نکات استفاده از ماسک

استفاده از ماسک به عنوان اولین راه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در جهان معرفی شده است و با گذشت بیش از یک سال از این موضوع، هنوز هم شرایط به همین منوال باقی مانده است. گونه‌های مختلفی از ویروس کرونا در جهان پخش شده است و در کنار رعایت کردن فاصله گذاری، استفاده از ماسک به عنوان یک شیوه ایمن برای دور ماندن از ویروس شناخته می‌شود. حال ما می‌خواهیم با جزئیات بیشتری به این مسئله ورود کرده و ببینیم که ماسک چه تاثیری در دور نگه داشتن ویروس داشته و تا چه حدی می‌تواند تاثیرگذار باشد. در ابتدا به سراغ زمینه و هدف زدن ماسک رفته و سپس یافته‌های دانشمندان را بررسی خواهیم کرد.

زمینه و هدف

قبل از این ویروس کرونا وجود داشته باشد، ماسک به عنوان یک روش پیشگیری از انتقال بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت. حتی استفاده از آن را در جنگ جهانی اول و دوم به شیوه‌های مختلف دیده بودیم و بعد از سال‌ها، با پدید آمدن ویروس کرونا، استفاده از ماسک، در کل جهان موضوعیت جدیدی پیدا کرده است. نحوه استفاده از آن توسط دانشمندان و پزشکان به مردم جهان آموزش داده شده و معمولا توصیه می‌کنند که از دو ماسک برای پیشگیری بهتر از بیماری استفاده کنند. کاربرد گسترده استفاده از ماسک برای همگان مشخص شده است و به دلیل ویژگی‌های خاصی که ویروس کرونا دارد، می‌توان اثر بخشی ماسک را بیش از موارد دیگر دانست.

بررسی کامل

تحقیقات نشان داده است که انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی یا ذرات هوابرد صورت گرفته و استفاده از ماسک پزشکی می‌تواند ۷۵ درصد از انتقال آن جلوگیری کند. این میزان رقم بسیار خوبی است و می‌توانیم با ماسک زدن، تا حد زیادی از ابتلا به آن در امان باشیم. استفاده صحیح‌تر از ماسک، سبب می‌شود که ماسک‌های پزشکی بتوانند تا ۱۰۰ درصد از انتقال این ویروس جلوگیری کنند. اگر در مکان‌های عمومی، از ماسک استفاده کنید، می‌توانید امکان انتقال ویروس را به صفر رسانده و مشکلی از بابت انجام کارهای خود در انظار عمومی نداشته باشید.

شواهد نشان داده است که با استفاده از ماسک، می‌توانید اثر بخشی ویروس را بسیار کمتر کنید. سازمان‌های بسیاری قصد داشتند که تاثیر آن را نادیده گرفته یا کم جلوه دهند، اما سازمان جهانی بهداشت و دانشمندان روی این موضوع اتفاق نظر داشته‌اند. البته، ماسک تنها راه چاره نیست و حتما باید از شستن مداوم دستان خود با آب و صابون هم برای تکمیل بهداشت فردی خود استفاده کنید. یافته‌های بیشتر نشان می‌دهد که اندازه ویروس کرونا بین ۸۰ تا ۱۶۰ نانومتر است و یک وسیله حفاظت تنفسی مانند ماسک، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

افراد علامت‌دار و بدون علامت، می‌توانند از طریق قطرات تنفسی، این بیماری را انتقال دهند پس حتما باید در هر شرایطی از ماسک استفاده کنید. هنگام صحبت کردن، سرفه یا عطسه، این ویروس انتقال یافته و می‌تواند شروعی برای یک بیماری سهمگین در افراد مختلف باشد. فاصله فیزیکی هم در کنار داشتن ماسک بسیار ضروری است و حتما باید با چند درصد احتمالی هم که ماسک نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد، از این طریق خنثی کنید.

حتما باید از ماسک‌هاای استاندارد استفاده کنید. ماسک‌های تائید شده توسط سازمان بهداشت، ماسک جراحی و ماسک‌های N95 هستند. استفاده از ماسک پارچه‌ای هم در نبود این دو نوع ماسک عملی خواهد بود.

نحوه استفاده از ماسک

عدم استفاده صحیح از ماسک، می‌تواند پیامدهای بدی را برای دارندگان آن داشته باشد. سوراخ کردن ماسک، یکی از این کارهای اشتباه است که افراد برای فراهم شرایط خوردن و آشامیدن، دست به چنین کاری می‌زنند. راه حل عاقلانه به جای آن، درآوردن ماسک هنگام غذا خوردن است. اثر بخشی ماسک با سوراخ شدن آن از بین می‌رود و خودتان را در معرض خطر قرار می‌دهید.

یکی از کارهای اشتباه دیگر، پایین کشیدن ماسک تا زیر بینی است. این کار معمولا در تابستان توسط افرادی که تحمل تنگی نفس را ندارند انجام می‌شود. این کار کاملا اشتباه بوده و می‌تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. قطرات تنفسی از طریق بینی می‌تواند به بدن شما وارد شده و عملا اثر بخشی ماسک را از بین ببرد. بدین ترتیب بالا آوردن ماسک تا زیر بینی و آویزان کردن آن از یک گوش هم همین مشکلات را ایجاد می‌کند. راه و روش صحیحی برای استفاده از ماسک محسوب نمی‌شوند.

سخن آخر

 

در کنار رعایت کردن فاصله بین افراد، شستشوی دست‌ها با آب و صابون و موارد دیگر، استفاده از ماسک اهمیت بسیار ویژه‌ای در جلوگیری از ابتدا به ویروسی مانند کرونا دارد. ماسک اجازه ورود قطرات تنفسی را به ریه‌های شما نداده و می‌تواند یک عامل محافظت کننده باشد. پیامدهای استفاده اشتباه از ماسک هم می‌تواند سهمگین باشد و باید سعی کنید که عادات بد را از خودتان دور کنید. ماسک محافظ صورت شما است و در صورتی که کارایی آن را کاهش دهید، عملا نتیجه‌ای به همراه نخواهد داشت. با یک سرفه یا صحبت، قطرات کوچک و بزرگ در هوا پخش می‌شوند و تنها ماسک می‌تواند جلودار آن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *