کرونا چیست و چگونه انتقال می‌یابد؟

مقدمه

اولین بار در دی ماه 1398 بود که خبر‌هایی مبنی بر شیوع یک بیماری ناشناخته در شهر ووهان چین شنیده شد. امروز می‌دانیم که عامل ایجاد این بیماری ویروس کرونا بوده است. خبر ناراحت کننده درباره کرونا‌ویروس‌ها این است که با وجود همه تلاش‌هایی که صورت گرفته است دانش ما در رابطه با این نوع ویروس‌ها بسیار کم است و برای ما ناشناخته است. در ادامه با کرونا‌ویروس و راه‌های پیشگیری از آن آشنا خواهیم شد.

کروناویروس چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است این نکته را یادآوری کنیم که کرونا‌ویروس‌ها دسته‌ بزرگی از ویروس‌ها هستند که عموما در سیستم تنفسی بیمار اخلال ایجاد می‌کنند. مثلا بیماری سارس (که به آن سندروم تنفسی حاد هم می‌گویند) و یا مرس (MERS) که از قبل وجود داشته اند مربوط به کروناویروس‌ها می‌شوند. عامل بیماری که در سال 2020 شیوع پیدا کرد کووید 19 است که یک نوع از انواع کروناویروس‌ها محسوب می‌شود.

راه‌های انتقال کووید 19

در ماه‌های ابتدایی شیوع بیماری کووید 19، تصور می‌شد انتقال از سطوح یکی از راه‌های اصلی سرایت این بیماری است اما پس از تحقیقات گسترده‌ای که انجام شد محققین دریافتند احتمال انتقال ویروس کرونا از سطوح بسیار کمتر از چیزی است که در ابتدا تصور می‌شد. تحقیق‌های جدید بیانگر این هستند که راه اصلی انتقال ویروس‌کرونا از طریق مجاری تنفسی است. یعنی اگر یک فرد سالم در مجاورت یک فرد بیمار و یا ناقل بدون علامت قرار بگیرد و از ماسک استفاده نکند احتمال ابتلا به ویروس کرونا بسیار بالا خواهد بود.

علائم کرونا ویروس

دوره نهفتگی این بیماری می‌تواند بین 1 تا 14 روز طول بکشد؛ یعنی ممکن است فرد به ویروس کرونا مبتلا شده باشد اما نشانه‌های شایع بیماری را نداشته باشد. با این حال هر چه زمان می‌گذرد بیشتر و دقیق‌تر با علائم این بیماری آشنا ‌می‌شویم. با توجه به وضعیت جسمانی و زمینه بیماری‌های گذشته هر فرد، ابتلا به کووید 19 ممکن است نشانه‌های متفاوتی در افراد داشته باشد اما به طور کلی تب نخستین نشانه بیماری کووید19 است. سرفه، احساس خستگی مفرط، درد عضلانی و بی حالی علائمی هستند که در فرد مبتلا به ویروس کرونا مشاهده می‌شوند. در صورتی که ریه‌های فرد بیمار تا حد زیادی درگیر کرونا ویروس شود شاهد تنگی نفس شدید در بیمار خواهیم بود.

کرونا ویروس درمان دارد؟

کرونا ویروس درمان قطعی ندارد اما متناسب با وضعیت هر بیمار می‌توان از داروهای موجود برای کنترل روند بیماری استفاده کرد. یک تصور اشتباه رایج این است که مصرف آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند به نابودی این ویروس کمک کند در حالی که آنتی بیوتیک‌ها در مقابله با باکتری‌ها کارایی دارند و نمی‌توانند تاثیری روی ویروس‌ها داشته باشند؛ هر چند ممکن است در صورتی که ریه فرد بیمار تا حد زیادی درگیر شده باشد و احتمال بروز عفونت‌های باکتریایی وجود داشته باشد از آنتی بیوتیک‌ها برای مقابله با عفونت‌های احتمالی استفاده شود. واکسن‌هایی هم که با هدف مقابله با کرونا ویروس طراحی شده‌اند، به پیشگیری از ابتلا به بیماری کمک می‌کنند و نه درمان بیماری. در رابطه با کارایی این واکسن‌ها می‌توان گفت تزریق آن‌ها تا حد زیادی احتمال ابتلا به کووید 19 را از بین می‌برد.

جمع بندی

همانطور که بیان شد کووید 19 یکی از ویروس‌های خانواده کرونا محسوب می‌شود. شایع ترین علائم این بیماری تب، احساس خستگی و درد عضلانی است و بهترین راه پیشگیری از آن هم استفاده از ماسک و پرهیز از قرار گرفتن در محل‌های شلوغ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *