نبولایزر چیست؟

نبولایزر چیست؟

 

نبولایزر یکی از تجهیزات پزشکی است که افراد مبتلا به آسم یا بیماری‌های تنفسی دیگر از طریق آن میتوانند داروها را مستقیم و سریع به ریه‌های خود برسانند.

دستگاه نبولایزر داروی مایع را سریع به مه بسیار ریزی تبدیل مینماید که فرد میتواند از طریق ماسک صورت یا دهان آن را استنشاق نماید. مصرف این دارو به فرد این امکان میدهد تا دارو مستقیماً وارد ریه و سیستم تنفسی فرد شود.

 

چه کسانی به دستگاه نبولایزر نیاز دارند؟

پزشکان به طور معمول نبولایزر را برای افرادی که یکی از اختلالات ریوی زیر را دارند تجویز میکنند:

·       آسم

·       بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD)

·       فیبروز سیستیک

·       برونشکتازی

گاهی اوقات، پزشکان برای کودکی که دارای عفونت تنفسی مانند برونشیولیت است، نبولایزر را تجویز میکنند.

 

نحوه استفاده از نبولایزر

قبل از اینکه فرد بیمار شروع به استفاده از دارو از طریق نبولایزر کند، پزشک یا پرستار باید نحوه عملکرد دستگاه نبولایزر را برای بیمار توضیح دهند و به هر گونه پرسشی پاسخ دهند.

اگر فرد بیمار دستگاه نبولایزر خود را از داروخانه یا شرکت تجهیزات پزشکی خریداری کرده است شخصی در آنجا باید نحوه استفاده از دستگاه را به فرد بیمار توضیح دهد.

ممکن است افرادی که مبتلا به آسم، COPD یا هر بیماری ریوی دیگری هستند پزشک معالج برای آنها دستگاه نبولایزر را تجویز نماید. نبولایزر دستگاه کوچکی است که داروی مایع را تبدیل به غبار مینماید و فرد بیمار در کنار دستگاه مینشینید و از طریق دهانه متصل به دستگاه نفس میکشید. با نفس کشیدن آرام و عمیق به مدت 10 الی 15 دقیقه، دارو به داخل ریه‌ها میرود.

افرادی که آسم دارند ممکن است که نیازی به استفاده از دستگاه نبولایزر نداشته باشند. به جای آن ممکن است از یک دستگاه استنشاقی دیگر استفاده کنند که معمولاً به همان میزان نیز مؤثر است. اما دستگاه نبولایزر با تلاش و زحمت کمتری میتواند دارو را به ریه‌های افراد برساند.

هر دستگاه نبولایزر ممکن است متفاوت از یکدیگر عمل نماید. خواندن و توجه به دستوالعمل‌های مربوط به دستگاه خاصی که پزشک تجویز نموده است بسیار مهم است. به طور کلی، استفاده از دستگاه نبولایزر دارای چند مرحله اساسی است و استفاده از آن آسان است:

1- دست‌های خود را بشویید.

2- طبق دستور پزشک، دارو را به فنجان دارو اضافه کنید.

3- طبق دستوالعمل، لوله را به دستگاه وصل نمایید.

4- نبولایزر را روشن کنید؛ دستگاه میتواند از طریق باتری یا از طریق برق کار کند.

5- هنگام استفاده از نبولایزر، دهان و فنجان دارو را در حالت ایستاده نگه دارید تا به شما در رساندن همه داروها کمک نماید.

6- از طریق دهان آرام و عمیق نفس بکشید و تمام دارو را استنشاق کنید.

لطفاً با پزشک خود، در رابطه با هرگونه سؤال و یا نگرانی در مورد دستگاه با او صحبت کنید.

 

آیا نسخه پزشکی لازم است؟

به طور معمول، استفاده از دستگاه نبولایزر و دارویی که فرد میخواهد استفاده نماید به نسخه پزشک نیاز دارد.

خرید دستگاه نبولایزر به صورت آنلاین و بدون نسخه پزشک امکان‌پذیر است، اگر چه برای تجویز دارو نیاز به نسخه پزشکی است.

داروهای مختلفی وجود دارد که افراد میتوانند با استفاده از دستگاه نبولایزر استفاده نمایند از جمله:

گشادکننده برونش: این داروها به باز شدن مجاری تنفسی افراد کمک میکنند و تنفس آنها را آسان میکنند. پزشکان معمولاً داروهای گشادکننده برونش را برای افراد مبتلا به آسم، COPD یا سایر اختلالات تنفسی استفاده میکنند.

محلول نمکی استریل: در یک دستگاه نبولایزر میتوان نمکی استریل را برای کمک به باز شدن مجاری تنفسی استفاده کرد. این میتواند باعث شل شدن ریه و سرفه گردد.

آنتی بیوتیک‌ها: در یک دستگاه نبولایزر میتوان برخی از آنتی بیوتیکها را مستقیماً وارد ریهها یا دستگاه تنفسی نمود، این مورد برای افرادی که دچار عفونت تنفسی شدید هستند استفاده میشود.

 

انواع نبولایزرها

سه نوع اصلی نبولایزر وجود دارد:

Jet: این نوع نبولایزر از گاز فشرده برای ساختن آئروسل (ذرات ریز دارو) استفاده میکند.

التراسونیک: این نوع باعث ایجاد یک آئروسل از طریق تشعشعات با فرکانس بالا میشود.

مش: مایع از یک شبکه بسیار ریز عبور میکند تا آئروسل را تشکیل دهد. این نوع نبولایزر کوچکترین ذرات را بیرون میکشد. همچنین این نوع دستگاه نبولایزر از انواع دیگر گرانتر نیز هست.

با پزشک در مورد استفاده از ماسک یا دهانه برای خود یا فرزندتان مشورت نمایید. ماسک‌های صورت که روی بینی و دهان قرار میگیرند، اغلب برای کودکان زیر 5 سال بهتر هستند زیرا آنها بیش از کودکانی که سن بیشتری دارند و یا بزرگسالان از طریق بینی تنفس میکنند.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *