سه تکنولوژی جدید پزشکی

سه تکنولوژی پزشکی شگفتانگیز که شما را شگفت‌زده میکند!

در جهان امروز، سرعت تغییرات تکنولوژی باورنکردنی است. یک روز برای اولین بار با دوربین موبایل خود در حال عکاسی از طبیعت هستید و روز دیگر با یک گوشی هوشمند تمام زندگی خود را اداره می‌کنید. در واقع باید گفت چیزهای زیادی عوض شده و دنیای ما هر لحظه در حال دگرگونی است.

وقتی نوآوریهای جدید را می‌بینیم، احساس زندگی در زمان آینده را تجربه می‌کنیم، خصوصا در رابطه با تکنولوژی‌های پزشکی. امروزه ابزارهای زیادی برای کمک به افراد با ناتوانی‌های جسمی مختلف ساخته شده که تعداد آنها روز به روز در حال افزایش است و بعضی از همین تکنولوژی‌های پزشکی بدون اینکه متوجه آن باشیم، زندگی ما را تحت تاثیر قراره داده است. به عنوان مثال تصور کنید به دنبال بهترین عینک‌های آفتابی هستید و در اینترنت جستجو می‌کنید؛ آماده باشید، چون قرار نیست فقط تعدادی رنگ و مدل از عینک‌های رایج را ببینید بلکه به راحتی می‌توانید لنزهای طبی را آن هم بدون نیاز به دیدن چشم‌پزشک خود سفارش دهید. تنها چیزی که نیاز دارید یک نسخه‌ی به روز شده است.

باید به این نکته هم اشاره کرد که همه‌گیری کرونا خیلی ناگهانی مراقبت های پزشکی از راه دور را، نسبت به هر زمان دیگری بیشتر در دسترس قرار داده و اگر بشنویم پزشکان بدون دیدن بیمار او را درمان می‌کنند برایمان ناآشنا نخواهد بود. نوآوری‌های متعدد، روش های مراقبت را تغییر داده و از حاالت سنتی گذشته خارج شده‌اند. به لطف همین نوآوری‌هاست که آگاهی جمعی ما افزایش پیدا کرده و شاید بتوان گفت درصد زیادی از مردم پیشرفت‌هایی که بشر در حوزه‌ی پزشکی به دست آورده را دنبال می‌کنند، حتی اگر نیازی به آنها نداشته باشند.

The Hero Arm

هیرو آرم، ابزاری است که مستقیما از داستان های علمی تخیلی گرفته شده و یادآور فیلم های ریدلی اسکات ( Ridley Scott) مثل بیگانه، بلید رانر و پرومتئوس است. یک بازوی بیونیک که توسط پرینترهای سه بعدی ساخته شده و کاملا قابل دسترس و مقرون به صرفه است. درست مثل تمام ابزارهای بیونیک مورد استفاده در مهندسی پزشکی، این بازوی جالب هم با هدف اصلاح عضو و وظایف آن توسط نسخه‌های مکانیکی و مهندسی ساخته شده.

نوآوری‌هایی شبیه به این، بسیار جالب توجه هستند؛ از این جهت که اصول و قواعد ساخت این ابزار طوری سازگاری و تغییر پیدا کرده که حتی می‌تواند برای کسانی هم که هر دو دست خود را دارند مفید باشد. در واقع این روزها پرش از تکنولوژی‌های بیونیک به سایبورگ مسئله‌ی چندان بزرگی نیست. به این معنی که تفکر و تلاش انسان‌ از محدوده‌‌ی اصلاح مشکلات جسمی افراد و درمان بیماری‌ها فراتر رفته و به سمت ارتقای توانایی‌های بشر، زندگی راحت تر و انسان‌های سایبورگ پیش می‌رود؛ کسانی که ماحصل همکاری طبیعت و تکنولوژی هستند.

ABLE Human Motion

یک فناوری بسیار کارآمد که به بیمارانی که ناتوانی حرکتی دارند اجازه می‌دهد راه بروند. از آنجایی که 15 درصد کل جمعیت جهان با انواع معلولیت‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، انتظار زیادی می‌رود که به این مقوله توجه ویژه شود. این فناوری توانبخشی حرکتی، بصورت یک اسکلت خارجی مکانیکی است تا افرادی که از کمر به پایین فلج هستند به کمک آن راه بروند.

این محصول در چند ماه آینده پیش فروش خواهد شد اما در همین آغاز راه، اخبار موفقیت‌آمیز اولیه‌ی آن به گوش می‌رسد. مهمترین وجه تمایز این محصول با سایر تکنولوژی‌های مشابه، سبکی و مقرون به صرفه بودن آن است به این معنی که فقط در اختیار افراد کمی با وضعیت اقتصادی خوب نیست، بلکه ویلچرنشین‌های زیادی با آن قادر به راه رفتن خواهد بود.

CRISPR

یکی از جنجالی ترین موارد این لیست، فناوری اصلاح ژنتیک کریسپر “CRISPR“، آینده‌ی تکنولوژی اصلاح ژنتیک است. البته اصلاح ژنتیک چندان چیز جدیدی نیست – اولین موش اصلاح شده ژنتیکی در سال ۱۹۷۴ و اولین گیاه اصلاح شده ژنتیکی در سال ۱۹۸۳ تولید شدند- اما این مورد در رابطه با انسان‌هاست. اصلاح ژنتیک بحث داغ بسیاری از محافل بوده از این جهت که عده ای بر این باورند، کاری غیراخلاقی و دست بردن در طبیعت انسان است.

چیزی که کریسپر را ویژه نموده و موجب شده تا انقلابی در حوزه‌ی ژنتیک ایجاد شود، دقت بالای آن است. در این روش که بسیار ارزان و ساده می‌باشد، آنزیم‌ها به هر نقطه‌ای که مورد نظر ماست، حمله می‌کنند. به طور کلی با کریسپر می‌توان جنین را به اصطلاح ارتقا داد. اخیرا یک پزشک چینی، مدعی شده که با دستکاری ژنتیکی جنین‌های دوقلویی را کاملا سالم به وجود آورده است. گفته می‌شود این شخص، ژنی که منجر به یک بیماری خاص می‌شود را ویرایش کرده اما تاثیرات طولانی مدت آن همچنان ناشناخته است و هنوز تا حل مسئله‌ی “اخلاق” در این زمینه فاصله داریم. مهمترین نگرانی در رابطه با این فناوری عدم قطعیت و خطراتی است که در پی دارد و ممکن است ناخواسته باعث تغییراتی در DNA انسان و بروز پیامدهای ناگواری مثل سرطان شود.

همینطور که با سرعتی سرسام‌آور به سمت آینده پیش می‌رویم، به آسانی بسیاری از اختراعات باورنکردنی را فراموش می‌کنیم و نوآوری‌های جدید جایگزین می‌شوند. با تکنولوژی‌‌های پزشکی نوآورانه شاید بتوان گفت آینده‌ی واقعی همینجا و همین حالاست.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *