چرا در فصل پاییز بیماری‌های تنفسی بیشتر می‌شود؟

چرا در فصل پاییز بیماریهای تنفسی بیشتر میشود؟

فصل پاییز با اینکه زیبایی‌های خاص خودش را دارد، اما دردسرهایی هم دارد که ممکن است خیلی از ما را کلافه کند. سردرد، سرفه، تب، بدن‌درد، عطسه و… یکی از خاطرات همیشگی‌ ما از کودکی تاکنون است که همیشه با فرا رسیدن فصل پاییز شروع می‌شد و ما را کلافه می‌کرد. چرا که در فصل تابستان هیچ کدام از این علائم و یا مشکلات را نداشتیم و با آغاز فصل پاییز تمام دردسر‌های پاییزی‌مان شروع می‌شد. از طرفی دیگر، با بازگشایی مدارس و حضور دانش‌آموزان در مدرسه هم درصد بیماری‌های واگیردار ویروسی و تنفسی هم بیشتر می‌شد و مجددا نگرانی‌هایی را برای والدین به وجود می‌آورد.

در چند سال اخیر با شیوع ویروس کرونا در جهان وضعیت فرق کرده و بدتر از قبل شده است. چرا که در سال‌های گذشته ما فقط با چند نوع آلرژی و یا بیماری‌های تنفسی مواجه بودیم که درصد مرگ و میر بسیار کمی داشتند و هیچ کدام به اندازه بیماری کرونا سرعت انتقال و کشتار بالایی نداشتند. اما بیماری کرونا نظم جهان را به هم زده و باعث شده تا به جمع دردسرهای قبل، هنگام شروع فصل پاییز اضافه شود. چرا که افراد باید علاوه بر مراقبت‌ها و نگرانی‌های گذشته برای بیماری‌های رایج تنفسی فصل پاییز، مراقب خودشان و خانواده‌شان باشند تا به ویروس کرونا مبتلا نشوند. خوشبختانه با واکسیناسیون گسترده این نگرانی در حال کاهش پیدا کردن است. اما در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که دلیل افزایش بیماری‌های تنفسی در فصل پاییز چیست، پس اگر شما هم کنجکاو هستید دلیل این موضوع را بدایند، حتما تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با بیماریهای تنفسی ویروسی

حتما شما هم شنیده‌اید که برای واکسن کرونا و نگهداری آن یک شرایط خاصی وجود دارد که باید برای انتقال واکسن‌ها رعایت شود. برای مثال باید تمام واکسن‌هایی که قرار است به نقاط مختلف جهان برسند، در یک دمای سرد و پایینی نگهداری شوند. دلیل این کار بسیار واضح است، چرا که واکسن کرونا از ویروس ضعیف شده ساخته شده است که وارد بدن شده و سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس‌های بعدی که قرار است مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد کنند را بسیار قوی‌تر می‌کند. به همین دلیل هم باید حتما در دمای پایین‌تر نگهداری شود تا ویروس کاملا از بین نرفته و به همان حالت ضعیف شده باقی بماند و بتواند تاثیرات خوبی در سیستم ایمنی بدنمان داشته باشید و ما را در برابر خطرات این ویروس کشنده ایمن نگه دارد. پس در این جا به وضوع می‌توان به این موضوع پی برد که دمای پایین و یا بهتر است بگوییم سرما در زنده ماندن ویروس نقش بسیار مهمی دارد. اما هدفمان از گفتن این مطالب چیست؟

اگر بخواهیم در یک کلام بگوییم، اکثر بیماری‌های تنفسی که برای ما دردسرهای زیادی ایجاد می‌کنند، ویروسی هستند. مانند ویروس کرونا، آنفولانزا و… که همگی ویروس هستند و از یک ساختار مشترکی ساخته شده‌اند. این که می‌گوییم ساختار مشابه، به معنای مشابه بودن تمام ویروس‌ها به هم نیست. بلکه می‌خواهیم بگوییم خانواده‌ی ویروس‌ها ساختاری دارند که نسبت به میکروب‌ها و انگل‌ها متفاوت بوده و در بسیاری از مواقع یکسان هستند. برای مثال اکثر آن‌ها یک ساختار عمومی مشترک دارند که شامل اسیدهای نوکلئیک یا همان ژنوم بوده که یک نوع پوشش پروتئینی به نم کپسید هم دارند. جالب است بدانید که تمام ویروس‌ها به یک شکل خاصی تقسیم و یا تکثیر می‌شوند. برای مثال ممکن است سرعت تکثیر و انتقال ویروس کرونا بیشتر از آنفولانزا باشد که بالطبع خطر آن را هم نسبت به سایر ویروس‌ها بیشتر می‌کند. حالا سرما چه تاثیری روی تکثیر ویروس‌ها دارد؟

تاثیر سرما در تکثیر و گسترش ویروس

تمام موجودات زنده، از میکروارگانیسم‌ها (موجودات میکروسکوپی) گرفته تا جانوران بزرگ‌تر، برای رشد و نمو و همچنین تکثیر شدن به یک شرایط خاصی نیاز دارند. برای مثال، برخی از پستانداران نیاز به یک محیط گرم برای تولد نوزادانشان داشته و برخی دیگر شرایط خاص دیگری دارند. ویروس‌ها هم به عنوان موجودات میکروسکوپی در یک شرایط خاصی رشد و تکثیر پیدا می‌کنند که عمده‌ترین آن سرما است. به همین دلیل با شروع فصل پاییز و سردتر شدن هوا، بیماری‌های تنفسی که عمدتا ویروسی هستند، بسیار رایج‌تر شده و آثار مخرب زیادی برای انسان‌ها به بار می‌آورند. دانشمندان در طی تحقیقاتی که روی ویروس‌ها داشتند، به این نتیجه رسیده‌اند رشد ویروس‌ها در دمای سرد بسیار زیادتر از دمای گرم بوده و باید در فصول سرد بسیار مراقب بیماری‌های تنفسی بود.

بیماری‌های تنفسیِ ویروسی نظیر آنفولانزا، کرونا و… بیشتر با آغاز فصل پاییز و سرد شدن هوا می‌توانند خودی نشان داده و مشکلات زیادی برای انسان‌ها به وجود بیاورند. چرا که از طریق تماس دست وارد چشم، بینی، گوش و دهان شده و برای مدتی در آنجا جا خوش می‌کنند. اگر فرد خوش‌شانس باشد و در فضایی کار کند که گرمای آن زیاد است (مثل نانوایی، خشک‌شویی، آشپزخانه و…) ممکن است ویروس‌هایی که در دماغ و دهان فرد باقی مانده‌اند در اثر گرمای زیادی از بین رفته و وارد بدن او نشوند. اما در فصل پاییز که هوا رفته‌رفته سردتر از قبل می‌شود، با قرار گرفتن در محیط باز و بسیار سرد، ویروس‌ها هر چه زودتر تکثیر شده و به سایر نقاط بدن می‌رسند. سیستم ایمنی بدن هم بلافاصله شروع به مبارزه کردن با ویروس می‌کند، که بستگی به قوی یا ضعیف بودنش می‌تواند در این جنگ نابرابر هم پیروز شود و هم شکست بخورد.

تاثیر سرما در سیستم ایمنی بدن

حتما شما هم دقت کرده‌اید که با نوشیدن یک لیوان شربت سرد و یا خوردن بستنی در فصل پاییز فورا سرما خورده‌اید. بسیاری از افراد هم ممکن است با خوابیدن در یک محیط سرد، پس از بیدار شدن متوجه گلودرد و سایر علایم سرماخوردگی شوند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که دلیل این موضوع چیست و چرا در فصل پاییز و هوای سرد بدنمان بیشتر مستعد بیماری‌های تنفسیست تا فصول گرم و متعادل؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که محققان با مطالعات و تحقیقات گسترده روی این موضوع متوجه شده‌اند، سرما تاثیرات مستقیمی روی سیستم ایمنی بدن دارد. بدین معنا که در فصل پاییز و زمستان سیستم امینی بدنمان بیشتر در معرض خطر است تا فصل بهار و تابستان. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که با رفتن در محیط سرد دچار سرماخوردگی می‌شوند، اما این در حالیست که سرما سیستم ایمنی را ضعیف‌تر کرده و ممکن است ویروسی که مدت‌هاست در بدن وجود داشته، حالا بتواند به راحتی برایتان دردسرهای زیادی ایجاد کند.

البته این موضوع در افراد کاملا متنوع و متفاوت است. به خاطر این که سیستم ایمنی تمام انسان‌ها با یکدیگر فرق داشته و برخی ممکن است سیستم ایمنی بسیار قوی داشته باشند و حتی سرمای بیش از حد هم نتواند تاثیرات مخربی روی سیستم ایمنی‌شان بگذارد. برخی دیگر هم ممکن است به خاطر بیماری‌های خطرناک و یا برخی از سرطان‌ها سیستم ایمنی بسیار ضعیفی داشته باشند و حتی با یک دمای بسیار کم، مستعد ابتلا به بیماری‌های تنفسی شوند. در نتیجه باید در نظر داشته باشیم که در فصل پاییز و سرد شدن هوا از طرفی، هم فعالیت و تکثیر ویروس‌ها بسیار بیشتر می‌شوند و هم سیستم ایمنی ما ممکن است ضعیف‌تر شوند. پس بهتر است در این فصل برخی موارد را به خوبی رعایت کنیم تا هرگز گرفتار بیماری‌های ویروسی و یا تنفسی نشویم. این اقدامات به شرح ذیل هستد:

آب نمک گرم را فراموش نکنید

اگر در یک محیط پرخطر و یا شلوغ کار می‌کنید و یا مجبور هستید برای انجام برخی کارهای مهم به چنین محیط‌هایی سر بزنید، حتما پس از برگشتن به خانه دماغ و دهانتان را با آب‌نمک ولرم شست‌وشو داده و به خوبی قرقره کنید. قرقره کردن آب‌نمک گرم و کشیدن آن به داخل بینی‌تان باعث می‌شود تا هر نوع ویروسی در این نقاط سریعا از بین رفته و با سرمای هوا تکثیر و به نقاط مختلف بدنتان منتقل نشوند. یکی دیگر از بهترین روش‌ها برای این کار بخور گرم است. شما می‌توانید هم از دستگاه بخور گرم برای این کار استفاده کنید و یا اگر این دستگاه را نداشتید، فقط کافیست که چند دقیقه جلوی سماور (کاملا با احتیاط) و در مقابل بخار آب قرار بگیرید و آن را استشمام کنید.

دستانتان را با آب گرم بشویید

زمانی که به خانه برگشتید، بسیار مهم است که دستانتان را با آب و صابون به مدت 20 ثانیه با آب ولرم یا گرم بشویید. این کار باعث می‌شود تا تمام ویروس‌هایی که بیرون خانه به سطح دستتان چسبیده‌اند و منتظر فرصتی هستند تا از طریق تماس با چشم، بینی و یا گوشتان وارد بدنتان شوند، از بین بروند. این روش یکی از مهم‌ترین عوامل جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های تنفسی محسوب می‌شود.

سیستم ایمنی بدنتان را قویتر کنید

ما در یک مقاله مجزا تحت عنوان خود مراقبتی بیماری‌های تنفسی در فصل پاییز راجع به تقویت کردن سیستم ایمنی به طور مفصل توضیح داده‌ایم که می‌توانید آن را از اینجا مطالعه کنید. اما به طور کلی باید بدانید که فصل پاییز و سرد شدن ایجاب می‌کند تا سیستم ایمنی قوی‌تری نیست به قبل داشته باشید. پس بسیار مهم است که تغذیه بسیار خوب و مناسب داشته باشید و تمام مواردی که باعث تقویت سیستم ایمنی بدنتان می‌شود را به طور کامل رعایت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *