مسافرت با مشکلات تنفسی

مسافرت با مشکلات تنفسی

 

اگر هر یک از مشکلات تنفسی، مانند آسم یا COPD را دارید، در صورت انجام برخی از اقدامات حیاطی میتوانید با خیال راحت به مسافرت بروید. ابتدا در مورد اینکه میخواهید به کدام منطقه به مسافرت بروید خوب فکر کنید. پیشنهاد ما این است که در مورد دما، آبوهوای منطقهای که میخواهید به آن مسافرت کنید، اطلاعات بدست بیاورید.

 

با پزشک معالج خود در مورد سفر صحبت کنید

اگر قبل از سفر به سلامت خود اهمیت دهید، مطمئناً سفری با خیال راحت خواهید داشت. پیشنهاد ما این است تا قبل از سفر، اگر با هر یک از مشکلات تنفسی زیر روبرو هستید، حتماً با پزشک معالج خود صحبت کنید.

اگر بیشتر اوقات تنگی نفس دارید.

اگر هنگامیکه 45 متر یا کمتر راه می روید تنگی نفس داشتهاید.

اگر از دستگاه اکسیژنساز در خانه استفاده میکنید، حتی اگر بعد از ورزش باشد.

همچنین اگر بخاطر مشکلات تنفسی در بیمارستان بودهاید با پزشک معالج خود درباره مسافرت رفتن با مشکلات تنفسی که دارید، بخصوص اگر قصد رفتن به ارتفاعات را دارید، مشورت نمایید.

 

اکسیژن و سفر هوایی

دو هفته قبل از سفر، به شرکت هواپیمایی اطلاع دهید که در هواپیما به اکسیژن نیاز خواهید داشت. اطمینان حاصل کنید با شخصی که با آن صحبت میکنید، میداند که چگونه به شما کمک کند تا برای داشتن اکسیژن در هواپیما برنامهریزی کند. شما به نسخهای از اکسیژن و نامهای از طرف پزشک خود احتیاج دارید. اگر قصد پرواز طولانی مدت را دارید و از دستگاه فشار هوای مداوم مثبت (CPAP) استفاده کنید حتماً از شرکت هواپیمایی در این مورد سوال کنید. برخی از شرکتهای هواپیمایی محدودیتهایی را در مورد استفاده از تجهیزات در هواپیما دارند بنابراین به این مسائل توجه کنید.

 

سفر دریایی

بسیاری از شرکتهای سفر دریایی دارای کشتیهایی با امکانات مناسب هستند. از جمله میتوان به صندلیهای چرخدار و وسایل شنوایی اشاره نمود. بسیاری از شرکتهای کشتیسازی در کشتیهای خود آسانسور تعبیه میکنند. حتماً در انتخاب شرکتکشتیرانی از امکانات کشتیهای آنها مطلع شوید.

 

قطارها

برخی از قطارها، دارای صندلیهای چرخدار و امکان حمل دستگاه اکسیژن هستند. برای تصمیمگیری در مورد سفر با اکسیژن با شرکت قطار مربوطه تماس بگیرید.

 

بیماریهای تنفسی

آسم: آسم به عنوان شایعترین بیماری تنفسی است که توسط مسافرانی که قصد سفر هوایی را دارند گزارش شده است. بیمارانی که آسم دارند به طور کامل از سفرهای هوایی منع نمیشوند. بیمارانی که آسم ناپایدار دارند یا کسانی که بیماری آنها تشدید شده است، تا زمانی که وضعیت بیماری آنها تثبیت شده و کنترل گردد، باید از سفرهای هوایی خودداری کنند.

COPD: بیمارانی که COPD دارند در معرض خطر بالایی برای ترومبوآمبولی وریدی هستند، علاوه بر اینکه رابطه مستقیمی بین سفر هوایی و ترمبوآمبولی وریدی وجود دارد. یک متاآنالیز اخیراً نشان داده است که سفر هوایی با احتمال خطر سه برابری ترومبوآمبولی وریدی همراه است.  

 

 

در روز سفر

حداقل 120 دقیقه قبل از پرواز به فرودگاه بروید.

یک نسخه از پزشک معالج خود به همراه نامه برای اکسیژن داشته باشید.

در صورت امکان چمدانهای سبک حمل کنید.

برای گردش در فرودگاه از ویلچر و یا سایر خدمات استفاده کنید.

 

از عفونتها دور بمانید

برای کمک به پیشگیری از عفونت هر سال یک واکسن آنفولانزا بزنید. در صورت نیاز به دریافت واکسن ذاتالریه، از پزشک معالج خود در این باره سوال کنید و در صورت لزوم واکسن ذاتالریه را دریافت کنید.

دستان خود را مرتب بشویید، از مکانهای شلوغ دور بمانید و از افرادی که بیماری دارند و یا احتمال میدهید که آنها سرماخوردگی دارند دوری کنید و به آنها توصیه کنید که ماسک بزنند.

درباره مراقبتهایی بهداشتی مکانهایی که قرار است بازدید کنید اطلاعات کسب کنید.

نام، شماره تلفن و آدرس پزشکی که ممکن است به آن نیاز پیدا کنید را در منطقهای که قصد رفتن به آن را دارید، بیابید و به همراه خود داشته باشید.

به اندازه کافی دارو، حتی مقداری اضافی نیز به همراه داشته باشید. یک کپی از سوابق پزشکی اخیر خود را به همراه داشته باشید.

با شرکت اکسیژنرسانی خود تماس بگیرید و مطمئن شوید که آنها اکسیژن شهری را که به آن سفر میکنید را تأمین میکنند.

 

سایر نکات درباره مسافرت با مشکلات تنفسی

شما باید:

همیشه اتاقهای هتل بدون سیگار را بخواهید.

از مکانهایی که افراد در آن سیگار میکشند دور شوید.

سعی کنید به شهرهایی که هوای آلوده دارند مسافرت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *