فواید اکسیژن درمانی

فواید اکسیژن درمانی

اکسیژن برای زندگی ضروری است. اکسیژندرمانی باعث درمان زخمها میشود، با عفونتها مبارزه میکند و برای برخی دیگر از مصارف پزشکی فواید اکسیژن درمانی تأیید شده میباشد. برای اینکه از فواید اکسیژن درمانی مطلع شوید میتوانید به ادامه مطالب توجه کنید.

اکسیژن درمانی چیست؟

اکسیژن درمانی استفاده از اکسیژن مکمل برای درمان انواع بیماریها میباشد. هدف اصلی اکسیژن درمانی بهبود و کمک به دستگاه تنفسی فرد بیمار میباشد.

در ابتدایی ترین حالت، اکسیژن درمانی با گرفتن اکسیژن از یک منبع و رساندن آن از طریق یک لوله پلاستیکی بلند به شما کمک میکند. فرد آن را از طریق ماسک اکسیژن یا کانول بینی، که دارای دو لوله کوتاه است و دقیقاً در داخل سوراخ بینی قرار میگیرد، صورت میپذیرد.

این کار به دلیل این است که هوایی که از منبع اکسیژن شما می‌آید درصد بسیار بالاتری اکسیژن نسبت به اکسیژنی که از طریق هوا تنفس میکنیم دارد و این به معنای این است که اکسیژن بیشتری برای جذب از طریق ریه‌ها در هنگام دم وجود دارد.

سپس ریه‌های فرد این اکسیژن را به خون منتقل میکنند و خون اکسیژن را به سایر اندامها و سلولهای بدن منتقل مینماید تا بدن فرد بتواند از این اکسیژن استفاده کند.

چه کسانی به اکسیژن درمانی نیاز دارند؟

از آنجا که هدف اصلی اکسیژن درمانی کمک به ریه‌ها در دریافت اکسیژن میباشد دریافت اکسیژن مکمل میتواند انواع بیماریهای مختلف را که بر ریه‌ها تأثیر میگذارد را درمان کند. پزشکان اکسیژن درمانی را برای بیماریهای زیر تجویز مینمایند:

·       بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

·       فیبروز ریوی

·       فیبروز سیستیک

·       آسم شدید

·       آپنه خواب

 

در بین تمام بیماریهایی که نیاز به اکسیژن درمانی دارند، COPD شایعترین آنها میباشد. اما با این حال، همه افراد مبتلا به COPD به اکسیژن مکمل نیاز ندارند و بسیاری از آنها تا زمانی که مراحل بعدی بیماری نرسد، اکسیژن درمانی را شروع نمیکنند.

 دو نوع اصلی اکسیژن درمانی وجود دارد که شامل موارد زیر میباشد:

·     اکسیژن درمانی نورموباریک

·       اکسیژن درمانی هایپرباریک

اکسیژن درمانی نورموباریک اکسیژن مکملی است که با فشار هوا اعمال میشود و بسته به شرایط پزشکی بین 40 تا 100 درصد اکسیژن اشباع شده را به بدن تحویل میدهد.

اکسیژن درمانی هایپرباریک، 100 درصد اکسیژن مکمل اشباع شده در فشارهای جوی بالاتر را تحویل میدهد. تمام بدن بیمار در محفظهای با فشار بالا قرار میگیرد.

 

مزایای اکسیژن درمانی

سازمان غذا و دارو اکسیژن درمانی را برای تعدادی از بیماریها تأیید کرده است، از جمله:

·       زخمها (مانند زخمهای دیابتی) که در برابر بهبود مقاوم هستند.

·       آسیب به بافتها

·       مسمومیت با گاز مونواکسید کربن

·       عفونتهای شدید

·       کم خونی شدید

علاوه بر فوایدی که اکسیژن درمانی به همراه دارد دارای برخی خطرات نیز میباشد از این رو باید حتماً توسط پزشک متخصص تجویز شود.

فواید اکسیژن درمانی برای مواردی زیر کاملاً شناخته شده است.

 

1- نارسایی حاد ریه

نارسایی حاد ریه شرایطی است که در اثر تنگی نفس یا کار سخت ایجاد میشود و باعث کاهش شدید سطح اکسیژن خون میشود.

تحقیقات چند مرکز بر روی بیماران مبتلا به نارسایی ریه نشان داده است که اکسیژن درمانی مجاری هوایی را پاک کرده، عملکرد ریه را بهبود میبخشد و فشار بر ریه را کاهش میدهد.

 

2- COPD

بیماری مزمن انسدادی ریه یا همان COPD، گروهی از بیماریهای پیشرونده ریه است. شایع ترین این بیماریها آمفیزم و برونشیت مزمن هستند.

سیگار کشیدن، تنفس آلایندهها و فقدان پروتئین خاص، آلفا-1 آنتیتریپسین، باعث بیماری COPD میشود.

 

3- آسم

آسم بیماری است که ریهها را مسدود میکند و میتواند باعث کاهش سطح اکسیژن خون بشود و به دنبال آن باعث عوارض شدید بشود. بر طبق مطالعاتی که بر روی بیماران مبتلا به آسم انجام شده است نشان داده شده است که استفاده از اکسیژن درمانی برای این بیماران طول عمر این افراد را به میزان دو سال بهبود بخشیده است.

 

4- سکته مغزی

سکته مغزی ناشی از لخته شدن خون در رگهای خونی میباشد که جریان خون به مغز را کاهش داده و منجر به مرگ سلولها میشود. شواهد نشان داده شده است که اکسیژن درمانی برای بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند بخصوص در چند ساعت اول پس از سکته مغزی مفید میباشد.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله به فواید اکسیژن درمانی برای بیماران مختلف اشاره شد اما مدیریت اکسیژن درمانی با توجه به آنکه درمانی طولانی‌‌مدت میباشد باعث چالشهایی برای فرد بیمار خواهد شد. با این وجود اکسیژن درمانی دارای مزایای بسیاری برای افرادی است که از مشکلات تنفسی رنج میبرند میباشد.

 

بنابراین، به جای اینکه اکسیژن درمانی را به عنوان یک بار اضافی برای خود تلقی کنید بهتر است به فواید اکسیژن درمانی متمرکز شوید و آن را به عنوان نعمتی در نظر بگیرید که به حفظ قدرت و تحرک شما کمک زیادی مینماید تا بتوانید از زندگی خود بهره بیشتری را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *