مدیریت از راه دور دیابت

گسترش جهانی ویروس کرونا، باعث شکل‌گیری سبک تازه‌ای از زندگی شده. امروز چیزهای زیادی را “عادی” می‌دانیم که شاید در گذشته تصور هم نمی‌کردیم. ساده‌ترین مثال آن همین ماسک‌هایی است که حتی گاهی نبودشان روی صورت‌هایمان جرم تلقی می‌شود. مسلما این پاندمی بیشترین تاثیر را در زمینه‌ی بهداشت و درمان داشته و نوع جدیدی از ارائه‌ی خدمات درمانی و مراقبتی را به وجود آورده است.

ناملایمات و مشکلات زیادی در پی این بیماری در تمام نقاط جهان دامن‌گیرمان شده، اما نمی‌توان منکر فرصت‌هایی شد که برای رشد و بهبود عملکرد شرکت‌ها در حوزه‌ی بهداشت و درمان ایجاد کرده است. کویید 19 مراقبت و درمان‌های از راه دور را وارد دوره‌ی جدیدی کرد. گرچه روند پیشرفت تکنولوژی­های دیجیتال تا قبل از شیوع این ویروس نیز قابل توجه بود اما در 9 ماه گذشته تغییرات چشمگیری داشته است.

در حال حاضر، تکنولوژی‌های هوشمند ارتباطی به خوبی در بین مردم جای خود را پیدا کرده و در حال گسترش‌اند و نقش مهمی در آیندهی فناوری‌های پزشکی خواهند داشت. به گفته‌ی متخصصان این حوزه، ابزارهای ارتباطی هوشمند، امکان پردازش به موقع مجموعه‌ی داده‌ها را فراهم می‌کند و می‌تواند بلافاصله پاسخگوی مراقبان و بیماران درمورد خدمات مورد نیاز باشد. همچنین امکان جمع‌آوری مجموعه داده‌هایی را می‌دهد که توسعه‌ی نشانگرهای زیستی دیجیتال را تسهیل می‌کنند که این نشانگرها یک فناوری کلیدی برای مراقبت‌های پیشگیرانه و تشخیص زودهنگام هستند. یکی از این فناوری‌ها، برنامه‌ی مراقبت از راه دور بیمار به نام Glooko است که از داده‌های بیماران دیابتی در جهت درمان از راه دور استفاده می‌کند.

متاسفانه افراد زیادی در دنیا با دیابت دست و پنجه نرم می‌کنند و یا در معرض ابتلا به این بیماری هستند. به گفته‌ی معاون اجرایی دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، حدود 425 میلیون نفر در جهان و 11 درصد از افراد بالای 25 سال در ایران به دیابت مبتلا هستند که همین آمار و ارقام نشان‌دهنده‌ی اهمیت این موضوع است.

کارشناسان معتقدند نیاز به IoT و اهمیت آن روز به روز در حال رشد و گسترش خواهد بود. IoT مخفف Internet Of Things بوده که در فارسی به آن اینترنت چیزها یا چیزنت و گاهی اینترنت اشیا گفته می‌شود و به طور کلی اشاره دارد به بسیاری از چیزها شامل اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان که به شبکه اینترنت متصل شده و بتوان توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت شوند.

در دیابت، ما شاهد تکثیر دستگاه های هوشمند ارتباطی و IoT ها به شکل گلوکزمتر ، سیستم‌های کنترل مداوم قند، پمپ‌های انسولین و حتی قلم‌های انسولین هوشمند هستیم که به یکدیگر مرتبط‌اند. از همه مهمتر، ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی به طور فزاینده‌ای رشد می‌کنند تا داده‌های جمع‌آوری شده از بیماران را به عنوان قطعه‌ی مهمی که در شکل‌گیری تصمیمات بالینی آن‌ها ارزیابی می‌شود، ارزش‌گذاری کنند.

این سیستم بهداشتی جدید بر محور مراقبت از سلامت بیماران، در هر زمان و مکان و ارتباط دیجیتال بنا شده است. فناوری‌های پزشکی در کمک به بیماران و ارائه‌دهندگان آنها برای ثبت و استفاده از اطلاعات بهداشتی بسیار موثر بوده است اما گسترش این دستگاه‌ها چالش‌های جالبی را برای ارائه دهندگان ایجاد می‌کند. تیم‌های مراقبت بالینی با حجم عظیمی از داده‌های بهداشتی که از منابع مستقل به دست می‌آیند، غرق می‌شوند و تا همین اواخر ابزاری برای کمک به آنها در تجزیه و تحلیل موثر این داده ها ساخته نشده بود تا بتوانند به طور منظم موثرترین مراقبت از بیماران خود را تعیین کنند.

با اینکه صنعت مراقبت‌های پزشکی خیلی دیرتر از صنایع دیگر به فناوری‌های اینترنت اشیا روی آورده است، اما این دلیل نمی‌شود که اینترنت اشیای پزشکی (IoMT) از قافله عقب بماند. این نوع از اینترنت اشیا عزم خود را جزم کرده است تا روش‌های ما برای ایمن و سالم نگه داشتن افراد را تغییر دهد. ضرورت این موضوع به ویژه در سال‌های اخیر، در خصوص تقاضا برای راه‌حل‌های درمانی با هزینه‌های پایین‌تر، افزایش یافته است.

اینترنت اشیای پزشکی نه تنها می‌تواند به رصد، اطلاع‌رسانی و هشداردهی به مراقبان، بلکه به تأمین داده‌های حقیقی برای دست اندرکاران حوزه مراقبت‌های بهداشتی کمک کند. با این کار می‌توان انتظار داشت که پیش از آنکه مسائل پزشکی و سلامت به مرز هشدار و مداخله برسد شناسایی شده و تشخیص داده شوند.

برای کمک به این چالش، ابزارهای مدیریت سلامت جمعیت که با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌ها ساخته شده‌اند، برای کمک به پزشکانی که در خصوص دیابت و سایر بیماری‌های مزمن کار می‌کنند ، می توانند از طریق جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های بیمار، به طور موثر بیماری را در جمعیت بیماران مدیریت کنند. این ابزارهای تحلیلی به تیم های بالینی کمک می‌کند تا روند دیابت بیمار را پیش بینی کنند و حتی قبل از اینکه وقایع پیش‌بینی شده به نتایج پرهزینه و منفی سلامت بیمار تبدیل شوند ، مداخله کنند.

علاوه بر برنامه‌نویسی دستگاه، اکنون این امکان وجود دارد که بیماران بتوانند اطلاعات بالینی را از طریق دستگاه های پزشکی، با بیمارستان‌ها ، مراقبان و ارائه‌دهندگان بیمه به اشتراک بگذارند. متخصصان این حوزه می‌گویند IoMT کل اکوسیستم توسعه‌ی دستگاه های پزشکی را به دست گرفته و OEM ها در حال گسترش روش های جدید برای نظارت و جمع آوری داده‌ها در مورد سلامتی بیمار در زمان طلایی تشخیص خطرات احتمالی هستند.

OEM مخفف Original Equipment Manufacturer بوده و به معنی سازنده اصلی قطعات است. در مفهوم این کلمه، کسی که محصول به او فروخته می‌شود در نظر بوده است، نه کسی که محصول را می‌فروشد. با این توضیح، نرم‌افزار یا سخت‌افزار OEM محصولی است که برای فروش به شرکت‌های تولیدکننده سیستم‌های کامپیوتری در نظر گرفته شده است تا آن‌ها بتوانند از آن در محصول نهایی خود استفاده کنند.

نقش فناوری اینترنت اشیا در فناوری پزشکی بسیار مهم بوده و در نهایت، همه‌ی داده‌ها را و تجزیه و تحلیل می‌کند تا نتایج بهتر بیمار را پیش‌بینی کند. با این حال، یکی از نگرانی‌ها در رابطه با دستگاه‌های اینترنت اشیا در محیط مراقبت های بهداشتی، امنیت است. همانطور که مراقبت‌های بهداشتی از اینترنت اشیا بهره می‌برد، احتمال حمله از طریق تهدید خارجی یا حمله‌ی باج‌افزار را افزایش می‌دهد. البته خوشبختانه، تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار به طور مداوم در حال ایجاد روش‌های جدید برای جلوگیری از وقوع این نوع شرایط هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *