چه زمانی برای تست کرونا مناسب است؟

آزمایشات مربوط به کرونا شامل آزمایش تشخیص زنجیره‌ای پلیمراز است که از طریق بینی صورت می‌گیرد.

همچنین برای تشخیص بیماری کرونا یک آزمایش آنتی‌بادی وجود دارد. تست آنتی‌بادی، یک آزمایش خون برای فهمیدن این موضوع است که فرد در گذشته عفونت داشته است یا خیر.

دوره نهفتگی ویروس جدید کرونا بین 5 تا 7 روز است، اما این دوره می‌تواند تا 14 روز نیز باشد. همانطور که ویروس کرونا مرتب در حال تغییر است برای پی بردن به وجود این ویروس در بدن افراد، آزمایش‌های جدیدی نیز در راه است. بنابراین ممکن است برای بسیاری از افراد این سؤال مطرح شود که چه زمانی برای تست کرونا مناسب است؟

 

تست کووید-19

بر طبق ادعای امیرا روس، دکترای بهداشت و اپیدمیولوژی جهانی در دانشگاه جورج میسون، افرادی که در معرض این ویروس بوده‌اند و یا با یک فرد مبتلاء به کرونا تماس نزدیک داشته‌اند باید تست کرونا بدهند تا مشخص شود که آیا علائم این بیماری را دارند یا خیر.

همانطور که عنوان شد دوره نهفتگی ویروس کرونا در حدود 5 تا 7 روز است، اما می‌تواند تا 14 روز نیز باشد. متخصصان همچنین ادعا می‌کنند که واکنش زنجیره‌ای پلیمراز مثبت (PCR) به این معنی است که شما دارای RNA ویروسی قابل تشخیص هستید.

علیرغم PCR مثبت، مطالعات نشان داده است که در برخی افراد پس از حدود 9 تا 10 روز این ویروس همچنان به صورت نهفته باقی مانده است. با این حال، آزمایش PCR می‌تواند تا چند هفته پس از عفونت فعال نیز مثبت باشد اما این به معنای این نیست که برای دیگران عفونی هستید. بر طبق ادعای مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها آزمایش مثبت به این معنی است که شما باید به مدت 10 روز در خانه ایزوله شوید.

آزمایش آنتیبادی

در این آزمایش سطح ایمونوگلوبین (lgM) و ایمونوگلوبین (lgG) اندازه‌گیری می‌شود که می‌تواند به شما بگوید که آیا اخیراً یا در گذشته به کرونا مبتلا بوده‌اید یا خیر.

به طور معمول، ایجاد آنتی‌بادی پس از شیوع علائم حدود یک یا دو هفته به طول می‌کشد. به همین دلیل است که اگر علائم کرونا را در کمتر از یک هفته دارید، آزمایش آنتی‌بادی برای تشخیص کرونا مناسب نیست.

چه زمانی برای گرفتن هر دو آزمایش مناسب است؟

آزمایش آنتی‌بادی برای افرادی که دارای عفونت بدون علائم هستند و 14 روز قبل بیماری مشابهی شبیه به کرونا را تجربه کرده‌اند مفید است. همچنین اگر از 14 روز قبل در معرض افراد مبتلاء به covid-19 قرار گرفته‌اید این آزمایش مفید است. به ویژه اگر هیچ علامتی از covid-19 را نداشته‏اید، ممکن است آزمایش آنتی‌بادی شما نیز مثبت باشد.

در صورت مثبت بودن آزمایش آنتی‌بادی، فاصله‌گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک همچنان باید ادامه یابد. اگر تست آنتی‌بادی مثبت است، نیاز نیست تا آزمایش دیگری انجام شود، این آزمایش به راحتی اطلاعاتی در مورد سابقه مواجهه با ویروس کرونای جدید را نیز ارائه می‌دهد و نیاز به آزمایشات دیگری نمی‌باشد.

آزمایش مجدد

اگر قبلاً آزمایش PCR انجام داده‌اید و سپس در معرض علائم قرار گرفته‌اید یا علائم آن ظاهر شده است، باید مجدداً تست کرونا بدهید.

پس از تماس با فردی که تست کووید 19 آن مثبت شده است، باید یکی از موارد زیر را انجام دهید:

·       پنج روز در خانه خود را قرنطینه کنید، سپس آزمایش دهید.

·       اگر قصد ندارید تا آزمایش بدهید، حداقل 10 روز در خانه خود را قرنطینه کنید.

·       افراد ممکن است دو تا سه روز قبل از بروز علائم، ویروس کرونا را گسترش دهند، در برخی موارد تا 14 روز نیز طول می‌کشد. اگر با افرادی زندگی می‌کنید که در معرض بیماری شدید ناشی از COVID-19 هستند، به مدت 14 روز خود را قرنطینه کنید.

 

پس از قرار گرفتن در معرض احتمالی COVID-19 کارهای زیر را انجام دهید:

·       پس از اینکه در معرض ویروس کرونا قرار گرفتید برای آزمایش دادن 5 روز صبر کنید.

·       برای تعیین وقت قبلی تماس بگیرید و در زمان مقرر حاضر شوید.

·       هنگام رفتن به خارج از منزل و در مسیر ماسک بزنید.

·       تا زمانی که نتیجه آزمایش منفی نباشد خود را در خانه قرنطینه کنید.

 

·       اگر نتیجه آزمایش شما مثبت شد، 10 روز پس از دریافت نتیجه خود را در خانه قرنطینه کنید و تا بهبود علائم کرونا از خانه بیرون نروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *