بای پپ چیست؟

Bipap چیست؟

مشکلات تنفسی میتواند زندگی روزمره و کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار بدهند. خوشبختانه برای افرادی که دارای مشکلات تنفسی هستند دستگاه‌های خوبی در این زمینه طراحی شده است تا بتوانند تنفس بهتری را داشته باشند. شاید با شنیدن کلمه Bipap تعجب کنید و این سوال در ذهن شما ایجاد شود که Bipap چیست و چه کاربردی دارد. در واقع Bipap یک نام تجاری است در حالیکه Bpap نوعی دستگاه میباشد. ما در کنار شما هستیم تا در یافتن دستگاه تنفسی متناسب با نیاز خود شما را یاری کنیم.

دستگاه Bpap چیست و چگونه کار میکند؟

Bpap نوعی از درمان تهویه غیرتهاجمی (NIV) است که برای سهولت در تنفس برای بیمارانی که دارای مشکلات تنفسی هستند مورد استفاده قرار میگیرند. دستگاه‌های Bpap میتوانند در محیط‏ های بیمارستانی مورد استفاده قرار بگیرند و همچنین از این دستگاه را میتوان در منزل نیز استفاده کرد. دستگاه‌های Bpap خانگی دارای طراحی خوبی هستند و دارای یک لوله است که به ماسکی متصل است که بر روی بینی و دهان فرد بیمار قرار میگیرد. دستگاه Bpap همانند سایر دستگاه‌های تهویه، برای انتقال هوا به داخل ریهها از فشار استفاده میکنند. این باعث میگردد تا سطح اکسیژن موجود در ریه‌ها افزایش و دی اکسیدکربن کاهش یابد.

دستگاه‌های Bpap دوسطحی نامیده میشوند، زیرا دارای دو حالت برای تنظیم فشار هوا هستند، این حالت‌ها عبارتند از:

در حالت اول وقتی نفس میکشید، دستگاه‌های Bpap فشار هوای بیشتری را وارد ریه‌ها مینمایند. این حالت به نام فشار هوای مثبت دمشی (IPAP) نیز شناخته میشود.

در حالت دوم، دستگاه فشار هوا را کاهش میدهد. که فشار هوای مثبت بی حسی نامیده میشود.

دستگاه Bipap برای چه کاری استفاده میشود؟

از دستگاه‌های Bpap میتوان در منزل برای مواقعی که دچار مشکلات تنفسی هستید استفاده کنید. برخی از شرایطی که ممکن است این دستگاه مفید باشد عبارتند از:

·       اختلال انسدادی مزمن ریوی (COPD)

·       سندرم چاقی کاهش هوای تنفسی (OHS)

·       آپنه انسدادی خواب

·       آپنه خواب مرکزی

·       اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)

از دستگاه‌های BPAP عمدتاً در بیمارستان‌ها ممکن است برای درمان موارد اضطراری تنفسی استفاده شود. از آنجا که آنها غیر تهاجمی هستند، اغلب برای درمان نیاز به لوله گذاری دارند.

دستگاه BIPAP چه تفاوتی با دستگاه CPAP دارد؟

دستگاه‌های BPAP  و CPAP اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند. هر دو این دستگاه‌ها فشار هوای مثبت (PAP) از طریق دستگاه رومیزی متصل به لوله و ماسک را انجام میدهند. این دو دستگاه در برخی موارد میتوانند برای درمان بیماری‌هایی با عوارض مشابه مورد استفاده قرار بگیرند. حال شاید برای شما سوال ایجاد شده باشد که پس تفاوت بین این دو دستگاه چیست؟

·       دستگاه‌های BPAP دو سطح فشار را تحویل میدهند.

·       دستگاه‌های CPAP سطح فشار مداومی را تحویل میدهند.

دستگاه CPAP به طور معمول اولین گزینه درمانی برای افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب است. فشار هوای مداوم راه هوایی را باز نگه میدارد و نیازی به دو سطح فشار نیست.

اما در برخی مواقع که CPAP بخوبی کار نمیکند، از دستگاه BPAP به عنوان یک جایگزین عالی استفاده میشود. این دستگاه‌ها فشار هوای بیشتری را وارد ریه‌ها می‌نمایند و فشار را در هنگام بازدم کاهش میدهند. این عملکرد دستگاه BPAP باعث میشود که استفاده از آن برای برخی از افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب موثرتر و راحت‌تر باشد.

تفاوت دیگر در این است که دستگاه BPAP دو فشار را وارد مینماید. هر چه تفاوت بین IPAP و EPAP بیشتر باشد، دستگاه به نفس کشیدن بیشتر فرد بیمار کمک میکند. این باعث خواهد شد تا استفاده از این دستگاه برای درمان چالش‌های تنفسی ناشی از شرایط عصبی مانند ALS و دیستروفی عضلانی مناسب باشند.

برخی از دستگاه‌های BPAP دارای تایمر هستند که باعث میشود به طور خودکار فشار هوای دستگاه با تنفس فرد بیمار تنظیم شود. تایمر داشتن این دستگاه‌ها باعث میشود که استفاده از این نوع دستگاهها برای بیماری آپنه خواب مرکزی یا شرایط شدید عصبی مناسب باشند.

عوارض جانبی دستگاه BIPAP

دستگاه‌های BPAP دارای ایمنی خوبی هستند و خطر و عوارض جانبی کمی دارند. بیشتر عوارض جانبی استفاده از دستگاه BIPAP بسیار محدود است. این عوارض میتواند شامل موارد زیر باشند:

·       نفخ شکم

·       خشکی دهان

·       خشکی بینی

·       آبریزش بینی

·       فشار سینوس

·       سوزش پوست بخاطر استفاده از ماسک

در مورد علائم خود با پزشک خود صحبت نمایید. در اغلب اوقات، برای مواردی مانند خشکی دهان و بینی میتوان تمهیداتی را انجام داد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *