معرفی دستگاه‌های کمک تنفسی بیمارستانی

بیماری‌ها و مشکلات تنفسی از جمله مسائلی هستند که افراد زیادی را درگیر کرده‌اند. از طرفی دیگر، در طی سال‌های اخیر با شیوع بیماری کرونا، وضعیت جهان به طور کامل تغییر پیدا کرد. چرا که سرعت انتقال این ویروس بسیار بالا است و آمار مرگ و میر آن هم قابل مقایسه با هیچ بیماری دیگری نبود. این ویروس کشنده با پیشروی بیش از حد، ریه را درگیر کرده و سپس فرد با کمبود سطح اکسیژن خون مواجه میشد و در بسیاری از موارد به همین دلیل بیمار به راحتی از دست می‌رفت. اما دستگاه‌های کمک تنفسی زیادی در بیمارستان‌ها جان بسیاری از بیماران را از خطر حتمی و جدی مرگ نجات می‌داد. چرا که این دستگاه‌ها با تامین اکسیژن خون باعث می‌شدند فرد بتواند با این ویروس کشنده بجنگند و به راحتی تسلیم بیماری کرونا نشود.

اما دستگاه‌های کمک تنفسی دقیقا چه چیزی هستند و چه نقشی در سلامتی بیماران دارند؟ اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم، دستگاه‌های کمک تنفسی بیمارستانی به برخی از اقلام پزشکی گفته می‌شود که وظیفه اکسیژن‌رسانی به بیمارانی که دچار کمبود شدید اکسیژن هستند را دارند. این دستگاه‌ها فقط برای بیمارانی که به خاطر بیماری‌های تنفسی که غالبا ویروسی هستند کاربرد ندارد، بلکه برای کسانی که از بیماری‌های ریوی، تنگی نفس، قلب و عروق و… هم رنج می‌برند بسیار مناسب است و در بیمارستان استفاده‌های زیادی از آن‌ها می‌شود. اما دستگاه‌های کمک تنفسی تنوع بسیار زیادی دارند که هر کدام برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما در این مقاله سعی داریم برخی از این دستگاه‌های کمک تنفسی بیمارستانی را به شما معرفی کنیم. پس برای اطلاعات بیشتر، تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

دستگاه بای پپ (BIPAP)

برخی از بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند، خواب بسیار نامنظمی دارند. شاید برای افرادی که هیچ مشکل تنفسی ندارند، فرایند خوابیدن یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی باشد که انجام می‌دهند. اما برای بیمارانی که از مشکلات تنفسی رنج می‌برند، هنگام خواب دچار کمبود اکسیژن شده و احساس خفگی به آن‌ها دست می‌دهد. در نتیجه از خواب پریده و دیگر نمی‌توانند بخوابند. این موضوع می‌تواند یکی از عذاب‌آورترین مسائل برای تمام کسانی باشد که از کمبود اکسیژن رنج می‌برند و طبق گفته‌هایمان، فقط مربوط به بیماران تنفسی ویروسی نظیر کرونا و… نمی‌شود و شامل تمام کسانی می‌شود که از مشکلات قلبی، ریوی و… رنج می‌برند. به همین دلیل برای این افراد دستگاهی به نام بای پپ وجود دارد تا بتواند خوابشان را تنظیم کند.

دستگاه بای پپ با ایجاد یک فشار هوا در حالت تنفس بیمار، موجب می‌شود تا جلوی حالت‌های نامنظم و یا متلاطم تنفسی در خواب گرفته شود. به همین دلیل کیفیت خواب بیمار افزایش پیدا کرده و دیگر مانند سابق به خاطر کمبود اکسیژن به بیمار حالت خفگی دست نداده و از خواب نمی‌پرد. از طرفی دیگر، این دستگاه حتی باعث کنترل کردن دم و بازدم بیمار شده و به خاطر منظم بودن آن‌ها، فرد حتی خر و پف هم نمی‌کند. این موضوع می‌تواند در خلق و خوی بیمارانی که از کمبود اکسیژن رنج می‌برند هم تاثیرات بسزایی داشته باشد. چرا که خودمان هم بارها تجربه کرده‌ایم که هنگام بی‌خوابی بسیار بدخلق می‌شویم و برعکس شب‌هایی که خوابی آرام و راحت را تجربه کرده‌ایم، صبح روز بعد بسیار سرحال و پرانرژی می‌شویم. به همین دلیل دستگاه بای پپ هم به بیماران کمک می‌کند تا با افزایش کیفیت خواب، کیفیت زندگی‌شان هم بهتر شود.

دستگاه سی پپ (CPAP)

دستگاه سی پپ هم دقیقا مانند دستگاه بای پپ وظیفه‌ی بهبود خواب بیمارانی را دارد که از کمبود اکسیژن رنج می‌برند. به طور کلی سی پپ مخفف واژه‌های Continuous Positive Airway Pressure بوده که معنای آن‌ها، فشار دائمی جریان هوای مثبت است. یعنی دستگاهی که قادر است یک فشار دائمی و بدون قطع شدن جریان هوای مثبت را به بیمار برساند. نکته‌ی قابل توجهی که در مورد این دستگاه وجود دارد این است که سی پپ قادر است در دو حالت خودکار و ثابت فشار هوا را تنظیم کند. در حالت خودکار، دستگاه سی پپ می‌تواند بر اساس نیازهای شما و اندازه‌گیری دقیق دم و بازدم و سایر جزئیات بهترین و ایده‌آل‌ترین فشار هوا را برای شما اندازه‌گیری و در نهایت تولید کند. بسته به شرایط مختلف و نیازهای متفاوت‌، افراد زیادی حالت ثابت و بسیاری از بیماران هم حالت خودکار را در این دستگاه انتخاب می‌کنند.

ونتیلاتورها

ونیتلاتورها هم یکی از دستگاه‌های کمک تنفسی بیمارستانی هستند که البته برخی از آن‌ها کاربردهای خانگی هم دارند. اما این کالای پزشکی بیشتر برای بیمارانی که چه به صورت دائمی و چه موقت با مشکلات نارسایی‌های تنفسی دست و پنجه نرم می‌کنند بسیار مناسب است. چرا که با ایجاد یک تهویه مصنوعی باعث می‌شود تا بیمار از خطر مرگ نجات پیدا کند. ونیتلاتورها به طور مرتب جریان هوا را برای ریه‌ی فرد تنظیم کرده و ورود و خروج آن را کنترل می‌کنند. به همین دلیل هم کسانی که بنا به دلایل مختلف نظیر بیماری‌های ریوی، قلبی و… دچار کمبود اکسیژن می‌شوند، می‌توانند از طریق این دستگاه وضعیتشان بهبود یافته و از خطرات بسیار جدی نجات پیدا کنند. چند مورد از ونتیلاتورها به شرح ذیل هستند:

دستگاه ونتیلاتور Noninvasive

از آنجایی که تنفس بیماران بسیار مهم بوده و هر دم و بازدمی حائز اهمیت است، تکنولوژی کمک بسزایی کرده تا این دم و بازدم به خوبی شناسایی شده و بر اساس تنفس هر فرد یک الگوی تنفسی دقیق و مناسب تولید شود. چرا که تنفس هر بیماری با بیمار دیگر متفاوت بوده و باید برای هر فردی یک الگوی تنفسی که خاص خودش است تولید شود. این دقیقا کار اصلی دستگاه ونتیلاتور Noninvasive است که می‌تواند بر اساس اندازه‌گیری دقیق دم و بازدم بیمار و برخی موارد دیگر، یک الگوی منظم تنفسی را دقیقا بر حسب نیاز او تولید کرده و باعث نجات جان بیمار شود. این دستگاه‌ها از تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای ساخته شد‌ه‌اند که می‌توانند برای بیمارانی که دچار نارسایی‌های قلبی، ریوی و… شده‌اند بسیار مناسب باشند.

دستگاه ونتیلاتور Respironics Trilogy 202

این نوع ونتیلاتور هم از تکنولوژی پیشرفته‌ای بهره گفته و می‌تواند کار تولید جریان هوا را به دو روش Active و Passive انجام بدهد. در حالت Active بیمار به اراده‌ی خود می‌تواند نفس بکشد و دستگاه بر اساس این دم و بازدم فشار هوای مناسب را تولید می‌کند. در حالت Passive هم این دستگاه، یک نوع تنفس مصنوعی را بر حس احتیاجات بیماری که در حالت بیهوشی قرار گرفته تولید می‌کند و جان او را نجات می‌دهد. جالب است بدانید که این دستگاه دارای یک باتری بوده که قادر است تا 3 ساعت در مواقع ضروری (هنگام قطع شدن برق و یا جابه‌جایی بیمارستانی) تنفس بیمار را کنترل کرده و اکسیژن مورد نیاز او را تامین کند.

دستگاه مانیتور پارامترهای تنفسی

دستگاه مانیتور پارامترهای تنفسی یک وسیله بسیار مهم برای تبادل فیزیولوژیکی اکسیژن و دی‌اکسید کربن است. چیزی که افراد عادی خودشان به طور اتوماتیک قادر به انجام دادن آن هستند. یعنی ما در هر بار تنفس مقداری اکسیژن به ریه‌مان جذب کرده و سپس دی‌اکسید کربن را دفع می‌کنیم. چرا که اکسیژن برای بدنمان نیاز بوده و برعکس دی‌اکسید کربن برایمان خوب نیست. برای افرادی که از کمبود اکسیژن رنج می‌برند و یا باید این موضوع کاملا دقیق کنترل شود نیاز به دستگاهیست که چنین فرایندی را به طور دقیق مانیتور کند. وظیفه اصلی دستگاه مانیتور پارامترهای تنفسی هم دقیقا همین موضوع و سایر پارامترهای تنفسی بیمار است. این دستگاه با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ می‌تواند تمام پارامترهای تنفسی را به طور دقیق در بیمار مانیتور کرده و اطلاعات بسیار مهمی را به ما ارائه بدهد. توسط این اطلاعات جان بیمار کاملا در امان می‌ماند.

متعلقات دستگاههای کمک تنفسی

برای این که هوا یا اکسیژن تولید شده توسط دستگاه‌های مختلف به بدن بیمار برسد، نیاز به یک وسیله مناسب است تا این کار انجام شود. معمولا از طریق ماسک‌ها این اکسیژن به ریه بیمار رسیده و باعث می‌شود تا اون بتواند تنفس مرتب و منظمی داشته باشد. ماسک‌ها هم انواع مختلفی دارند که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ماسک کامل صورت PerforMax

شاید در برخی از ماسک‌ها هیچ مشکلی برای بیمارانی که قصد دارند برای مدت کوتاهی درمان شوند، وجود نداشته باشد. اما برای بیمارانی که قرار است برای مدت زمان طولانی تحت درمان و یا مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرند، ماسک‌های معمولی مناسب نبوده و نیاز به یک ماسک کامل صورت است. ماسک کامل صورت هیچ نوع فشار خاصی روی نقاطی نظیر بینی و یا صورت بیمار وارد نمی‌کند و به همین دلیل هم به پوست بیمار آسیب وارد نمی‌کند. چرا که به خوبی می‌تواند تمام صورت را فرا گرفته و اکسیژن را به صورت کاملا اصولی و ایده‌آل به بیمار برساند.

ماسک بینی کودکان

همگی می‌دانیم که هم پوست کودکان بسیار لطیف است و هم اندازه صورتشان بسیار کوچک بوده و نیاز به ماسک‌های مخصوص دارند. ماسک بینی کودکان با استفاده از متریال‌های بسیار ژله‌ای و نرم می‌تواند نیازان کودکان را رفع کند. این ماسک برای کودکانی که وزنشان بیشتر از 7 کیلوگرم بوده و سنشان یک سال به بالا است بسیار مناسب است. چرا که این ماسک می‌تواند با اتصال به دستگاه‌های ونتیلاتور، هوا یا اکسیژن مورد نیاز کودکان را تامین کرده و آن‌ها را از خطرات جدی نجات داده و موجب بهبودی کاملشان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *