واکسن کرونا چگونه عمل می‌کند؟

واکسن کرونا چگونه عمل می‌کند؟

در سال 2019 بود که برای اولین بار اخبار در تمام جهان شیوع یک ویروس کشنده در ووهان چین را گزارش داد. در ابتدا همه چیز برای مردم جهان کاملا مبهم بود و هیچ کس نمی‌دانست که قرار است چه بلایی سر کل جهان بیاید. اما متاسفانه قدرت و سرعت شیوع این بیماری به قدری زیاد بود که در یک چشم به هم زدن به کل دنیا نفوذ کرده و همه را درگیر خود کرد. افراد بسیار زیادی جان خود را در اثر این بیماری از دست دادند و اکثر آن‌ها افراد بالای 50 تا 60 سال بودند. البته میان افراد جوان‌تر هم، بعضا مرگ و میرهایی مشاهده شده و همه را غافلگیر می‌کرد.

بحث‌های زیادی راجع به تولید واکسن بیماری کرونا وجود داشت. چرا که هیچ واکسن و یا دارویی برای این بیماری وجود نداشته و همه مجبور به رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی بودند. اما دانشمندان همچنان به تلاش‌های خود ادامه می‌دادند و مقاله‌های زیادی هم در این بازه زمانی در بهترین ژورنال‌های علمی چاپ شد که کمک بسیار زیادی برای تولید واکسن کرونا کرد. با این که کشور روسیه تلاش بسیار زیادی کرد تا اولین تولید کننده واکسن کرونا در جهان شود و شایعاتی را هم به وجود آورد، اما به طور رسمی یک شرکت آمریکایی به نام فایزر (Pfizer) توانست در جهان اولین واکسن کرونا با اثربخشی بیش از 90% را تولید کرده و تاییدیه سازمانی جهانی بهداشت را هم بگیرد. اما این شرکت و سایر شرکت‌ها چگونه توانستند این کار را انجام بدهند؟ واکسن کرونا به طور دقیق، چگونه عمل می‌کند و بدن انسان را ایمن می‌سازد؟ ما در این مقاله قصد داریم به پاسخ این سوالات بپردازیم، پس برای اطلاعات بیشتر تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

ویروس کرونا چگونه بدن را درگیر می‌کند؟

همان‌طور که می‌دانیم ویروس کرونا از طریق تنفس، تماس دست، چشم، گوش و بینی وارد بدن می‌شود. زمانی که ویروس کرونا وارد بدن می‌شود ممکن است حتی تا چند روز هیچ علائمی نداشته باشد، چرا که سیستم ایمنی بدن تمام تلاشش را می‌کند تا بتواند همه چیز را در حالت کاملا عادی حفظ کند. اما مشکل اینجاست که این ویروس توانایی رشد باینری با یک سرعت بسیار زیاد و خطرناکی را دارد. به همین دلیل هم سیستم ایمنی بدن قادر نخواهد بود به تنهایی با آن مبارزه کند. مانند یک لشکری که در ابتدا تعداد بسیار کمی دارد و جنگیدن با آن کار بسیار آسانی به نظر می‌رسد، اما در یک چشم به هم زدن تعداد آن لشکر چندین برابر شده و همه را شکست می‌دهد.

پس از این که ویروس کشنده کرونا با سرعت زیاد شروع به رشد می‌کند سیستم عصبی و ریه و سایر نقاط بدن را به شدت درگیر می‌کند. در چنین شرایطی افراد اول علائمی نظیر تب، سرفه، سردرد، بدن‌درد، گلودرد و خستگی و ضعف را احساس می‌کنند. پس از آن شرایط بحرانی‌تر شده و ریه افراد را درگیر می‌کند. تا جایی که چنین بیمارانی درد شدید در قفسه سینه و تنگی نفس را احساس می‌کنند. زمانی که ویروس کرونا همه جای ریه را درگیر کند دیگر هیچ امیدی به بهبودی بیمار وجود نداشته و سریعا وارد کما و مرگ مغزی می‌شود. چرا که برای زنده ماندن باید سطح اکسیژن خون از یک درصد مشخصی پایین نیاید. اما واکسن کرونا چگونه می‌تواند جلوی این لشکر یاغی و بی‌رحم را گرفته و فرد بیمار را از مرگ حتمی و گاهی اوقات حتی از ابتلا به بیماری نجات بدهد؟

واکسن چگونه در بدن عمل می‌کند؟

روش‌های تولید واکسن کرونا در جهان متفاوت است و به یک شکل مرسوم نیست. چرا که رشد و شیوع این بیماری در جهان کاملا متفاوت بوده و حتی درگیر کردن افراد هم به شکل کاملا عجیب و غیر یکسانی گزارش داده می‌شد. مثلا در بعضی افراد این ویروس مثل یک سرماخوردگی ساده یا شدید، در برخی دیگر نظیر یک آنفولانزای شدید و در بعضی دیگر هم هیچ علایمی نداشت! حتی ویروس کرونا در این چند سال شدت زیادی پیدا کرده و دچار جهش شد. به همین دلیل روش‌های تولید واکسن هم کمی متفاوت بود. برای مثال در یک روش واکسن را به نوعی همانند یک ویروس شبیه‌سازی کردند. یعنی این واکسن با تقلید عامل عفونی ویروس کرونا وارد عمل می‌شود و سیستم ایمنی را در یک حالت پیش‌آمادگی یا همان حالت آماده‌باش قرار می‌دهد. چرا که سیستم ایمنی از قبل با یک حالت ضعیف‌تر شده‌ی آن آشنا می‌شود و برای دفعات بعدی آمادگی کامل برای مقابله با آن را پیدا می‌کند و در این جنگ نابرابر هرگز شکست نمی‌خورد.

روش دیگری هم وجود دارد که در آن از یک سبک کاملا نوین در ساخت واکسن کرونا بهره گرفته شده است. در این روش به جای معرفی یک ویروس ضعیف شده، کد ژنتیک آن به بدن و سیستم ایمنی معرفی می‌شود تا سیستم ایمنی بتواند از این طریق با آن مبارزه کند. به همین دلیل به چنین روشی پیام‌آور آران‌ای (RNA) و یا ام‌آران‌ای (mRNA) نامیده می‌شود. در روش اول، یا همان روش معرفی ویروس ضعیف شده به سیستم ایمنی، آنتی بادی تولید در بدن تولید می‌شد. اما در روش دوم یا همان معرفی کد ژنتیک ویروس به سیستم ایمنی، در بدن یک نوع آنتی ژن تولید می‌شود. در چنین روشی، واکسن‌های تولید شده به هیچ وجه حاوی هیچ گونه ویروس زنده‌ای نبوده و تداخلی هم با DNA انسان ندارند.

کدام روش و یا کدام واکسن را انتخاب کنیم؟

 

از آنجایی که مرگ و میر در این بیماری بسیار زیاد بوده، همیشه نگرانی‌های زیادی را هم برای اکثر مردم ایجاد می‌کند که آیا این واکسن‌ها ایمن هستند؟ خطری برای بدن دارند یا خیر؟ از کدام نوع این واکسن‌ها باید استفاده کرد و هزاران سوال دیگر…اما اگر بخواهیم در یک جمله پاسخ همه این سوال‌ها را بدهیم باید بگوییم که هر واکسنی که تایید شده سازمان جهانی بهداشت و یا وزارت بهداشت است را می‌توانید بزنید. در چنین شرایطی دیگر انتخاب نوع واکسن مهم نیست، چرا که همه آن‌ها ایمنی لازم را در برابر ویروس کرونا ایجاد می‌کنند. در نتیجه هر واکسنی که به شما رسید می‌تواند بهترین گزینه بوده و شما را از خطر مرگ نجات بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *