روز داروساز مبارک

روز داروساز

همه ساله و به مناسبت تولد زکریای رازی، ۵ شهریور را به‌نام روز داروساز می‌شناسند. جامعه داروسازان از سال ۱۳۵۴ این روز را جشن گرفته و از جامعه داروسازان قدردانی می‌شود. رازی به‌عنوان شیمی‌دان و فیلسوف معروف ایرانی شناخته می‌شود که نام پرآوازه‌ای در تاریخ ایران داشته و به‌عنوان کاشف الکل از وی یاد می‌شود. او از جمله پزشکانی است که در طب امروزی، پیشرفت‌های بسیار نوینی را بنیان نهاده است و درمان بسیاری از امراض، توسط دانش وی انجام می‌شود. زکریای رازی از طبیان ماهر در دوران امرا و بزرگان بوده و مردم عادی او را به‌خوبی می‌شناختند.

زکریای رازی

زکریای رازی در علم شیمی نیز پیشرفت‌های زیادی را تجربه کرده و اولین کسی بود که اجسام را به سه گروه متشکل از نباتات، حیوانات و جمادات تقسیم کرد. رازی کشفیات بزرگی را در طول زندگی خود انجام داده و توانست، شیمی را وارد علم طبابت کند. او داروهای مختلفی را نیز کشف کرده و در درمان برخی از بیماری‌ها از آن استفاده کرد. در همین راستا، از روز تولد وی به نام روز داروساز در ایران یاد می‌شود و پنجمین روز از شهریور، از داروسازان کشور قدردانی می‌شود. نمی‌توان منکر این قضیه شد که داروسازان، نقش بسیار مهمی در دوران کرونا ایفا کرده و توانستند که پیشرفت‌های زیادی در راه درمان این بیماری کسب کنند.

رازی نقش بسیار مهمی در دوران خود برای ارتباط با مردم داشته است و بسیاری از افراد بیمار را با خلاقیت و دانش خود، توانست که طبابت را به مرحله پیشرفته‌ای رسانده و جان افرادی زیادی را نجات دهد. او آثار ارزشمندی هم به چاپ رسانده و توانست که به‌خوبی دانش پربار خود را در اختیار مردمان آینده قرار دهد. از رازی به‌عنوان فردی فیلسوف و دانشمند یاد می‌شود که به نوعی صنعت داروسازی را در ایران متحول کرد.

نقش داروساز در دوران کرونا

ساده‌ترین نقشی که می‌توانیم برای داروسازها عنوان کنیم، مراجعه افراد مختلف، برای تهیه مواد ضد عفونی کننده، ماسک و دیگر علائم پیشگیری کننده کرونا بوده است. آن‌ها توانستند که نیازهای جوامع را در این زمینه برطرف کرده و حداقل‌های ممکن را برای مبارزه با بیماری کرونا فراهم کنند. علیرغم کمبودهایی که در ابتدای ماجرا شاهد بودیم، داروسازها توانستند که ماسک و مواد ضد عفونی کننده را به خوبی تامین کرده و اقلام بهداشتس را در اختیار مردم قرار دهند. مشکلاتی در این راستا هم وجود داشته و به‌دلیل بازار سیاه دارو و موارد مشابه، داروساز شرایط سختی را در این دوران هم متحمل شدند.

داروسازها می‌توانند با داشتن سرمایه اولیه مناسب، چالش‌های بسیاری را از سر راه برداشته و نقش مهمی را در راه ریشه کن شدن بیماری کرونا داشته باشند. داروسازها در این دوران، به‌عنوان مشاور نیز نقش پررنگی را ایفا کرده و توانستند که اطلاعات لازم را در اختیار افراد در معرض خطر قرار داده و امکان دوری از بیماری را برای آن‌ها فراهم کنند. در همین راستا، از داروسازان به‌عنوان اولین کسانی یاد می‌شود که بیماران کرونایی به آن‌ها مراجعه می‌کنند. رفته رفته نقش اقلام بهداشتی در کشور بیشتر شده و داروسازها نیز توانستند پیشرفت مهم و خوبی در ارائه ابزارهای بهداشتی بهتر داشته باشند.

 

پنجم شهریورماه روز داروسازان و روز ولادت حکیم محمدبن زکریای رازی شیمیدان، طبیب، داروشناس و داروساز ایرانی را تبریک می‌گوییم.

شرکت مدکمپ

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *