ونتیلاتور چیست؟

 

ونتیلاتور چیست؟
به زبان ساده، ونتیلاتور به عنوان دستگاهی شناخته می‌شود که برای کمک به بیماران دارای مشکلات تنفسی کاربرد دارد و به شیوه‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، بیمارانی که قادر به برقرار کردن تنفس صحیح نیستند، می‌توانند از دستگاه ونتیلاتور برای پشتیبانی تنفسی استفاده کنند. این دستگاه به صورت تخصصی در بیمارستان‌ها وجود دارد و در صورت نیاز، در اختیار شما قرار می‌گیرد. این دستگاه معمولا در دوره کوتاه مدتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با استفاده از هواکش، می‌تواند اکسیژن را وارد ریه‌های بیمار کند. بدین ترتیب، دی اکسید کربن از بدن خارج شده و بیمار می‌تواند تنفس راحت و بدون دردی را داشته باشد
.

 

عملکرد ونتیلاتور

برای استفاده از دستگاه، باید نکات تخصصی را همواره به یاد داشته و بتوانید در موارد لزوم آن را به بیمار موردنظر وصل کنید. این کار معمولا توسط پزشکان صورت گرفته و هنگام انجام عمل‌های تخصصی، برای ثابت نگه داشتن وضعیت تنفس بیمار از آن استفاده می‌شود. روش‌های مختلفی برای حفظ تنفس بیمار وجود دارد که در ادامه می‌خواهیم به آن بپردازیم.

ونتیلاتور برای برقراری تنفس در بیمار،هوا را به بیرون کشیده و میزان اکسیژن مورد نیاز بدن بیمار را کنترل می‌کند. اگر این میزان فشار، از یک حد بیشتر باشد، دستگاه زنگ هشدار را به صدا درخواهد آورد. فشار هوا در این شرایط افزایش پیدا کرده است و ونتیلاتور می‌تواند اکسیژن بیشتری را به ریه‌های بیمار انتقال دهد. این انتقال سبب خواهد شد که دی اکسید کربن از ریه‌ها خارج شده و بیمار دارای مشکل تنفسی، شرایط بهتری داشته باشد.

ونتیلاتور دارای یک لوله تنفس است و از آن برای هدایت کردن هوا به داخل مجاری هوایی استفاده می‌شود. یک سر این لوله به مجاری هوای بیمار متصل شده است و سر دیگر به دستگاه وصل می‌شود. البته، شرایط بیمار هم در این زمینه تاثیرگذار است و معمولا پزشکان از ماسک تنفسی هم در شرایط خاص استفاده می‌کنند. استفاده از ونتیلاتور دارای نکات و اصول مهمی است که بیمار در هنگام وصل بودن آن باید رعایت کند. این شرایط هم متغیر است و گاهی اوقات بیمار می‌تواند کارهای عادی مانند تماشای تلویزیون را همراه با اتصال ونتیلاتور انجام دهد.

گاهی اوقات، بیمار متصل به دستگاه ونتیلاتور باید کنترل شود تا انسداد مجاری رخ نداده و اکسیژن با موفقیت به بیمار برسد. در این صورت مکش هوا به خوبی انجام شده و بیمار هیچ مشکلی نخواهد داشت. ونتیلاتور درد خاصی را برای بیمار ایجاد نمی‌کند. با اتصال دستگاه، یقینا امکان صحبت کردن و غذا خوردن فراهم نخواهد بود و شاید بتوانیم‌ آن را یک نکته منفی برای دستگاه عنوان کنیم. مواد تغذیه‌ای از طریق لوله در این شرایط داخل رگ قرار داده شده و بیمار از این طریق می‌تواند اغذیه لازم را داشته باشد. ونتیلاتور فعالیت بیمار را بسیار پایین می‌آورد و شرایط حساسی است که در بیمارستان برای این افراد ایجاد می‌شود.

هرچه قدر که بیمار در یک شرایط بدون حرکت قرار داشته باشد، دستگاه هم عملکرد مطلوب خود را داشته و می‌تواند اکسیژن رسانی را با موفقیت برای بیمار انجام دهد. در غیر اینصورت، مشکلاتی ایجاد می‌شود که پزشکان موظف خواهند بود تا بیمار را در یک شرایط کنترل شده نگه دارند.

 

دلایل استفاده از دستگاه ونتیلاتور

همان‌طور که گفتیم، دستگاه ونتیلاتور در شرایط خاص و در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بیماری در اتاق عمل و زیر تیغ جراحی باشد، این دستگاه حتما کنار وی وجود خواهد داشت. در شرایط دیگری هم که بیمار توانایی نفس کشیدن عادی خود را از دست داده است، این دستگاه می‌تواند به او کمک کند. در جراحی و بیهوشی‌های مختلف نیز از دستگاه ونتیلاتور برای حفظ شرایط متعادل بیمار استفاده می‌شود. در چنین شرایطی، نفس کشیدن برای بیمار از طریق دستگاه ممکن شده و روند درمان نیز با موفقیت ادامه پیدا می‌کند.

فراموش نکنید که دستگاه ونتیلاتور در عمل‌های قلب و ریه هم بسیار کاربرد دارد و افرادی که دچار التهاب ریه می‌شوند، می‌توانند از این دستگاه استفاده کرده و نفس کشیدن را برای خودشان ساده‌تر کند. بیمار در این شرایط به یاری نیاز دارد و باید پزشک هم شرایط وی را متعادل نگه دارد تا مکش هوا به داخل ریه‌های بیمار به خوبی صورت گیرد.

لوله‌های پلاستیکی موجود در دستگاه ونتیلاتور می‌تواند از طریق دهان یا بینی بیمار وارد شود و شما نیاز خواهید داشت که از دانسته‌های تخصصی در این زمینه استفاده کنید.

سخن آخر

 

دانستیم که تنفس نکته بسیار مهمی در درمان بیماران مختلف است و دستگاه‌های مختلفی در این رابطه در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی برای بیماران استفاده می‌شود. ونتیلاتور از جمله دستگاه‌های مدرن و پیشرفته است که در بیمارستان در مواقع حساس مورد استفاده قرار گرفته و بیمار توسط آن می‌تواند تنفس عادی خود را داشته باشد. هنگام شرایط جراحی و بیهوشی، دستگاه ونتیلاتور بیشترین کاربرد را دارد و به جز آن، شرایط دیگری هم برای به مشکل افتادن بیمار وجود خواهد داشت که ونتیلاتور می‌تواند راه نجاتی برای وی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *