نکات عمومی راجع به اکسیژن تراپی

نکات عمومی راجع به اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی

امروزه افراد زیادی گرایش و نیاز مبرم به اکسیژن تراپی دارند. اکسیژن تراپی فواید و کاربردهای بسیار زیادی دارد. اگر روی این مطلب کلیک کرده‌اید، بدون شک شما هم می‌خواهید در مورد اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی مطالب بیشتری بدانید. اگر چنین است، پس حتما تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی

اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی یکی از روش‌های نوین درمانی توسط اکسیژن خالص بالای 95 درصد است. اولین ضرورت این روش درمانی برای کسانیست که به هر دلیلی نیاز مبرم به اکسیژن خالص دارند. یعنی کسانی که بیماری‌های ریوی، کلیه و… دارند. این روش می‌تواند به بهبود وضعیت این بیماران کمک شایانی کرده و کمبود اکسیژن خونشان را جبران کند. از طرفی دیگر اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی برای پوست و زیبایی هم کاربردهای بسیار زیادی دارد.

 

چرا که افراد بسیاری از این طریق اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی را توسط دستگاه اکسیژن ساز خانگی و… روی پوست خود اعمال کرده و نتایج بسیار ایده‌آلی می‌کنند. البته افراد ممکن است از روش‌های مختلفی استفاده کنند، برای مثال ممکن است برخی دستگاه اکسیژن ساز اکسیژن پلاس و برخی دیگر هم اکسیژن ساز 5 لیتری را برای این کار انتخاب کنند. افراد دیگر هم ممکن است از محصولات دیگر برای چنین کاری بهره ببرند، اما به طور کل اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی هم توسط پزشک تجویز می‌شود و هم برخی افراد می‌توانند دوره‌های آن را سپری کرده و روی پوست افراد متقاضی، این تراپی را انجام بدهند.

 

کاربردهای کلی اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی در یک نگاه

با اینکه در بالا به برخی از کاربردهای اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی اشاره کردیم، اما بیماری‌ها و نیازهای کلی که می‌توانند از این روش بهره‌مند شوند به شرح ذیل هستند:

·        بیماری ریه

·        آسیب دیدگی‌های دستگاه تنفسی

·        نارسایی قلبی

·        پوست و زیبایی

·        دیسپلازی برونکوپه ریوی یا همان ریه‌های تکامل نیافته در نوزادان تازه متولد شده

·        ذات الریه

·        بیماری آسم

·        بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD)

·        آپنه خواب

·        فیبروز کیستیک

 

از کجا بدانیم که به اکسیژن تراپی نیاز داریم؟

بهترین پاسخ به این سوال مراجعه به پزشک است. اگر در صورت بروز هر گونه مشکلی و پس از مراجعه به پزشک معالج یکی از موارد بالا را داشتید می‌توانید از این روش بهره‌مند شوید. اما بهتر است قبل از اقدام به این کار، برای اطمینان بیشتر با پزشک متخصصتان هم مشورت کنید تا با خیال راحت اکسیژن تراپی را انجام بدهید و از مزایای آن بهره‌مند شوید. چرا که باید از هر لحاظ مطمئن باشید که این روش برای شما مناسب است و از جانب پزشکتان هم باید حتما تایید شده باشد.

در کدام شرایط باید سریعا اکسیژن تراپی شویم؟

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، کسانی که نیاز مبرم به اکسیژن خالص دارند، معمولا از این روش درمان استفاده می‌کنند. اما نیاز مبرم به اکسیژن خالص یعنی پایین بودن سطح اکسیژن خون. در چنین شرایطیست که افراد سریعا از کسپول اکسیژن یا دستگاه اکسیژن ساز خانگی استفاده می‌کنند. در هر دو روش اکسیژن خالص و بالای 95 درصد به بیمار رسیده و نیاز او را به این گاز حیاتی تامین می‌کند. اما سوال اصلی اکثر افراد این است که چگونه بدانیم سطح اکسیژن خونمان پایین بوده و یا رو به کاهش است؟

 

علائم پایین بودن سطح اکسیژن خون

اگر یکی از علائم زیر را در خودتان مشاهده کردید، به احتمال بسیار زیاد سطح اکسیژن خونتان کم شده و حتما باید برای اطمینان بیشتر به یک پزشک مراجعه کنید تا آزمایشات بیشتری رو شما انجام بگیرد. این علائم عبارتند از:

·        افزایش ضربان قلب و یا ضربان قلب سریع

·        تنفس سریع و پی در پی

·        احساس سرگیجه شدید

·        احساس تنگی نفس

·        تعریق زیاد

·        سرفه‌های مکرر و یا خس خس در ناحیه سینه

·        تغییر در رنگ پوست صورت و قسمت‌های دیگر بدن

توجه داشته باشید که این علائم حتما و 100 درصد به معنای سطح اکسیژن پایین خون نیستند. بلکه علائم رایج این مشکل به شمار می‌آیند. چرا که ممکن است برخی از افراد به دلیل برخی مشکلات و بیماری‌هایی نظیر قبل و عروق و… چنین علائمی را داشته باشند، اما در عین حال سطح اکسیژن خونشان هم عادی باشد. پس برای اطمینان بیشتر حتما باید به دکتر مراجعه کنید.

 

روشهای متعدد اکسیژن تراپی

برای اکسیژن تراپی از 4 روش رایج استفاده می‌شود که به شرح ذیل هستند:

1.     اکسیژن مایع

2.     درمان با اکسیژن هایپربار (پرفشار)

3.     گاز اکسیژن

4.     غلظت اکسیژن

 

روش درمان با اکسیژن مایع

اکسیژن مایع بسیار غلیظ بوده و در یک مخزن به شکل مایع ذخیره می‌شود. این مخزن قابل حمل بوده و استفاده از آن محدودیت خاص خودش را دارد، چرا که پس از استفاده تمام می‌شود و باید مجددا شارژ شود. حتی اگر از اکسیژن مایع به طور مکرر استفاده نشود می‌تواند تبخیر شده و سریعا به اتمام برسد.

 

روش درمان با اکسیژن هایپربار (پرفشار)

در این روش فرد داخل یک محفظه مخصوص قرار می‌گیرد که روی آن حالت شیشه‌ای داشته و بسته می‌شود. بدین ترتیب که باید داخل این محفظه دراز بکشید و سپس اکسیژن خالص داخل آن، با یک فشار مشخص که معمولا بین سه تا چهار بار است، به شما منتقل می‌‌شود. اما این روش نیاز به متخصص خاص خودش را دارد و بحث فشار باید کاملا دقیق و درست اندازه‌گیری و تنظیم شود تا خدای نکرده سطح اکسیژن خون بیش از حد بالا نرود.

 

روش درمان با گاز اکسیژن

این روش درمان با استفاده از همان کپسول اکسیژن است که در بالا به طور مختصر راجع به آن توضیح دادیم. در این روش اکسیژن خالص داخل کسپول‌های اکسیژن ذخیره می‌شوند و سپس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

روش درمان با غلظت اکسیژن

غلظت اکسیژن که به کنستانتره اکسیژن هم معروف است، همان دستگاه اکسیژن ساز خانگیست که اکثرا قابل حمل بوده و اکسیژن موجود در هوای اطرافمان را فشرده کرده و داخل مخزن مخصوص خود ذخیره می‌کند. در این دستگاه فیلترهایی برای گرفتن گرد و غبار و باکتری‌های موجود در هوا هم وجود دارد. سپس دستگاه اکسیژن ساز خروجی بی‌نظیری را به بیمار می‌دهد که اکسیژن خالص بالای 95 درصد بوده و به اکسیژن مدیکال یا پزشکی هم معروف است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *