نشانه های هشداردهنده کمبود اکسیژن در خون

نشانه‌ های هشداردهنده کمبود اکسیژن در خون

هیپوکسمی بیماری است که زمانی اتفاق ‏می‏افتد که اکسیژن کافی در خون فرد وجود نداشته باشد. اگرچه این امر ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، اما به نظر ‏می‏رسد هیپوکسمی در افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریوی پیشرفته (COPD) نسبتاً شایع باشد. کمبود اکسیژن در خون همچنین ‏می‏تواند در نتیجه سایر بیماری‏ها مانند آسم، کم خونی، آپنه خواب و ذات الریه نیز اتفاق بیفتد. در این مقاله ما نشانه‏های هشدار دهنده کمبود اکسیژن در خون را مورد بررسی قرار ‏می‏دهیم و علائم آن را به خوانندگان گرامی معرفی ‏می‏کنیم.

 

علائم کمبود اکسیژن

علائم کمبود اکسیژن در خون عبارتند از:

·        گیجی

·        تنگی نفس

·        افزایش ضربان قلب، زیرا بدن سعی ‏می‏کند اکسیژن کم جریان خون را جبران نماید.

افرادی که مبتلا به بیماری COPD هستند در هنگام استراحت از هیپوکسمی رنج ‏می‏برند، این افراد بیشتر از سایر افراد مشکل اختلال در تمرکز و حافظه دارند و این مشکلات با کمبود بیشتر اکسیژن در خون بدتر نیز ‏می‏شود.

 

عوارض

هیپوکسمی(هیپوکسمی فقط شامل کمبود اکسیژن در خون است) اغلب منجر به هیپوکسی ‏می‏شود، وضعیتی که در آن اکسیژن کافی به بافت‏های بدن نمی‏رسد. بسیاری از افراد به دلیل تشابه نام‏هایی که این دو دارند آنها را با یکدیگر اشتباه ‏می‏گیرند، اما این دو از یکدیگر متمایز هستند. هیپوکسمی نیز ممکن است منجر به سیانوز شود.

 

هیپوکسی

در کمبود اکسیژن، اندام‏های حیاتی مانند قلب و مغز شما ممکن است به دلیل کمبود اکسیژن از بین بروند و آسیب ببینند. در بدن انسان، بدون اینکه هیپوکسی اتفاق بیفتد ممکن است فرد دچار هیپوکسمی شود. به طور مثال اگر اکسیژن‏رسانی کافی به سلول‏های بدن اتفاق نیفتد و یا سلول‏های بدن قادر نباشند که از اکسیژن استفاده صحیحی داشته باشند، ممکن است بدون هیپوکسمی دچار هیپوکسی شوند.

 

سیانوز

در‏ هیپوکسمی شدید، ممکن است بدن شروع به تعریق یا خس خس سینه کند، پوست بدن فرد نیز ممکن است سرد و نرم شود و شروع به کبود شدن کند.

 

علل

هر شرایطی که در تبادل موثر اکسیژن و دی اکسید کربن در جریان خون بدن اختلال ایجاد نماید، ‏می‏تواند عاملی بر ایجاد هیپوکسمی باشد.

برخی از شایع ترین علل هیپوکسمی عبارتند از:

·        آپنه خواب

·        آسم

·        آمفیزم

·        برونشیت

·        کم خونی

·        ورزش

·        COPD شدید

·        ذات الریه

·        التهاب یا زخم ریوی، مانند فیبروز ریوی

·        آمبولی ریوی

·        ادم ریوی

·        بیماری بینابینی ریه

·        نقص مادرزادی قلب

·        بیماری قلبی

·        ریزش ریه

·        سرطان ریه

 

تشخیص

هیپوکسمی با اندازه‏گیری سطح اکسیژن خون از طریق آزمایش خون معروف به گازهای خون شریانی (ABG) یا از طریق پالس اکسیمتری اندازه‏گیری ‏می‏شود.

در آزمایش ABG، سطح اکسیژن خون در میلیمتر جیوه اندازه‏گیری ‏می‏شود. سطح طبیعی اکسیژن در رگ‏های فرد حدود 80 تا 100 میلیمتر جیوه است. افراد مبتلا به بیماری COPD معمولاً سطح اکسیژن کمتری در خون دارند که معمولاً در حدود 60 میلی متر جیوه است و ممکن است این افراد به اکسیژن مکمل نیاز داشته باشند. با این وجود دریافت اکسیژن بیشتر از نیاز نیز ممکن است خطرناک باشد بنابراین برای دریافت میزان مناسب اکسیژن با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید.

در آزمایش پالس اکسیمتر، سطح طبیعی اکسیژن بین 95% تا 100% است. سطح اکسیژن پایین خون زیر 90% است. استفاده از آزمایش پالس اکسیمتر در خانه نیز امکان‏پذیر است. با پزشک خود در مورد نحوه درست اندازه گیری سطح اکسیژن خون در خانه صحبت نمایید و از او راهنمایی‏های لازم را بخواهید.

 

رفتار

هیپوکسمی معمولاً نتیجه یک بیماری دیگر است که بر نحوه پردازش اکسیژن در بدن تأثیر می‏گذارد. از جمله کارهای ضروری برای رفع کمبود اکسیژن در بدن نیاز است تا بیماری زمینه‏ای فرد نیز درمان گردد.

برخی از افراد مبتلا به آپنه خواب، COPD یا سایر بیماری‏های ریوی ممکن است در شب بیشتر از کمبود اکسیژن در خون رنج ببرند. این به دلیل این است که در هنگام خواب میزان اکسیژنی که به خون ‏می‏‏رسد کاهش می‏یابد. در افرادی که سابقه بیماری ریه یا بیماری قلبی ندارند، این تغییرات تنفسی ممکن است چنان تأثیری را نداشته باشد. اما در افرادی که بیماری COPD دارند ‏می‏‏تواند باعث هیپوکسمی شود.

اگر آزمایش‏ها نشان ‏می‏‏دهند که شما دچار هیپوکسمی مزمن هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه نماید که از دستگاه اکسیزن ساز استفاده نمایید. این احتمال نیز وجود دارد که دریافت اکسیژن مکمل کمکی به شما نکند. بنابراین باید موارد مثبت و منفی را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *