مزایا و معایب دستگاه ونتیلاتور

مزایا و معایب دستگاه ونتیلاتور

امروز بسیاری از تجهیزات پزشکی نقش بسیار مهم و حیاتی در زندگی ما انسان‌ها ایفا می‌کنند. چرا که ممکن است در برخی از برهه‌های زمانی به یکی از آن‌ها نیاز پیدا کنیم و چه بسا جان ما را نجات بدهند. یکی از این دستگاه‌های مهم، ونتیلاتور تنفسیست که استفاده‌ها و کاربردهای بسیار زیادی دارد. برای مثال اکثر بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند، نیاز مبرمی به استفاده از ونتیلاتور دارند تا اکسیژن مورد نیاز بدنشان را به طور کامل تامین کند. اما سوال اصلی اینجاست که کار اصلی ونتیلاتور چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ برای پاسخ به این سوال، حتما تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

معرفی اجمالی دستگاه ونتیلاتور

دستگاه ونتیلاتور در واقع یک وسیله اکسیژن ساز است که برخلاف کپسول‌های اکسیژن، هیچ منبع ذخیره‌ای نداشته و اکسیژن را از هوا تامین می‌کند. بدین معنا که با گرفتن هوای محیط سایر گازهای موجود در آن نظیر نیتروژن و دی‌اکسید کربن را گرفته و اکسیژن خالص را برای بیمار تامین می‌کند. گفته می‌شود خلوص این اکسیژن حدود 90 تا 95 درصد است که برای بیمارانی که آسیب‌های جدی به دستگاه تنفسی و ریه‌شان وارد شده بسیار ضروری و حیاتی است. اما دستگاه ونتیلاتور چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایای دستگاه ونتیلاتور

1. اکسیژن آن خلوص بسیار بالایی دارد

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم این دستگاه قادر است با فرآیند تصفیه هوا، فقط اکسیژن را از فیلتر خود رد کرده و تا 95 درصد اکسیژن خالص تولید کند. چنین چیزی برای بیمارانی که نیاز مبرم و شدیدی به اکسیژن دارند بسیار مهم و ضروری است. به خاطر این که بدن ما در زمان عادی می‌تواند این مقدار اکسیژن را از هوای محیط اطراف خود تامین کند، اما زمانی که صدمات جدی به دستگاه‌های تنفسی بدنمان وارد شود دیگر قادر به تامین اکسیژن مورد نیازش نخواهد بود. در چنین مواردی دستگاه ونتیلاتور می‌تواند بسیار مفید واقع شده و سطح اکسیژن خون را جبران کند.

2. نامحدود بودن منبع آن

هیچ منبع خاصی برای دستگاه اکسیژن ساز وجود ندارد! در واقع هرجا که هوا باشد این دستگاه قادر است کار کند. چنین چیزی در مقایسه با کپسول‌های بسیار گران‌قیمت اکسیژن که محدود بوده و تمام می‌شوند، می‌تواند یک مزایای بالقوه به شمار بیاید. به خاطر این که شما نیازی به خریداری کپسول‌های گران قیمت اکسیژن نخواهید داشت. البته لازم به ذکر است که دستگاه‌های ونتیلاتور هم انواع مختلفی دارد و می‌تواند از قیمت نسبتا ارزان شروع شده و بهترین آن کمی گران قیمت باشد. اما حُسنی که دارد این است که همان قیمت برای همیشه کافی خواهد بود.

3. هیچ ضرری به قلب و عروقمان ندارد

از آنجایی که کار دستگاه ونتیلاتور تنها تامین اکسیژن مورد نیاز بدن است، هیچ گونه ضرری برای قلب و عروقمان ندارد. به خاطر این که کار آن تنها تامین اکسیژن خالص است و بس. از آنجایی که گازهای دیگر در فرآیند تولید اکسیژن حذف شده و وارد دستگاه تنفسی نمی‌شوند، در نتیجه هیچ ضرری هم برای قلب و عروقمان ندارند.

4. تاثیرات مثبت دیگر علاوه بر دستگاه تنفسی

دستگاه ونتیلاتور تنها برای بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند خوب نیست، بلکه افراد دیگری هم می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. برای مثال افرادی که سردردهای بسیار ناگهانی ناشی از استرس می‌گیرند، می‌توانند با استفاده از این دستگاه مقدار اکسیژن زیادی دریافت کرده و تا حد بسیار زیادی تسکین پیدا کنند. این دستگاه همچنین تاثیرات مثبتی روی پوست، کاهش استرس و… دارد و ممکن است برای افرادی که حتی بیماری‌های حاد و تنفسی هم ندارند مورد استفاده قرار بگیرد. به خاطر این که تاثیرات استفاده از آن بسیار عالیست.

معایب استفاده از دستگاه ونتیلاتور

1. محدودیت تولید اکسیژن در دراز مدت

شاید در برخی موارد که بیمار نیاز بسیار ضروری به اکسیژن در دراز مدت دارد، این دستگاه گزینه مناسبی نباشد. به خاطر این که یک دستگاه باید به طور میانگین حدود 5 لیتر اکسیژن در هر دقیقه تولید کنند و اگر میزان مصرف بیشتر از این باشد ممکن است دستگاه قادر به تولید حجم عظیم و فراتر از سطح انتظارش را نداشته باشد. پس با این که گفتیم این دستگاه مزایای زیادی نسبت به استفاده از کپسول‌های اکسیژن دارد، اما ممکن است مانند این منابع پر از اکسیژن قادر به تامین مقدار بسیار زیادی از اکسیژن نباشد.

2. صدای ناهنجار دستگاه

 

یکی از بزرگ‌ترین ایرادهای دستگاه ونتیلاتور صدای زیادیست که در هنگام کار کردن تولید می‌کند. ممکن است این صدا به مرور زمان بیشتر و بیشتر شود و در واقع تحمل آن برای برخی بیماران سخت‌تر شود. برای مثال بیماری که به خاطر استرس بیش از حد به او استفاده از این دستگاه تنها برای مدت محدودی تجویز شده است، شاید نتواند صدای بیش از حد دستگاه ونتیلاتور را تحمل کند. در برخی موارد هم ممکن است همراه بیمار که وظیفه مراقبت از او را دارد، نتواند به خاطر این صدای ناهنجار استراحت کند و این صدا را بسیار آزاردهنده بداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *