دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

 

با توجه به اینکه ما هر روز شاهد آلودگی هوای شهر ها هستیم بیماری های تنفسی به یک معظل بزرگ در شهرها تبدیل شده است. دستگاه اکسیژن ساز جزء دستگاه هایی است که برای بیماران تنفسی به کار می رود. ما در این مقاله قصد داریم تا به موضوع این بپردازیم که دستگاه اکسیژن ساز چیست و چگونه کار می کند. اگر دوست دارید تا در این زمینه اطلاعات خوبی را کسب کنید پس با ما همراه باشید.

 

موارد استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

هوایی که ما تنفس می کنیم شامل 78% نیتروژن و 21% اکسیژن می باشد. دستگاه اکسیژن ساز دستگاهی برقی است که اکسیژن موجود در هوا را گرفته و آن را غلیظ تر می نماید. دلالیل زیادی برای بالا بردن غلظت اکسیژن وجود دارد و پزشکان می توانند اکسیژن درمانی را برای موارد مختلف پزشکی به بیماران خود توصیه می کنند. به طور معمول، ریه ما اکسیژن هوا را جذب می کنند و آن را به جریان خون منتقل می نمایند.

اگر اخیراً برای ارزیابی میزان اشباع اکسیژن خود پالس اکسی متر انجام داده اید و مشخص شده است که سطح اکسیژن خون کم است، ممکن است دکتر شما اکسیژن درمانی کوتاه مدت و یا بلند مدت را توصیه کند.

آیا به این موضوع فکر کرده اید که دستگاه اکسیژن ساز برای چه استفاده می شود؟ در شرایط حاد معمولاً به اکسیژن درمانی کوتاه مدت نیاز است. این شرایط به طور معمول برای مدت زمان کوتاهی اجرا می شوند. چند نمونه از شرایط حاد شامل بیمارانی که آسم، ذات الریه، سندرم پریشانی تنفسی (RDS) دارند و در برخی موارد بیمارانی که عمل جراحی انجام داده اند ممکن است برای مدت کوتاهی نیاز به اکسیژن داشته باشند.

اکسیژن ساز چگونه کار می کند؟

طرز کار این دستگاه به این صورت است که اکسیژن موجود در هوا را گرفته و پس از عملیات متراکم سازی با فشار مناسب و قابل تنظیم برای بیمار فراهم می آورد. دستگاه های اکسیژن ساز با ظرفیت های 3، 5، 8 و 10 لیتری در بازار موجود هستند.

دستگاه های اکسیژن ساز در دو نوع ثابت و متحرک مورد استفاده قرار می گیرند. نوع ثابت بیشتر در منازل مورد استفاده قرار می گیرد که دارای چرخ هایی است که قابلیت حرکت دادن به بخش های مختلف خانه را دارد. دستگاه اکسیژن ساز ثابت می تواند به صورت پالسی و یا بصورت مداوم اکسیژن تولید نماید. در حالت پالسی این دستگاه فقط در مقاطع زمانی مشخصی به تولید اکسیژن اقدام می نماید. دستگاه اکسیژن ساز در حالت مداوم به صورت یکسره و بدون توقف اکسیژن تولید می نماید.

دستگاه اکسیژن ساز متحرک که دارای وزن کمتر و اندازه کوچکتری هستند و براحتی قابل حمل هستند. دستگاه های اکسیژن ساز متحرک فقط به صورت پالسی عمل می کنند و می توانند به صورت پرتابل به برق AC و DC و یا به باتری متصل شده و شارژ شوند. از جمله فاکتورهای مهمی که در دستگاه های اکسیژن ساز متحرک حائز اهمیت است عمر باتری های آنها می باشد. در بعضی از آنها میزان شارژدهی باتری تنها یک ساعت است و در برخی دیگر تا 8 ساعت می باشد. توصیه ما این است که به منظور خرید دستگاه اکسیزن ساز حتماً با پزشک خود مشورت نمایید تا بتوانید دستگاهی مقرون به صرفه و مطابق را نیاز خود را تهیه کرده باشید.

  

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *