معرفی نکات مهم اکسیژن تراپی

معرفی نکات مهم اکسیژن تراپی

اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی یکی از موثرترین راه‌های درمان توسط اکسیژن خالص است. افراد متعددی که به هر دلیلی سطح اکسیژن خونشان پایین آمده و نیاز مبرم به اکسیژن خالص پیدا می‌کنند از این روش بهره‌مند می‌شوند. نکات مهمی راجع به این نوع تراپی وجود دارد که قصد داریم در این مقاله به آن‌ها بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

آمادگی قبل از اکسیژن درمانی

برخی از روش‌های اکسیژن درمانی نظیر استفاده از دستگاه اکسیژن ساز خانگی بسیار امن و مطمئن هستند. اما روش‌های دیگر ممکن است با خطراتی همراه باشند که باید چند نکته را حتما متذکر شویم. بعضی روش‌های اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی نظیر درمان در اتاق یا محفظه هایپر بار ممکن است کمی خطرناک باشد. از این جهت که داخل این اتاق یا محفظه‌ها اکسیژن با فشار بسیار بالا به فرد بیمار منتقل می‌شود. پس جلوگیری از هرگونه خطر انفجار یا آتش‌سوزی معمولا به شما پیشنهاد خواهد شد هر گونه وسایل اشتعال‌زا و جرقه‌زن را بیرون از اتاق گذاشته و بدون هیچ وسیله خطرناکی وارد این فضاها شوید.

از وسایل آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید

از آنجایی که استفاده‌های اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی بسیار متفاوت است، ممکن است آن را صرفا برای پوست خود اعمال کنید. مثلا ممکن است بسیاری از افراد دستگاه اکسیژن ساز اکسیژن پلاس و یا اکسیژن ساز 5 لیتری را خریداری کرده و آن را برای مصارفت پوست و مو و زیبایی در خانه خود به کار ببرند. برخی دیگر هم ممکن است بنا به تشخیص پزشک معالج از روش‌های دیگر نظیر درمان هایپر بار استفاده کنند. در چنین شرایطی ممکن است پزشک معالجتان از شما بخواهد قبل از اکسیژن درمانی از هیچ گونه وسایل آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید. چرا که منافذ پوستتان هیچ مانعی برای جذب کامل اکسیژن نداشته و به راحتی اکسیژن خالص را جذب خواهند کرد.

آیا نیاز به بستری شدن وجود دارد ؟

در یک کلام باید بگوییم، خیر. در این روش درمان هیچ نیازی به بستری شدن در بیمارستان و یا مراکز درمانی وجود ندارد. این روش کاملا به شکل سرپایی بوده و نیازی به بستری شدن ندارد. اما نکته قابل توجهی که باید بدانید این است که غالبا به دو روش کلی اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی انجام می‌شود:

·        روشی که در آن شما در یک محفظه سربسته قرار می‌گیرید که درب آن شیشه‌ای بوده و پس از دراز کشیدن درون آن اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی‌تان آغاز می‌گردد.

·        روش دیگری که شما داخل یک اتاق به شکل نشسته روی صندلی‌های مخصوص می‌نشینید و سپس اکسیژن خالص و تحت فشار مشخص از منافذ مخصوص به شما منتقل می‌شود.

در هر دو روش اکسیژن خالص با یک فشار مشخص شده که حدود بین 3 تا 4 بار است منتقل می‌شود. این که کدام روش را باید انتخاب کنید، معمولا توسط پزشک معالج به شما تجویز خواهد شد.

آگاهی لازم از فرایند اکسیژن درمانی

با اینکه گفتیم این روش درمان کاملا سرپایی است و نیازی به بستری شدن ندارد اما ممکن است مدت زمان آن حدود 2 ساعت طول بکشید. البته مدت زمان دقیق اکسیژن درمانی بسته به شرایط مختلف کاملا متفاوت است. اما شما باید حداقل 2 ساعت زمان را برای اکسیژن تراپی در نظر بگیرید. یعنی باید هم‌زمان با آن قرارها و کارهای مهمتان را لغو کرده و یک زمان مجزا برای اکسیژن تراپی در نظر بگیرید.

از طرفی دیگر ممکن است در حین اکسیژن تراپی احساس گرفتگی در ناحیه داخل گوش‌هایتان کنید که این امر کاملا عادی است. اگر این موضوع خیلی اذیتتان کرد می‌توانید حالت خمیازه به خود بگیرید و از این طریق اکسیژن وارد شده داخل گوش‌هایتان را دفع کنید. هیچ مشکل و یا اتفاق خاص دیگری از حین اکسیژن تراپی تا به حال گزارش نشده است.

آگاهی لازم پس از اتمام درمان

همان‌طور که گفتیم این روش هیچ مشکل و یا نگرانی خاصی را در بر ندارد. پس خیالتان کاملا راحت باشد و نگران مورد خاصی نباشید. پس از اتمام اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی ممکن است احساس خستگی و یا گرسنگی کنید. معمولا سعی کنید نه با شکم خالی و نه بسیار پر به درمان بروید. اما اگر زود گرسنه‌تان می‌شود می‌توانید داخل کیف و یا ماشین خود مقداری خوراکی بگذارید تا پس از اتمام اکسیژن درمانی اگر احساس گرسنگی شدید کردید از آن‌ها استفاده کنید.

چگونه نتیجه مطلوب بگیریم؟

ممکن است برای بسیاری از افراد که قصد امتحان کردن این روش را دارند، چنین سوالی پیش بیاید که چگونه باید نتیجه مطلوب بگیرند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نتیجه مطلوب گرفتن از اکسیژن درمانی کاملا بستگی به تعداد جلساتی دارد که انجام می‌دهید. اما این که چند جلسه باید اکسیژن تراپی انجام بدهید هم بستگی به مشکلتان و توصیه پزشک معالجتان دارد. برای مثال برای پوست و مو و زیبایی ممکن است تعداد جلسات کمی توصیه شود.

اما این در حالیست که برای افراد با شرایط حاد که نیاز مبرم و ضروری به اکسیژن خالص دارند تعداد جلسات بسیار زیادی توسط پزشک معالج تجویز شود. برای مثال برخی از افرادی که زخم‌های دیابتی روی ناحیه پوستی و بافت بدنشان ایجاد شده است، حتی ممکن است 30 تا 40 جلسه به اکسیژن تراپی نیاز داشته باشند. بعضی افراد دیگر که گفتیم نیاز چندان ضروری و حیاتی به اکسیژن خالص ندارند با 3 جلسه هم می‌توانند به نتایج بسیار مطلوبی برسند.

به چه نکاتی توجه ویژه کنیم؟

اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید، باید حتما آن را به پزشک معالج خود گزارش بدهید تا در صورت نیاز قبل از اکسیژن درمانی آن‌ها را موقتا استفاده نکنید. استفاده از الکل و یا دخانیات هم ممکن است نتایج عکس و یا مضری داشته باشد، پس توصیه می‌شود هیچ کدام از آن‌ها را قبل از اکسیژن تراپی استفاده نکنید. اگر در خانه می‌خواهید از روش‌های اکسیژن درمانی توسط دستگاه‌های اکسیژن ساز خانگی و یا کپسول اکسیژن استفاده کنید، باز هم باید موارد ایمنی را حتی‌الامکان رعایت کنید تا خدای نکرده برایتان منجر به هیچ گونه اتفاق خطرناکی نشود.K

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *