نکات کلیدی برای پیشگیری از بیماری‌های حاد تنفسی

نکات کلیدی برای پیشگیری از بیماری‌های حاد تنفسی

امروزه بیماری‌های تنفسی به یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های همگی‌مان شده است. چرا که این موضوع مثل سابق کاملا بی‌خطر نبوده و متاسفانه اگر مراقبت‌های لازم را انجام ندهیم می‌تواند حتی منجر به مرگ شود. به خصوص کسانی که سن بالایی دارند، اضافه وزن دارند، سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است و یا از یک نوع بیماری خاص رنج می‌برند باید بیشتر سایر افراد مراقب باشند. اما اگر چند نکته مهم را رعایت کنید بدون هیچ گونه نگرانی می‌توانید جلوی بیماری‌های حاد تنفسی را گرفته و هرگز دچار آن نشوید. پس برای اطلاعات بیشتر حتما تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

در فضاهای سربسته عمومی ماسک بزنید

حتما شما هم مطالب بسیاری راجع به ماسک زدن شنیده‌اید و یا خوانده‌اید. نقش ماسک در کنترل و پیشگیری بیماری‌های تنفسی در اولویت اول قرار می‌گیرد. به همین دلیل هم توصیه‌ها و تاکیدها برای زدن ماسک بسیار زیادتر از موارد دیگر است. این موضوع به دلیل مهم‌ترین عامل جلوگیری از شیوع بیماری‌های تنفسی شناخته شده است. چرا که بسیاری از پژوهشگران بر این باورند که ماسک زدن می‌تواند تا حد قابل توجهی از شیوع بیماری‌های تنفسی جلوگیری کند. پس سعی کنید حتما در فضاهای سربسته و شلوغ در شرایطی که احساس می‌کنید ممکن است شیوع بیماری‌های تنفسی رایج باشد ماسک بزنید. مطمئن باشید با این کار تا حد زیادی از گرفتن بیماری‌های تنفسی جلوگیری خواهید کرد.

از رفت و آمد با افرادی که مشکوک به بیماری‌های تنفسی هستند بپرهیزید

بگذارید کمی با شما روراست باشیم، وقت آن رسیده که فرهنگ‌های گذشته را کنار بگذاریم! در گذشته اگر کسی بیمار می‌شد معمولا همگی به عیادت او می‌رفتیم ولی این چیزی نیست که امروزه بشود آن را انجام داد. چرا که ممکن است خدای نکرده به بهای جانمان تمام شود! موارد بسیار زیادی وجود داشته که افراد به همین دلیل جان خودشان را از دست داده‌اند. پس اگر کسی از دوستان و آشنایانتان مشکوک به هر نوع بیماری شبیه به علایم سرماخوردگی و آنفولانزا بود هرگز به عیادت او نروید. به جای این کار می‌توانید با یک تماس ساده حال او را بپرسید و به او دلداری بدهید.

حتی‌الامکان از بغل کردن و روبوسی دوستان و عزیزانتان بپرهیزید

ما ایرانی‌ها بسیار مهربان و خونگرم هستیم و همیشه عادت داشته‌ایم دوستان و عزیزانمان را در مراسمات مختلف و اعیاد ببوسیم و آن‌ها را در آغوش بگیریم. اما این یکی از خطرناک‌ترین کارهای انتقال بیماری‌های تنفسی است که باید از آن پرهیز کنید. پس لطفا از هرگونه دست دادن، روبوسی کردن و بغل کردن عزیزانتان پرهیز کنید. این کار نه تنها برای سلامتی خودتان خوب است بلکه برای تضمین سالم ماندن عزیزانتان هم توصیه می‌شود. چرا که ممکن است شما سیستم ایمنی بسیار قوی داشته باشید و ویروس در بدن شما بسیار ضعیف عمل کرده و توسط بغل کردن و یا روبوسی و دست دادن به فرد دیگری منتقل شود. اگر فرد مدنظر مثل شما سیستم ایمنی قوی نداشته باشد می‌تواند برای سلامتی‌اش بسیار گران تمام شود.

غذاهای سالم میل کنید

به طور خلاصه باید بگوییم که غذاهای مضر مانند فست‌فودها، سوسیس و کالباس، نوشابه‌های گازدار و… به مرور زمان سیستم ایمنی بدنتان را ضعیف‌تر کرده و باعث می‌شود شما نسبت به بیماری‌های تنفسی آسیب‌پذیرتر شوید. پس تا می‌توانید از سبزیجات و غذاهای خانگی و سالم استفاده کنید و هرگز مصرف لبنیات را هم فراموش نکنید.

دستان خود را به طور مرتب بشویید

بسیار مهم است قبل از خوردن غذا و یا تماس هرچیزی که قرار است وارد دهانتان شود دستانتان را به طور کامل شسته باشید. بیماری‌های تنفسی معمولا از طریق یک ویروس در بدن ایجاد می‌شوند. جالب است بدانید این ویروس‌ها به راحتی از طریق شست و شوی مرتب دست‌ها از بین می‌روند. اما سعی کنید در این مورد وسواس فکری پیدا نکنید. شما نیاز نیست دم به دقیقه دستانتان را برای مثال در خانه بشویید. تنها زمانی دستانتان را بشویید که تازه از بیرون رسیده‌اید و یا به چیزی که حس می‌کنید از بیرون وارد خانه شده است دسته زده‌اید. اگر به آب و صابون دسترسی نداشتید حتما دستانتان را با اسپری، ژل و یا پد الکل تمیز و ضدعفونی کنید.

استرس ممنوع!

اگر موارد بالا را که بسیار هم ساده هستند رعایت کنید مطمئن باشید از بیماری‌های تنفسی به طور کامل در امان خواهید ماند و نیازی به استرس کشیدن نیست. حتما شما هم می‌دانید که استرس سیستم ایمنی بدن را بسیار تضعیف می‌کند. پس با استرس و فکر و خیال شما هیچ کمکی به خودتان نمی‌کنید و بدتر سیستم ایمنی‌تان را ضعیف‌تر می‌کنید. فراموش نکنید بسیاری از بیماری‌های تنفسی به راحتی قابل درمان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *