مزایا و معایب استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر

مزایا و معایب استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر

دستگاه پالس اکسیمتر امروزه تبدیل به یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین دستگاه‌ها میان بیمارانی که نیاز مبرم به اکسیژن خالص دارند شده است. چرا که امروزه با شیوع بیماری‌های تنفسی و ضرورت استفاده از دستگاه‌های اکسیژن‌ساز خانگی و کپسول‌های اکسیژن، نیاز به وسیله‌ای برای اندازه‌گیری سطح اکسیژن خون وجود دارد. بدون دانستن مقدار اکسیژن خون، نمی‌توان به راحتی متوجه افت شدید اکسیژن خون شد. به همین دلیل هم بحث مراجعه به پزشک و یا انجام اقدامات فوری و ضروری برای بیمار، در ابهام باقی خواهد ماند.

 

بسیاری از افرادی که تازه مبتلا به بیماری‌های تنفسی شده‌اند، مدام این سوال را می‌پرسند که چگونه می‌توان سطح اکسیژن خون را به درستی اندازه گرفت؟ پاسخ به این سوال دقیقا موضوعیست که قصد داریم در این مقاله راجع به آن صحبت کنیم. چرا که دستگاه پالس اکسیمتر دقیقا همان وسیله‌ایست که به کمک آن سطح اکسیژن خون را اندازه‌گیری کرده و توسط آن به اطلاعات بسیار مهمی دست پیدا می‌کنند. چرا که برخی از پالس اکسیمتر برای مانیتور کردن سطح اکسیژن خونشان قبل و پس از درمان و یا جراحی خاصی استفاده می‌کنند و برخی دیگر هم برای انجام درمان‌های دیگر نیاز حیاتی به آن دارند. اما این دستگاه دقیقا چه کاری انجام می‌دهد و مزایا و معایب آن چیست؟

 

درباره پالس اکسیمتر چه میدانید؟

دستگاه پالس اکسیمر توسط تابش نوری که به بافت بدن ارسال می‌کند، میزان اکسیژن خون را اندازه‌گیری می‌کند. بدین شکل که روی انگشت، بینی و یا هر بافتی که داخل آن مویرگ‌های خونی وجود دارند قرار می‌گیرد. خوشبختانه این دستگاه غیرتهاجمی بوده و از روی پوست هم می‌تواند این کار را انجام بدهد. یعنی با تابش نور به داخل بافت بدن که دارای مویرگ‌های خونی است این کار را انجام می‌دهد. بدین نحو که بافت‌های خونی با یک رنگ خاصی به حسگر قوی پالس اکسیمتر منتقل شده و این حسگر با دقت درصد اکسیژن خون را می‌تواند اندازه گیری کند. اما بهترین شکل ممکن برای اندازه‌گیری دقیق اکسیژن خون، استفاده از پالس اکسیمتر در حالت‌های مختلف است که در این مقاله آن را به طور کامل توضیح داده‌ایم.

 

در واقع بیماری‌های بسیار متنوع و زیادی وجود دارد که ریه را درگیر کرده و سطح اکسیژن خون را بسیار پایین می‌آورند. البته لازم به ذکر است که فقط بیماری‌های مرتبط با ریه باعث این بروز این مشکلات نمی‌شوند، بلکه بیماری‌های دیگری هم نظیر قلب و عروق و… موجب تحت تاثیر قرار دادن سطح اکسیژن خون می‌شوند. به همین دلیل اکثرا بیماران برای رفع نگرانی‌شان نیاز به اندازه‌گیری سطح اکسیژن خون پیدا می‌کنند. چرا که پایین آمدن اکسیژن خون کمتر از 90 درصد بسیار خطرناک بوده و می‌تواند آسیب‌های جدی به فرد وارد کند. به همین دلیل، میزان اکسیژن خون باید توسط دستگاه پالس اکسیمتر هرچه سریع‌تر اندازه‌گیری شده تا از بروز مشکلات بسیار بحرانی و جبران‌ناپذیر جلوگیری شود. اما استفاده از این دستگاه هم مزایا و معایب خاص خودش را دارد که در اینجا به طور مختصر آن‌ها موردبررسی قرار خواهیم داد.

 

مزایای استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر

اولین مزایای این دستگاه، غیرتهاجمی بودن آن است. چرا که بدون نیاز به سوراخ کردن سطح بدن و نمونه‌برداری از خون، تنها توسط تابش نور از روی سطح پوست این کار را بدون درد و هرگونه اذیت شدنی انجام می‌دهد. مزیت دیگر دستگاه پالس اکسیمتر راحتی کار با آن است. چرا که نظیر دستگاه‌های فشار خون که فرد باید یک دانش جزئی در مورد پزشکی داشته باشد، این دستگاه فقط اعداد را به شما نشان می‌دهد که خواندن و یادداشت کردن آن کار بسیار آسانی است. قیمت این دستگاه‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و تهیه کردن آن برای اکثر افراد بسیار راحت است. دستگاه پالس اکسیمتر را می‌توان همه جا حمل کرد و اندازه آن بسیار کوچک است. به همین دلیل بهترین وسیله برای مانیتور کردن میزان اشباع اکسیژن خون در هر شرایطی است.

بسیاری از کسانی که به تازگی جراحی شده‌اند و یا تحت درمان اکسیژن تراپی قرار گرفته‌اند. دستگاه پالس اکسیمتر را خریداری کرده و آن را با خودشان همه جا حمل می‌کنند. چرا که در این شرایط می‌توانند با چندین بار استفاده از آن میزان اکسیژن خونشان را اندازه‌گیری کرده و از وضعیت بهبود و یا تغییر و تحولات اکسیژن خونشان به طور نسبتا دقیقی مطلع شوند. البته باز هم تاکید می‌کنیم که باید حتما به طور مکرر از آن استفاده کنید تا بتوانند از اعداد مختلفی که در شرایط و زمان‌های مختلف اندازه گرفته‌اید یک میانگین گرفته و بر اساس آن میزان اکسیژن خونتان را اندازه‌گیری کنید. دستگاه پالس‌ اکسیمتر نگرانی بسیاری از افراد را در مورد میزان اکسیژن خونشان بسیار کمتر می‌کند.

معایب دستگاه پالس اکسیمتر

معمولا اولین خرده‌ای که به دستگاه پالس اکسیمتر می‌گیرند، دقیق نبودن اندازه‌گیری آن با یک بار استفاده از دستگاه است. یعنی شما باید چندین بار از دستگاه در حالات مختلف و متعدد استفاده کنید و دست‌آخر یک میانگین از درصد اکسیژن خون اندازه‌گیری شده‌تان گرفته تا از میزان اکسیژن دقیق خونتان مطلع شوید. با این که گفتیم این دستگاه غیرتهاجمی بوده و نیازی به خون‌گیری در آن وجود ندارد، اما چنین گفته می‌شود که دقت آن به پای روش‌های خون‌گیری نمی‌رسد. چرا که این دستگاه نمی‌تواند میزان گازهای خون شریانی نظیر دی اکسید کربن و… را به طور دقیق اندازه‌گیری کند. به همین دلیل ممکن است در برخی از موارد استفاده از آن و یا اعتماد کردن به اعداد آن در برخی شرایط بحران منطقی نباشد.

چرا که پزشکان در بسیاری از مواردی که نیاز مبرم به اندازه‌گیری بسیار دقیق وجود دارد و جان بیمار در خطر است، استفاده از روش‌های خون‌گیری توسط متخصصان کادر درمان را توصیه کنند تا از درصد دقیق اکسیژن خون، گازهای خون شریانی و… مطلع گردند. این موضوع دقیقا مانند آزمایش‌های دقیقییست که پزشکان توسط آن‌ها می‌توانند به درستی وضعیت و مشکل بیمار را تشخیص داده و راه‌های درمان و داروهای دقیقی تجویز کنند. در نتیجه دستگاه پالس اکسیمتر تنها برای مواردی که پزشک شرایط را بسیار بحرانی ندانسته و به شما توصیه می‌کند که وجود دستگاه می‌تواند برایتان مفید واقع شود، مناسب بوده و در شرایط بحرانی دیگر نمی‌توان روی آن حساب ویژه‌ای باز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *