راه‌های افزایش سطح اکسیژن خون بیمار کرونایی

راههای افزایش سطح اکسیژن خون بیمار کرونایی

 

بر طبق مطالعه‌‌ای که بر روی بیماران مبتلا به کرونا انجام شده است مشاهده شده که سطح اکسیژن خون افراد و میزان مرگ‌ومیر آنها ارتباط نزدیکی با یکدیگر داشته‌ است. بنابراین ما در ‌‌این مقاله به راه‌های افزایش سطح اکسیژن خون بیمار کرونایی خواهیم پرداخت و روش‌ها و تمریناتی را که ‌‌این بیماران به منظور افزایش سطح اکسیژن خون خود ‌‌می‌توانند به کار ببرند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

تمرینات تنفسی را برای افزایش سطح اکسیژن خون و ظرفیت ریه انجام دهید.

ویروس SARS-COV-2 باعث شدیدترین حملات به ریه‌ها و سیستم تنفسی ‌‌می‌شود و با افزایش گزارش‌های مربوط به درگیری ریه در مراحل اولیه، بسیاری از بیماران کرونایی با نوسان سطح اکسیژن نفس نفس ‌‌می‌زنند. در برهه حساسی که ما امروز در آن هستیم و منابع کمیاب شده است، ضروری است که ما تمام تلاش خود را برای تقویت عملکرد ریه به طور طبیعی انجام دهیم. ورزش و تنفس عمیق چیزی است که قطعاً ‌‌می‌تواند به تقویت ریه و بازگرداندن اکسیژن مورد نیاز کمک کند.

 

تنفس عمیق

تنفس و تمرینات تقویت کننده ریه، بخصوص تنفس عمیق به بازگرداندن عملکرد دیافراگم در مواقعی که در ریه‌ها التهاب و یا مایعات وجود دارد باعث بهبود تنفس فرد می‌شود. همچنین تنفس عمیق ‌‌می‌تواند مخاط را از بین ببرد و با عفونت‌ها مقابله نماید.

همچنین مطالعات بالینی انجام شده نشان داده‌اند که برای بیماران کرونایی مبتلا به COVID-19، تکنیک‌های تنفسی خاصی مانند تنفس با لب‌های جمع شده ‌‌می‌تواند به کاهش تنگی نفس کمک شایانی نماید.

جدا از‌ ‌این موارد، تنفس عمیق همچنین ‌‌می‌تواند به کاهش استرس بیمار در دوران نقاهت و بهبود سریعتر کمک ‌‌نماید. حتی در مواقعی که فرد از دستگاه اکسیژن‌ساز استفاده نمی‌کند ‌‌این تمرین تنفسی ‌‌می‌تواند آرامشی موقتی‌‌ ایجاد نماید و سطح اکسیژن خون را افزایش دهد.

 

تنفس دیافراگمی

این تمرین که به نام تنفس شکمی‌ نیز شناخته ‌‌می‌شود، به بهبود عملکرد دیافراگم و رساندن هوای بیشتر به ریه‌ها کمک ‌‌می‌کند و تنفس را آسانتر ‌‌می‌کند.

برای انجام تنفس دیافراگمی، آرام بنشینید و یا دراز بکشید. نوک زبان را در پشت دندان‌های جلو قرار دهید. پشت خود را صاف نگه دارید و چشم‌ها را ببندید. سعی کنید به طور طبیعی نفس بکشید و سپس یک دست خود را بر روی قفسه سینه و دست دیگری را روی شکم قرار دهید.

سعی کنید با بینی خود نفس عمیق بکشید، باز شدن دنده‌های قفسه سینه و بالا رفتن شکم خود را احساس کنید. در هنگام بازدم، کشش معده باید به سمت داخل باشد. به آرا‌‌می ‌و عمیق نفس بکشید و‌‌ این عمل را تا 10 بار تکرار کنید.

 

تنفس با لبهای جمع شده

تمرینات تنفسی با لب یکی از بهترین تکنیک‌ها برای افزایش مصرف اکسیژن و تمرکز برای باز نگه داشتن راه‌های هوایی است. برای انجام ‌‌این تکنیک، در حالت آرا‌‌می ‌قرار بگیرید. در‌‌این وضعیت، به آرا‌‌می ‌از طریق بینی، چند بار نفس بکشید. در هنگام نفس کشیدن دهان باید بسته باشد. قبل از عمل بازدم، لب‌های خود را جمع کنید و سپس به آرا‌‌می ‌تمام هوای ریه‌های خود را بیرون بکشید.

 

خمیازه با لبخند

این تمرین تنفسی باعث باز شدن ماهیچه‌های قفسه سینه ‌‌می‌شود و در نهایت دیافراگم به طور کامل گسترده شده و جریان اکسیژن افزایش می‌یابد.

برای انجام ‌‌این تمرین، به صورت عمودی بنشینید و پشت خود را صاف نگه دارید. اکنون، دست‌های خود را تا شانه‌ها بالا ببرید. دهان خود را مانند حالتی که ‌‌می‌خواهید خمیازه بکشید کامل باز کنید، با انجام ‌‌این کار، بازوهای خود را به عقب ببرید و روی ران‌های خود قرار دهید و ‌‌این خمیازه را به لبخند تبدیل کنید.

 

آنولوم ویلوم (تنفس از سوراخ دیگر بینی)

این عمل تنفسی با پاک کردن سموم از ریه‌ها از تجمع مایعات اضافی راحت ‌‌می‌شود و سپس جریان خون اکسیژن‌دار را در ریه‌ها تنظیم ‌‌می‌کند. همچنین ‌‌این عمل یک راه حل عالی برای تقویت‌ ‌ایمنی و ظرفیت ریه ‌‌می‌باشد.

برای انجام ‌‌این عمل، بر روی زمین بنشینید و دست‌های خود را بر روی زانوها قرار دهید. چشمان خود را ببندید و انگشت شست راست خود را روی سوراخ بینی راست قرار دهید. برای تنفس تا 4 بار از طریق سوراخ بینی چپ نفس بکشید. به همین ترتیب، سوراخ بینی چپ خود را با انگشت راست خود ببندید و آن را نگه دارید. پس از 2 ثانیه، انگشت شست راست خود را بردارید و عمیق بازدم کنید. ‌‌این عمل را تا 5 دقیقه انجام دهید و ترجیحاً ‌‌این تمرین را 2 ساعت قبل یا بعد از غذا انجام دهید. مطمئن باشید که بر روی تنفس خود تمرکز دارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *