر بیشتری نسبت به هفته ای 2 الی 3 بار به سالن بدنسازی رفتن و به مدت یکساعت ورزش کردن در سالن دارد. جدا از فواید سلامتی جسمی، نشان داده شده است که پیاده‌روی باعث بهبود خلق‌وخو، اعتماد بنفس و کاهش استرس میشود.

تنفس خود را تغییر دهید: ورزش منظم برای حفظ سلامتی سیستم تنفسی بسیار مهم است. با این حال، آنچه اغلب در نفس کشیدن فرد باعث اختلال میشود، روشی است که فرد نفس میکشد. اخیراً کشف شده است که افرادیکه با استفاده از قسمت فوقانی قفسه سینه نفس میکشند، هوای بیشتری را استشمام میکنند و سطح اکسیژن خون بدن آنها بیشتر است. روش صحیح برای تنفس مناسب، به جای دهان، از طریق دیافراگم و بینی آن هم به طور آهسته است.

میخواهید باور کنید یا نه، راههای صحیحی برای تنفس وجود دارد، اما اکثر مردم آن را تمرین نمیکنند و جدی نمیگیرند. تنفس از طریق دیافراگم یکی از این راه‌ها میباشد. بیمارانی که ریه‌‌‌هایی با ظرفیت محدود دارند معمولاً عادت دارند نفس‌های کوتاه و کم عمقی به سینه خود وارد نمایند. اگر قفسه سینه فرد هنگام نفس کشیدن بلند شود، این نوع نفس کشیدن احتمالاً نشان دهنده تنفس نامناسب است. یک تنفس مناسب هوا را به داخل ریه‌ها میکشد، دیافراگم را به پایین فشار میدهد و شکم را به طور قابل توجهی گسترش میدهد. به همین دلیل است که تنفس دیافراگم را تنفس شکمی نیز مینامند. برای انجام تنفس عمیق و دیافراگمی این مراحل را دنبال نمایید:

صاف بنشینید، یک دست را روی شکم و دست دیگر را روی قفسه سینه قرار دهید.

آهسته و عمیق از طریق سوراخ‌های بینی نفس بکشید، با هر بار نفس کشیدن معده انبساط مییابد که باعث بالا و پایین رفتن دستی می‌شود که بر روی شکم خود قرار داده‌اید اما دست دیگر که بر روی قفسه سینه خود قرار داده‌اید در حین تنفس باید ثابت بماند. بازدم را به آرامی از دهان خارج کنید. هر دقیقه شش بار یا بیشتر و تا 15 دقیقه این عمل را تکرار کنید.

هوای تمیز: از جمله عواملی که باعث شدیدتر شدن بیماری در افراد مبتلا به COPD میشود کیفیت هوا میباشد. به همین دلیل، حفظ کیفیت هوای خانه و محل کار ضروری است. انواع مختلفی از دستگاه‌های تسویه هوا در بازار وجود دارد که میتواند بدترین آلاینده‌های زیست محیطی ما را فیلتر کند. یکی دیگر از ابزارهای مفید “با تکنولوژی پایین” در کاهش آلودگی هوا و تصفیه اکسیژن شمع موم است.  برخلاف شمع‌های سنتی، شمع موم دود تولید نمیکند. در عوض آنها یون‌های منفی تولید میکنند که به رفع آلودگی هوا کمک میکنند.

هیدراته: 60 درصد بدن انسان تقریباً از آب تشکیل شده است، بنابراین نمیتوان میزان حیاتی بودن آب در عملکرد بدن را کم دانست، آب باعث رشد سلول‌های بدن، حرکت روان مفاصل و تنظیم دمای بدن میشود. اگر تصمیم دارید که از مزایای اکسیژن‌رسانی به بدن کاملاً بهره‌مند شوید، آب فیلتر شده بنوشید. بخاطر داشته باشید نوشیدنی‌های کافئین دار، الکل و غذاهای با سدیم بالا، آب بدن انسان را کم میکنند بنابراین در طول روز آب با خود به همراه داشته باشید.

گیاهان سبز را در خانه پرورش دهید: ورود گیاهان زنده به خانه باعث افزایش اکسیژن در محیط داخلی میشود. سرخس گزینه خوبی برای تولید اکسیژن در خانه است. پرورش آنها نسبتاً آسان است و به آفتاب زیادی احتیاج ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *